Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Niemcy - Co warto

Miasta. Badenia-Wirtembergia. Heidelberg – Stare i piękne miasto o bogatej studenckiej tradycji, obfitujące w ciekawe miejsca i korporacje studenckie, którzy kontynuują najstarsze uczelniane zwyczaje. Poza tym oczywiście stare miasto, Zamek, Philosophenweg i karcer studencki stanowią żelazne punkty w każdej wyprawie do Heidelbergu. Życie nocne również jest obfite.

Badenia-Wirtembergia. Maulbronn – miasteczko, którego serce stanowi malownicze opactwo cysterskie, wpisane na listę UNESCO.

Badenia-Wirtembergia. Speyer – prastare miasto cesarzy niemieckich z piękną średniowieczną katedrą i zabytkową starówką. Czas można też miło spędzić w oceanarium (Seelife) i muzeum techniki

Badenia-Wirtembergia. Schwetzingen – miasto zamku książęcego z bardzo rozbudowanym i dobrze utrzymanym ogrodem.

Badenia-Wirtembergia. Weinheim – nieduże miasto nieopodal Heidelbergu. Piękna starówka i urocze knajpki to świetne miejsce na leniwe popołudnie.

Odwiedzając jakiekolwiek miasto w Bawarii warto skorzystać z usług alternatywnych przewodników, występujących jako tzw. Stadtmaus. Są to pasjonaci znakomicie znający dane miejsce, którzy pokazują jego atrakcje z innej, bardziej ludzkiej strony, niż czynią to zwykli przewodnicy.

Bawaria. Bamberg – malownicze miasteczko przez którego środek przepływa rzeka na której znajduje się zabytkowy ratusz. Poza tym ładna zabudowa szachulcowa i wiele miejsc wartych zobaczenia.

Bawaria. Eichstätt – małe miasteczko niedaleko Ingolstadt, z warownią i ładnym centrum miasta. Całość utrzymana jest we włoskim stylu, w związku ze spłonięciem miasta w 17 wieku i jego odbudową na włoską modłę. Polecam jako miejsce do spędzenia spokojnego dnia.

Bawaria. Monachium (München) – ogromna stolica Landu oferująca szereg zabytków, muzeów, pięknych uliczek i gwarnych knajp. Warto zaliczyć centrum miasta, park angielski i browary, np. Augustinera. Poza tym mnóstwo muzeów.

Bawaria. Ratyzbona (Regensburg) – średniowieczne miasto nad rzeką Donau. Majestatyczna katedra, bardzo ładne stare miasto z licznymi sklepami. Jeśli zgłodniałeś, warto wybrać się do najstarszego wyszynku sprzedającego kiełbasę z rusztu (bratwurst). (RM)

 

Przyroda. Badenia-Wirtembergia. Piękne połacie lasów, szczególnie Schwarzwald i Neckartal. Poza tym oczywiście jezioro Bodońskie i inne jeziora w landzie. (RM)

Zwiedzanie. Badenia-Wirtembergia. Bardzo dużo zamków i warowni, z których każda ma coś ciekawego do zaoferowania. Zamek i park w Schwetzingen  - wspaniała letnia rezydencja władców Badeńskich z ogromnym i świetnie utrzymanym parkiem. Thingstätte – położony na górze Heiligenberg w Heidelbergu grecki amfiteatr, który w 1934 roku wybudowany został przez nazistów. W jego pobliżu znajdują się ruiny średniowiecznego klasztoru. (RM)

Kultura. Badenia-Wirtembergia. W Heidelbergu wiele jest oper i teatrów. Polecenia godna jest seria spektakli w ramach „Heidelberger Schlosspiele”, które odbywają się na zabytkowym zamku górującym nad Heidelbergiem. Warto też w Internecie sprawdzić daty poszczególnych świąt ludowych i festynów, podczas których można poczuć prawdziwego ducha tej ziemi.

Badenia-Wirtembergia. Ciekawy jest odbywające się kilka razy w roku „Schlossbeleuchtung”, czyli pokaz ogni sztucznych w Heidelbergu. Fajerwerki odpalane są z zabytkowego mostu lub zamku.

Bawaria. Coburg – niewielkie miasto bogate w zabytki, ale to nie o nie tutaj chodzi; Coburg jest tradycyjnym miejscem spotkań korporacji akademickich zrzeszonych w Coburger Convent, zjednoczeniu walczących (uprawiających szermierkę) korporacji studenckich. Ich zjazd odbywa się majowy weekend zielonoświątkowy. Miasto tętni wtedy życiem, wypełnione jest grupami studentów prezentujących swoje korporacje, śpiewem i piwem. Jeśli chcesz poczuć charakter studenckiego życia w Niemczech, musisz się tam zjawić w tym czasie.

