Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Tajwan - Co warto

Miasta. Do miast, które warto odwiedzić należą:

Tajpei – stolica Tajwanu. Atrakcją miasta są liczne świątynie, nocne markety, muzea, parki - stąd dojechać można też do większości miast na wyspie.

Tainan - była stolica Tajwanu; świątynie, stare budownictwo.

Lugang - jedno z najstarszych miast na Tajwanie; poza świątyniami na uwagę zasługują niskie zabudowania z wąskimi uliczkami.

Changhua - warto odwiedzić park z ogromnym posągiem Buddy.

Hualien - miasto na zachodnim wybrzeżu, z którego można udać się do Tarko.

Xinzhu - małe miasteczko, do którego można się dostać pociągiem w ciągu 1,5h z Tajpej; warto zobaczyć m.in. świątynię, w którą wplata się nocny market.

Kenting - najbardziej turystyczne miasto na wyspie ze względu na plaże, rafy koralowe, palmy i pola kempingowe; możliwość kąpieli, także zimą. Podczas Chińskiego Nowego Roku i długiego weekendu (kwiecień) miejsce to jest pełne turystów. (MK)

 

Przyroda. Połowa obszaru Tajwanu pokryta jest lasem (4000 gatunków drzew). Najpiękniejsza roślinność występuje w górach. Są to wiecznie zielone drzewa, lasy bambusowe i palmy. Drzewa laurowe i akacje porastają niższe partie gór, z kolei na wyższych partiach rosną drzewa iglaste.

Do miejsc najbardziej atrakcyjnych pod względem przyrodniczym należą:

Yangmingshan - park z licznymi źródłami siarczanowymi, jeziorami i rzekami; obejmuje niewielkie góry z bujną roślinnością, u których podnóża znajdowała się miejska aglomeracja; oddalone od centrum Tajpej o ok. 40 min jazdy autobusem.

Wulai - gorące źródła, wzgórza porośnięte lasem, wodospady.

Jiufen - malutka miejscowość położona wśród wzgórz, z widokiem na ocean.
 
Bitou - malutka miejscowość z parkiem, na którego terenie znajduje się szlak spacerowy prowadzący przez wzgórza, tuż nad oceanem.

Sitou - leśny park rekreacyjny z bogactwem roślinności: wysokie drzewa liściaste i iglaste, paprocie, palmy. (MK)

 

Zwiedzanie. W Taipei warte zwiedzenia są następujące obiekty:

- muzeum Chang Kai-sheka  - ogromna, biała budowla zbudowana po śmierci prezydenta upamiętniająca jego rządy, z parkiem i szerokim placem, ograniczonym z dwóch stron potężnym budynkiem hali koncertowej i teatru.

- plac Sun Yat-sena zwanego „Ojcem narodu”, pierwszego prezydenta Republiki Chińskiej, proklamowanej  w 1911 roku i jednocześnie organizatora partii narodowej Kuomintang. Na jego cześć zbudowano rezydencję w stylu chińskiej architektury, w której obecnie organizuje się wiele uroczystości.

- Muzeum Narodowe – przechowuje się tu najbogatszą na świecie kolekcję sztuki chińskiej.

- świątynia Longshan obok której znajduje się nocny market. Można tam skosztować zupy z węża i dostać do popicia kieliszek jego krwi.

- świątynia Konfucjusza i świątynia Baoan.

 

Poza stolicą warto zwiedzić:

- Yeliou - oddalone ok. 1,5 h drogi autobusem od Tajpej; krajobraz uformowanych skał pod wpływem erozji morza i ruchów ziemi, przybierających rożne kształty ze wzgórzem widokowym.

- Taroko National Park - wysokie skały, wąwozy górskie i liczne potoki, robiące niesamowite wrażenie na zwiedzającym.

- Sun Moon Lake - najbardziej malownicze jezioro na Tajwanie, z wysepką, na której znajduje się mała świątynia. Miejsce to ma swój największy urok podczas deszczowej pogody.

- Alishan – góry, słynące z niezapomnianych widoków i pysznej herbaty; o świcie warto wybrać się na jeden ze szczytów, aby zobaczyć wschód słońca (można na niego wjechać również zabytkową kolejką). (MK)

 

Kultura. Warto odwiedzić Narodowy Teatr i Halę Koncertową na placu Chang Kai-sheka, jednak bilet wstępu to wydatek w granicach 400 NT$.

