Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Wielka Brytania - Co warto

Miasta. Londyn – kulturalna i biznesowa stolica świata. Szybciej można by wymienić to, czego tu brak – prawie każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Bath - historyczne uzdrowisko funkcjonujące od czasów rzymskich. Można zobaczyć starożytne łaźnie. Duża część miasta to kamienne, georgiańskie domy. Na liście UNESCO. W pobliżu kaniony i jaskinie w Cheddar, katedra w Wells i opactwo Glastonbury. Dobre miejsce wypadowe do Stonehenge i Avebury.

Oxford – stare miasto uniwersyteckie z wieloma zabytkowymi college’ami.

Liverpool – nie jest to może szczególnie piękne miasto, ale warto je odwiedzić ze względu na świetnie zaopatrzone muzea, w większości darmowe. (RS) 

W Szkocji jest w sumie tylko kilka większych miast. Edynburg i Glasgow to duże miasta, Stirling, Falkirk, St. Andrews, Fort William, Oban, Aberdeen i Inverness uchodzą raczej za małe miasteczka, w których po pół dnia nie zobaczysz nic nowego. Warto się przejechać tu i tam, każde z tych miejsc jest nieco inne, choć w tym samym duchu: piękna architektura, zamek/pałac, ruiny, rzeka/brzeg morza/jeziora, punkt wypadowy w góry/na wyspy. (AB)

Cardiff – walijska stolica jest miastem niezwykle prężnym i różnorodnym. Trzeba zobaczyć zamek Cardiff oraz bajkowy zamek Coch; nowoczesną marinę i stadion Millenium. (RS)

Przyroda. Anglia. Lake District – jeziora w dolinach tej górzystej krainy od dawna urzekały zwłaszcza artystów, którzy chętnie się tu osiedlali.

Exmoor – kolorowe wrzosowiska ciągną się aż do spektakularnych klifów.

Dartmoor – często pokryte mgłą wrzosowiska wśród wzgórz stanowiły miejsce akcji wielu mrocznych historii w angielskiej literaturze. (RS)

Szkocja. Szkocja spodoba się przede wszystkim miłośnikom natury. Wszechobecne góry i pagórki, morze, jeziora, kręte drogi, mgła, tajemnica, te klimaty. Sporo dzikich zwierząt, ptaków, foki, wieloryby i przepiękna roślinność. Malownicze widoki na każdym kroku. Dosyć powolne tempo życia poza miastem. Mnogość malutkich osad, kolorowych domków, pub na każdym rogu, albo i pięć koło siebie. Kafejki, restauracyjki. Dużo chodzenia po górach, lasach, po parkach narodowych. Woda, morze, ryby, owoce morza. Cisza i spokój. (AB)

Walia. Łatwo osiągalny z Cardiff jest park narodowy Brecon Beacons. Szczególnie piękne są: Black Mountains, tereny wokół sztucznych jezior na północ od Merthyr Tydfill i zachodni kraniec ze spektakularnym zamkiem Carreg Cennen. 

Wielką popularnością cieszą się najwyższe walijskie góry w parku narodowym Snowdonia. Sielankową walijską wieś można znaleźć m.in. w Vale of Glamorgan (polecam Penmark).

Klify niewiele ustępujące angielskim i irlandzkim można zobaczyć na wybrzeżu Pembrokeshire. (RS)

 

Zwiedzanie. Przy intensywnym zwiedzaniu można pomyśleć o wykupieniu członkostwa w którejś z dwóch największych  organizacji opiekujących się angielskimi zabytkami:
http://www.english-heritage.org.uk
http://www.nationaltrust.org.uk
Roczne członkostwo w każdej z nich to wydatek kilkudziesięciu funtów, ale zwraca się już po odwiedzeniu kilku obiektów – członkowie nie płacą przez cały okres za bilety wstępu. Wiele budynków historycznych jest w rękach prywatnych i trzeba za ich zwiedzenie zapłacić osobno.

W Walii obok National Trust działa też walijska CADW
http://www.cadw.wales.gov.uk
Oprócz rocznego członkostwa można w niej tez wykupić po atrakcyjnej cenie kilkunastu funtów:
-  3  lub 7-dniową Explorer Pass dającą dostęp do wszystkich obiektów CADW
-  3  lub 7-dniową World Heritage Explorer Pass, by odwiedzić walijskie miejsca z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. (RS)

