Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Zambia - Co warto

Miasta. Lusaka - stolica.
Livingstone - na południu kraju.

Przyroda. Pozwiedzajcie parki krajobrazowe. Niesamowita fauna i flora. Flamboje, dżakarandy, akacje afrykańskie wszechobecne w Lusace (aleje tych drzew przepięknie kwitną i pachną), baobaby.

Livingstone - wodospady Wiktorii. Wykąpać się w Devil’s Pool, obok boliing pot. Spacer wzdłuż wyschniętego wodospadu (tylko jesienią), muzeum etnograficzne (czaszka człowieka z Kabwe).

Parki krajobrazowe, safari.

Mało znana północ kraju z licznymi parkami krajobrazowymi.

 

Zwiedzanie. Wioska, w której hodowane są krokodyle odławiane z Zambezi - w okolicach Livingstone.

Czilanga - mini Zoo i ogród botaniczny. Munda Wanga Environment Park - Kafue Rd., 15 km od Lusaki.

 

Kultura. Wycieczka do Mukuni Village, w której mieszka miejscowy król. Ludność wioski zajmuje się wyrobem drewnianych rzeźb, biżuterii, szachów. Można zobaczyć dzieci ubijające sorgo w specjalnych drewnianych „moździerzach” – przygotowują tzw. zaczyn pod piwo lokalne. W określone dni są organizowane występy. Pośrodku wioski rośnie drzewo z dziurami po kulach.

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Sport i nurkowanie. (dodaj swoje informacje)

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. Walking safari - w towarzystwie przewodnika i strażnika parku, spacer wśród dzikich zwierząt, wymaga trochę odwagi. Trwa kilka godzin, wyjście przed 6.00. Od nosorożców dzieliło nas zaledwie kilkanaście metrów.

Rafting na Zambezi (krokodyle rzecz jasna) wraz z parogodzinnym przeszkoleniem.

Lot paralotnią lub awionetką nad Wodospadami Wiktorii.

Skok na linie z mostu granicznego pomiędzy Zambią a Zimbabwe, drugi co do wysokości most na świecie, ok. 100m. Koszt – 95 USD + 25 USD za nagranie tego wyczynu na wideo.

Na Gorge: zjazd na linie na dół stumetrowego kanionu lub na drugą jego stronę.

 

Kluby i imprezy. Klub polo w Lusace, w którym można skosztować piwa Mossi.

Booze cruise na Zambezi – rejs statkiem lub katamaranem o zachodzie słońca, można zobaczyć zwierzęta na brzegach rzeki (walczące słonie czy stada hipopotamów). Cena 25USD za grill i tyle alkoholu, ile można wypić (jungle drink - misz masz).

 

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. Targi w Livingstone, Lusace, wioskach, do których zajeżdżają turyści.

Komu się spodoba. Na pewno wszystkim, którzy nie lubią standardowych wycieczek. Nie jest to mekka turystyczna jak Tanzania czy Kenia. Jest krajem raczej „tranzytowym”, po zwiedzeniu Livingstone i wodospadów Wiktorii turyści jadą dalej. Tu nie ma pośpiechu, można odpocząć, ale nie na plaży. Można spróbować połączyć zwiedzanie z odpoczynkiem. Mało jest przewodników po Zambii, więc pobyt tutaj może okazać się też niesamowitą przygodą.

Autor

Małgośka i Dominik Wyrzykowscy - ich pasją są podróże, fotografia przyrodnicza, kuchnie świata, książki, filmy Luca Bessona i Larsa von Triera, a ostatnio też architektura. Na co dzień są rodzicami rocznej Tosi i już nie mogą się doczekać, aby zapakować ją w plecak i wyjechać razem na drugi koniec świata.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)