W każdej miejscowości znajdują się świątynie, gdzie można zaobserwować rytuały charakterystyczne dla taoizmu czy buddyzmu. Przed główną częścią świątyni znajdują się stoły, na których Tajwańczycy składają żywność – owoce, słodycze czy ugotowane kurczaki. Stanowią one podarunek dla bogów. Niesamowite wrażenie robi kolorystyka, kształt dachów świątyń oraz olbrzymie postacie bogów. Wstęp do świątyń jest bezpłatny. (MK)

 

Jedzenie. Warto samemu ugotować potrawy tzw. huoguo. W restauracji, na środku każdego stołu, znajduje się palnik z garnkiem gotującej się wody. Gość sam wybiera sobie składniki, które chciałby zjeść, począwszy od mięsa, po makaron, warzywa, owoce morza itp. Tajwańczycy bardzo chętnie umawiają się na wspólne jedzenie. (MK)

Sport i nurkowanie. Miejsca do nurkowania to: leżąca na wschód od Tajwanu malutka wysepka Orchid Island (Lanyou), Green Island (Ludao) oraz wody na południu Tajwanu (miejscowością docelową jest Kenting). (MK)

Trekking. Yangmingshan – jest tam wiele szlaków prowadzących nie tylko na szczyty górskie, ale także na pola białych lilli (kwitną na przełomie lutego i marca) oraz herbaty rosnącej na wzgórzach. Aby dostać się z Tajpej do Yangmingshan należy dojechać metrem do stacji Jiantan i przesiąść się w autobus z przystanku tuż przy metrze.

Warto odbyć pieszą wycieczkę trasą z Fulong  do Daxi przez wzgórza, z widokiem na ocean. (MK)

 

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. Najlepsze plaże znajdują się w Fulong (północ Tajwanu) - dojazd pociągiem z Tajpej (ok. 1 h drogi) oraz w Baishawan – dojazd metrem do stacji Danshui, a następnie autobusem. Najatrakcyjniejsze plaże na południu są w Kenting  i jego okolicach.

Warto odwiedzić wyspę Penghu (istnieją połączenia lotnicze z lotniska w Taipei) oraz Turtle Mountain Island  - dojazd promem z portu Wushin (niedaleko miasta Yilan). Uwaga: należy dokonać wcześniejszej rezerwacji - tel. +886 2 2499 1115, gdyż istnieje dzienne ograniczenie liczby odwiedzających tą wyspę turystów. (MK)

 

Kluby i imprezy. Do jednego z najbardziej popularnych klubów można zaliczyć:

- HIPS Latin Club (Dunhua S Rd., Sec. 2, No. 227 B1) - wstęp podczas weekendu kosztuje 600 NT$. W cenę biletu wliczone są drinki.

- Roxi 99 (Jinshan S Rd. Sec. 2, B1) (MK)

 

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. Najlepszym miejscem na zakupy są nocne markety (Shilin, Shida) oraz dzielnica Ximen. W okresie noworocznym tradycyjne przekąski i słodycze oraz artykuły dekoracyjne można zakupić na  nocnym markecie Dunhua.

Prawie w każdej miejscowości istnieje sieć całodobowych supermarketów takich jak: 7/11, OK, FamilyMart, Wellcome. Można w nich nabyć ciepły posiłek, napoje, kanapki, tabletki, syrop na przeziębienie, art. chemiczne, mapy itp. (MK)

 

Komu się spodoba. To doskonałe miejsce dla Sinofilów, zwolenników (badaczy) buddyzmu i taoizmu. To także miejsce dla miłośników gór i morza. Spodoba się na pewno fotografom szukających niezapomnianych widoków. (MK)

Znasz dobrze Tajwan?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Magda Krasuska - absolwentka kulturoznawstwa Dalekiego Wschodu. Niespokojny duch, który ciągle szuka swojego miejsca na ziemi. Miłośniczka podróży, wspinaczek górskich i zdobywania nowych doświadczeń. Otwarta, z pozytywnym nastawieniem do świata. Twierdzi, że największą wartością danego miejsca są jego mieszkańcy.

Rafał Kozicki - od kwietnia 2006 roku (z kilkoma przerwami) mieszka na Tajwanie. Zaczęło się od praktyki studenckiej, a skończyło na zatrudnieniu. Wyspa przyciągnęła go swoją różnorodnością. Ciągle odkrywa nowe strony języka chińskiego. Oprócz tego... na wyspę przyciąga brak zimy!

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)