Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Poradnik przed pierwszą podróżą

Tylko w tym roku chodziłem czterdzieści metrów nad ziemią po sznurowym moście, spałem z plemieniem Banna w murzyńskiej chacie, uczyłem się jeść ryż pałeczkami, umierałem z pragnienia w środku dżungli, jadłem ośmiornice, przejechałem stopem 3000 km, nurkowałem z rekinami, słuchałem mantr w buddyjskim klasztorze, podziwiałem Mount Everest, uciekałem przez krzaki przed bandytami, płynąłem dłubaną pirogą, tropiłem przemytników dzieł sztuki, wspinałem się na palmę i piłem sok z kokosa.

Myślę, że nie zmarnowałem czasu.

Warto poznawać świat bez biura podróży. Warto, bo jest taniej i ciekawiej. Bo  przeżywasz więcej niż przez rok w domu, a czternaście dni wydaje się dwoma miesiącami. Za trzy tygodnie w Etiopii biuro podróży inkasuje 12 tys. zł. Spędziłem w tym kraju trzy tygodnie za 2700 zł. Dwutygodniowy urlop na Karaibach to minimum 5000. Z plecakiem – 3200. Backpacking podoba się prawie każdemu. Kto raz wyjechał na własną rękę, prawdopodobnie będzie chciał pojechać znowu. Ilość wrażeń, przygód i przeżyć przekracza najśmielsze oczekiwania. A do tego to poczucie wolności – sam decydujesz dokąd, kiedy i na ile chcesz pojechać, co robić, co zobaczyć, z kim rozmawiać i kiedy wyruszyć dalej.

Przed pierwszą podróżą większość ludzi zwyczajnie się boi. W głowie roją się pytania: czy to na pewno dla mnie?, czy sobie poradzę?, czy to nie jest niebezpieczne?
Odpowiedzi zawsze są takie same: jeśli jesteś na etapie rozmyślania o wyjeździe – tak, backpacking jest na pewno dla ciebie. Tak, poradzisz sobie. Nie, nie jest to szczególnie niebezpieczne.

Musisz wiedzieć jedno - te obawy są naturalne. 90% wiedzy o podróżowaniu zdobywa się na pierwszej wyprawie i jest to zazwyczaj najwspanialsza wyprawa ze wszystkich. Miliony ludzi co roku ruszają w trasę i znakomita większość z nich wraca do domu bez szwanku. Do pierwszej podróży dobrze jest się przygotować. Ten poradnik powie ci wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem. Jednocześnie pamiętaj, że jest tyle sposobów na podróżowanie, ilu podróżujących – to mój sposób, ale jest wiele innych.

Powodzenia,
Tomek Michniewicz

 

Z menu z prawej strony wybierz temat.