Szkocja. Dla miłośników historii ruiny zamków i katedr/kościołów na każdym kroku. Również odrestaurowane pałace i dwory (mansion/manor houses). Piękna, stara, zachowana architektura. Pola bitew i krwawe opowieści. Legendy i duchy. Niesamowita atmosfera wielu miejsc kultu kultur pogańskich, Celtów i Piktów. Standing stones, stone circles. Nie to samo co Stonehenge, ale może i lepiej – trzy lub cztery ogromne kamienie wbite na sztorc w ziemię, do których możesz podejść, dotknąć, a nawet sobie przy nich zasnąć i obudzić się przy beczeniu owiec to zdecydowanie mocniejsze przeżycie. Dosyć łatwo można trafić na stary kościół przerobiony na hostel czy restaurację. Cenowo są takie same jak standardowe, a przeżycie jednak inne. (AB)

Walia. St. Fagans National History Museum, liczne zamki, zabytki ery przemysłowej w skansenie w Blaenavon. (RS)

 

Kultura. Szkocja. Równocześnie bardzo dużo wydarzeń kulturalnych. Muzea, wystawy, teatr, koncerty, opera. Glasgow ma największą scenę muzyczną w Szkocji, z takimi zespołami jak Belle and Sebastian, Texas i Franz Ferdinand na czele i wieloma nowymi wypływającymi co roku, jak ostatnio Mika. Pełna lista festiwali odbywających się rokrocznie w Szkocji obejmie wszelkie możliwe dziedziny kultury. (AB)

Walia. Festiwal Pieśni Walijskiej ”National Eisteddfod”, który odbywa się zawsze w sierpniu – za każdym razem w innej miejscowości. Do tego St. Fagans National History Museum. (RS)

 

Jedzenie. Zupa z porów i sos Welsh Rarebit. (RS)

Sport i nurkowanie. Szkocja. Golf, rugby i piłka nożna. Można jednak również spróbować swoich sił w krykiecie, curlingu, i różnych sportach wodnych, od surfingu do kajaków. (AB)

Walia. W końcu listopada w Brecon Beacons odbywa się trzydniowy Rajd Wielkiej Brytanii WRC. (RS)

 

Trekking. Szkocja. Wytyczenie sobie samemu trasy, albo nawet mniej lub bardziej bezcelowe szwędanie się po kraju, zawsze zaprowadzi cię pomiędzy górami do przepięknej doliny (glen) z niezwykłym jeziorem (loch) i jakimiś super starymi ruinami. Nie jest ważne w sumie gdzie konkretnie, bo Szkocja jest na tyle mała, że w ciągu kilku godzin możesz znaleźć się na jej drugim końcu, a zawsze w pobliżu jakiegoś browaru czy dystylerii. (AB)

Freak show. Szkocja. Warto sprawdzić przed wyjazdem co dzieje się w konkretnych miejscach w Szkocji, które z malutkich miasteczek organizuje właśnie weekendowe Highland Games, wyścigi jachtów lub festiwal owoców morza. (AB)

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. (dodaj swoje informacje)

Kluby i imprezy. (dodaj swoje informacje)

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje) 

Zakupy. (dodaj swoje informacje)

Komu się spodoba. Anglia - fascynatom historii - to kraj, który jak żaden inny w ostatnich stuleciach wpływał na dzieje świata. Od prehistorycznych, kamiennych kręgów, przez rzymskie budowle, średniowieczne katedry, niezliczone zamki i pałace oraz pamiątki ery rewolucji przemysłowej - znaleźć tu można wszystko. Miłośnicy sztuki chętnie zagubią sie w londyńskich galeriach i muzeach. Na deskach stołecznych teatrów występują najsłynniejsi aktorzy. Mnóstwo wydarzeń sportowych. Nie będą narzekać wielbiciele natury. Zobaczą tu urwiste klify, bagna i wrzosowiska. Malownicze góry i wichrowe wzgórza, choć niewysokie, potrafią wycisnąć ostatnie poty.

Walia - Tym, którzy nie lubią równin, fascynatom średniowiecza – a zwłaszcza zamków, miłośnikom kultury celtyckiej. (RS)

Autor

Ania Byerly - nauczycielka z przypadku, która odnalazła się w przedziale wiekowym od lat 2 do 16. W Szkocji od października 2006, aktualnie pracuje nad doktoratem z edukacji międzykulturowej. Wyszła za mąż za Amerykanina i razem starają się poznawać te różne kultury, środowiska, kuchnie i napoje alkoholowe. Od kilku miesięcy uczy się hiszpańskiego, coby móc poszerzyć krąg doznań.

Rafi Skórniewski - w Wielkiej Brytanii od marca 2006 r. Zamierza odwiedzić wszystkie kraje świata – zaczął od dokładniejszego poznania Europy, by poznać lepiej praktycznie własne dziedzictwo kulturowe. Miłośnik literatury, kina i teatru oraz kuchni. Zawsze da się namówić na wędrówkę po górach. vicealigator.geoblog.pl

Obejrzyj więcej zdjęć z Wielkiej Brytanii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

TypoScript object not found (lib.small_login)