Bawaria. Norymberga – miasto o bogatej historii, łączące elementy nowoczesne ze starymi, nie zawsze niestety w udany sposób (patrz nieciekawy rynek). Warto odwiedzić to miasto z przyczyn historycznych lub w czasie festiwali odbywanych w mieście, przede wszystkim festiwalu bardów ulicznych.

Bawaria. Kultura bawarska pełna jest elementów folklorystycznych, z których kultywowania mieszkańcy Bawarii są bardzo dumni. Aby kulturę tą lepiej poznać, wybierz się na festyn ludowy lub do prawdziwej bawarskiej piwiarni. Wbrew pozorom niełatwo taką znaleźć. Te najprawdziwsze poznasz po tym, że jedzenie goście powinni przynieść samemu, w lokalu mogą natomiast kupić jedynie piwo.

Bawaria. Oktoberfest – jedna z najbardziej znanych imprez na świecie. Jeśli planujesz się na nią wybrać i chciałbyś spać w cywilizowanych warunkach, o rezerwacji noclegu pomyśl przynajmniej na kilka miesięcy przed festiwalem. Już na miejscu, chcąc siedzieć w namiocie piwnym, musisz pojawić się w nim we wcześnie rano, inaczej możesz zapomnieć o siedzeniu przy stole z kuflem w dłoni.

Bawaria. Będąc w Monachium odwiedź najbardziej znane Muzea – starą i nową Pinakotekę. Ich ogromne i cenne zbiory to zajęcie na kilka dni. Zaopatrz się też w aktualny wykaz wydarzeń kulturalnych w Monachium – jest ich zawsze wiele. (RM)

 

Jedzenie. Badenia-Wirtembergia. Schwäbische Flammkuchen specyficzne danie Szwabii. Bardzo cienkie ciasto pokryte białym serem, z boczkiem i cebulą. Rumpsteak – na ogół zdecydowanie lepszy niż podawany w Polskich restauracjach. Rodzime piwo – przede wszystkim szwarcwaldzkie Tannenzäpfle. Badeńskie wino – dosyć sławne, godne polecenia jest jednak na ogół tylko jego biała odmiana.

Bawaria. Spróbuj wyśmienitej bawarskiej gotowanej białej kiełbasy z bardzo smaczną musztardą. Poza tym oczywiście Schweinhaxe, czyli grilowane golonko. (RM)

 

Sport i nurkowanie. (dodaj swoje informacje)

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. Szermierka bronią ostrą studenckich korporacji akademickich. Dostanie się na taką „imprezę” jest trudne, konieczne jest wyrobienie sobie znajomości w którejś z korporacji.

W centrum Monachium można podziwiać wyczyny ludzi surfujących na deskach, dzięki spiętrzeniu wody przy jednym z mostków w pobliżu parku angielskiego. Sztuczki uprawiających ten zabroniony w tym miejscu i śmiertelnie niebezpieczny (już sporo ludzi straciło tu życie) sport to wielka atrakcja turystyczna. (RM)

 

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. (dodaj swoje informacje)

Kluby i imprezy. Badenia-Wirtembergia. W Heidelbergu polecam lokal Schnookeloch, niedaleko Heiliger Geist Kirche. Jest to najstarszy lokal studencki w Nieczech, w którym stara tradycja korporacyjna wciąż jest kultywowana.
Poza tym Halle 02, Nachtschicht, Deep i ulica „untere Strasse” w Heidelbergu.

Bawaria. Monachium jest pod tym względem miastem najlepszym wyborem. Imprezową noc można zacząć w tradycyjnej piwiarni Hofbräuhaus (mekka turystów), by potem udać się do jednego z wielu klubów w centrum miasta. (RM)

 

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. (dodaj swoje informacje)

Komu się spodoba. Niemcy na pewno nie są typowym krajem dla poszukiwaczy przygód. Tutaj raczej czeka Cię ustabilizowany wypoczynek, co nie znaczy, że musisz być emerytem by Ci się spodobało.

Badenia Wirtembergia jest na pewno dobrym miejscem dla koneserów zabytków, wina i piękna przyrody. (RM)

Autorzy

Marceli Malewski – chłopak z Huty, rocznik ‘83, zarobkowy nomad, kocha uciekać ze swojego szarego miasta i wracać do niego. Miłośnik dalekich wypraw rowerowych i piwa. Liczą się dla niego tylko cele osiągnięte siłą woli i mięśni, dojechać każdy może...

Robert Mężyk – 23 lata, student prawa i filozofii, miłośnik przygód, podróży i motocykli. Zawsze chętny na spontaniczne wyprawy, nowe wyzwania i słuchanie dobrego jazzu przy chłodnym piwie. Od czerwca 2007 do lipca 2008 w Niemczech.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)