Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Dominikana - Co warto

Jest wiele pięknych miejsc, które warto odwiedzic. Część z nich jest dostępna w łatwy sposób poprzez wycieczki fakultatywne od lokalnych touroperatorów. Najczęściej jednak można zrobić je taniej na własną rękę.

Miasta. Santo Domingo - Zona Colonial (dzielnica kolonialna), tam znajdują się wszystkie pierwsze świeckie i sakralne budowle w stylu europejskim, które zbudowano w Nowym Świecie.

Higuey – bazylika i targowisko

Puerto Plata
- szczyt Izabeli - wjazd jedyną na wyspie kolejką(7$)
- fabryka Rumu Brugal (free)
- fortaleza San Fekipe (50 peso) i Malecon
- muzeum bursztynu (70peso)

 

Przyroda. Ogród botaniczny w Santo Domingo (70 peso)
Słone jezioro Enriquillo i rezerwat krokodyli
Park Narodowy Los Haitises –wycieczki organizowane z Santa Barbara de Samana
Obserwacja Humbaków (styczeń-marzec) - zatoka Samana
Wodospad El Limon – najpiekniejszy na wyspie
Pływanie z delfinami: „Ocean World” w Puerto Plata  i „Dolphin Island” oraz „Dolphin Explorer” w Bavaro/Punta Cana(120$l)
Laguna Gri Gri w Rio San Juan

Zwiedzanie. Zona Colonial w Santo Domingo:
-katedra Santa Maria La Menor (wejście gratis)
-fortaleza (40 peso) 
-Panteon Narodowy (wejście gratis)
-Muzeum Las Casas Reales (50 peso)
-Alcazar de Colon (pałac Diego Kolumba; 60 peso)
-Faro a Colon (Mauzoleum Krzystofa Koluba; 100 peso)

Altos de Chavon (La Romana) - jest to replika XVI-wiecznej wioski toskańskiej, wybudowanej na wzgórzach rzeki Chavon w końcu lat 70-tych ubiegłego stulecia jako prezent na 18 urodziny córki multimilionera (wstęp 5 $, niezbędny jest własny środek transportu).

 

Kultura. Najbardziej hucznym wydarzeniem kulturalnym jest odbywający się na terenie całej Dominikany w lutym Karnawał. Największy odbywa się w miejscowości La Vega oraz w Santo Domingo (27 lutego każdego roku).
Teatry i opery znajdują się tylko w stolicy, natomiast kina są w każdym dużym mieście.

Walki kogutów - bardzo popularne na wyspie, odbywają się w „arenas gallistico” raz na tydzień, wstęp jest płatny (50-100 peso)

 

Jedzenie. Warto spróbowac owoców morza, a już na pewno langusty i lambi (ślimaki). Oprócz tego warto skosztować tutejszych ryb. Typowym dominikańskim daniem jest tzw „La Bandera” (danie narodowe, składające się z ryżu, fasoli i kurczaka) oraz zupa „sancocho” (gęsta zupa z kawałkami kurczaka i juką, czyli tutejszym odpowiednikiem ziemniaka). Oprócz tego warto spróbowac także smażonych platanowców (tostones) i empanady.
Wszystkie owoce są niesamowicie smaczne.

Sport i nurkowanie. Miejscowośc Cabarete na północy jest centrum sportów wodnych na Dominikanie. Stale wiejący pasat pozwala na uprawianie kitesurfingu i windsurfigu przez cały rok. Najpiękniejsze rafy koralowe znajdują się natomiast wokół wyspy Catalina (The Wall i Aquarium). Oprócz tego jest wiele jaskiń w Santo Domingo i Bayahibe oraz wraków w rejonach Samana, Bayahibe i Monte Christi.
Skoki spadachronowe organizuje się z lotniska El Portillo na Samanie.

Trekking. Kordyliera Centralna i miejscowośc Jarabocoa.

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. Ekstremalne wyprawy to centralna część wyspy i miejscowośc Jarabacoa. Tutaj prym wiedzie „Rancho Baiguata”, które specjalizuje sie w sportach extremalnych m.in. rafting, canyoning, wspinaczka na Pico Duarte, najwyższy szczyt na Karaibach, quady i rowery górskie.

Plaże i wyspy. Jedne z najpiękniejszych plaż to te na wschodzie wyspy (w Bavaro i Punta Cana), równie piekne plaże znajdują się na południowym wschodzie (w Bayahibe) oraz na północy, na półwyspie Samana w Las Terrenas (zwłaszcza Playa Bonita) i Las Galeras. Warto też zobaczyc dziewicze plaże na południu (na półwyspie Barahona), zwłaszcza w okolicach Pedernales.

Największą i jednocześnie najpiękniejszą wyspą jest Saona, perfekcyjnie karaibska wyspa z lazurem wody, białym, pudrowym piaskiem i wygiętymi do wody palmami. Łatwo dostac się na nią z portu w Bayahibe.

