Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Estonia - Co warto

Miasta. Tallinn – prawdopodobnie najpiękniejsze miasto spośród miast krajów bałtyckich.

Ponadto Tartu – estońska stolica kulturalna i miasto uniwersyteckie (ponad 20% mieszkańców to studenci, kolejne 25% to uczniowie).

Pärnu – letnia stolica Estonii. Haapsalu, Viljandi.

Ponadto warto odwiedzić miasta północno-wschodniej Estonii (szczególnie Narvę, głównie po to, aby uświadomić sobie jak brzydkie może być miasto).

 

Przyroda. Park Narodowy Lahemaa (pierwszy na terenie byłego Związku Sowieckiego), Jezioro Pejspus, wyspy – Saaremaa, Hiiumaa i wiele mniejszych. Park Narodowy Matsalu.

Zwiedzanie. Na terytorium całej Estonii znajduje się wiele dworów, zamków oraz ich ruin. Ponadto znaleźć można wiele starych zabudowań – zarówno muzeów-skansenów, jak i pełniących swoje tradycyjne funkcje.

Kultura. Sauna – im bardziej tradycyjna, tym lepiej. Tradycyjna estońska sauna dymna + przerębel i śnieg zimą lub strumień czy jezioro latem.

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Sport i nurkowanie. Warto podróżować rowerem. Zimą popularne są narty – szczególnie biegowe, ale na południu znajdują się niewielkie stoki.

Trekking. Estonia to kraj nizinny, więc trekking w górach odpada. Najwyższy punkt wznosi się na 318 metrów ponad poziom morza – Suur Munamägi (na szczycie znajduje się wieża widokowa), położony jest na południowym-wschodzie kraju. Poza tym trasy trekkingowe znajdują się w parkach narodowych.

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. Estonia posiada ok. 1500 wysp. Największe z nich to Saaremaa i Hiiumaa. Szczególnie popularna jest ta pierwsza. Piękne wybrzeże znajduje się w Parku Narodowym Lahemaa. Letnią stolicą Estonii jest Pärnu z piaszczystą plażą.

Kluby i imprezy. Największe możliwości w tej dziedzinie oferuje Tallinn. Warto zajrzeć do Hell Hunt – najstarszego estońskiego pubu. Ponadto w mieście znajduje się sporo różnego rodzaju klubów i pubów, które prezentują różne style muzyki.

Kolejnym miejscem jest Tartu – miasto studenckie. Tutaj prawdopodobnie najpopularniejszy jest pub Zavood (kończą się tu wszystkie imprezy), Maailm – w ciągu dnia restauracja, wieczorem pub, a w nocy klub. Warto odwiedzić Püssirohu Kelder – najwyższy pub Estonii.

 

Odpoczynek. Warto wybrać się nad morze (np. wyspy) na kemping. Popularne są domki letnie lub właśnie kempingi. W tych pierwszych znajduje się zwykle sauna.

Zakupy. (dodaj swoje informacje)

Komu się spodoba. Estonia spodoba się miłośnikom przyrody. Osoby, które lubią średniowieczną architekturę muszą odwiedzić Tallinn.

Znasz dobrze Estonię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Kazimierz Popławski - student Stosunków Międzynawowych UW. Zajmuje się Estonią od prawie 7 lat, tworząc serwis internetowy www.eesti.pl. W Estonii przebywa na kursach językowych i wymianie studenckiej od lipca 2008 roku.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)