Catalinita to najdalej wysunięte na wschód maleństwo należące do Domininkany. Zwana jest wyspą muszli, gdyż na jej brzegi wyrzucane są miliony różnego rodzaju muszli. Wysepkę tą można zobaczyc przy okazji rejsu na Saonę.

Następnie mamy Catalinę, wyspę nie tak piękną jak Saona, ale można na niej zjeść pyszny obiad zaraz po nurkowaniu w ogrodach koralowych, które okalają całą wyspę. Dostać się na nią można z portu w La Romana.

Malutka Cayo Levantado (wyspa Bacardi) jest natomiast świetnym miejscem na obiad i plażowanie po całodniowych obserwacjach wielorybów, które pojawiają się wokół wyspy zimą. Dostać się na nią można z portu w Santa Barbara de Samana.

Cayo Paraiso, znajdujące się nieopodal Punta Russia na północnym zachodzie, pojawia się, kiedy jest odpływ. Aby dostac się na tą wyspę, musimy najpierw przeprawic się przez tunele lasów mangrowych. Również wokół tej wysepki znajduje się jedna z piękniejszych raf koralowych na Dominikanie.

 

Kluby i imprezy. Najlepsze kluby turystyczne sa w Bavaro:
- „Imagine”-  dyskoteka w jaskini znajdującej się pod ziemią, wstep 20$, drink w cenie
- „Mangu” -  dwupiętrowa, wstęp 10$, drink w cenie
Miejscowi rzadko się tam pojawiają, gdyż na Dominikanie ludzie bawią się przeważnie na „car wash”, czyli myjniach samochodowych, które wieczorami stają się głośnymi dyskotekami oraz na „tarraza”- przydrożnych barach, które goraco polecam.

Odpoczynek. Każdy na pewno tu odpocznie i każdy może to zrobic na swój sposób. Jedni wolą wielogodzinne wylegiwanie się na plaży, inni kąpiel w lazurowej wodzie lub podróżowanie wgłąb wyspy – wszyscy wyjadą stąd usatysfakcjonowani. Świetnym sposobem na odpoczynek jest zwiedzanie stolicy i jej kolonialnych zabytków, a po męczącym dniu można odpocząc w jednym z wielu „colmado” w dzielnicy kolonialnej – miejscu, gdzie czas zatrzymał się wiele lat temu. W „colmado” mozna odpocząc przy zimnym piwku czy szklaneczce rumu i poobserwować ludzi, którzy w rytmach salsy spędzają tam czas od rana do późnej nocy. Bawią się, grają w domino, popijają rum, albo po prostu rozmawiają, nie przejmując się niczym i nigdzie się nie spiesząc - wrażenia niezapomniane.

Zakupy. Doraźne zakupy można robic w „colmado”, czyli sklepiku, w którym można dostac wszystkie potrzebne produkty codziennego użytku (nie tylko spożywcze). Wszystko można tam kupic na sztuki lub na wagę. Większe zakupy można zrobic w supermarketach, które znajdują się w każdym większym mieście.

Natomiast jeśli chodzi o pamiątki, to opłaca się je kupowac tak naprawdę tylko w jednym miejscu na wyspie, mianowicie w stolicy. Nieopodal dzielnicy kolonialnej w Santo Domingo znajduje się „Mercado Modelo” - jest to miejsce, gdzie znajdują się wszystkie hurtownie pamiątek i gdzie zakupy robią wszystkie sklepiki z pamiątkami na Dominikanie. W tym miejscu mają bardzo niskie ceny, które można jeszcze utargowac.

 

Komu się spodoba. Dominikana jest krajem bardzo różnorodnym, więc trudno jednoznacznie określic, komu może się tu spodobac, a komu nie.

Jeśli chodzi o ludzi, którzy uprawiają sporty wodne, to może im się spodobac na północy (Cabarete), gdzie znajduje się centrum sportów wodnych. W tym rejonie popularny jest kitesurfing i windsurfing.
Z pobytu na Dominikanie na pewno będą zadowoleni plażowicze – na południu i na południowym wschodzie kraju (lotnisko Punta Cana)

Dominikana jest ciekawym krajem dla ludzi kochających przyrode, ponieważ znajduje się tutaj mnóstwo endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Ponadto jest tu wiele parków narodowych, na terenie których znajduje się mnóstwo cudownych jaskiń, wodospadów i innych cudów przyrody. Jest to jednocześnie raj dla amatorów fotografii, ponieważ można tu zrobic niesamowite zdjęcia na każdym kroku.

Znasz dobrze Dominikanę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Bartek Narożny - Od dwóch lat na Dominikanie pracuje jako przewodnik po wyspie. W wolnych chwilach nurkuje i zajmuje się fotografią.

Iza Kłap - Od kilku miesięcy na Dominikanie zajmuje się oprowadzaniem grup turystycznych. Jak znajdzie chwilkę wolnego czasu, odkrywa nieznane jej jeszcze miejsca na wyspie.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)