Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

ODCINEK 7.

"Viva quito!"

Quito w tych dniach tętni wyjątkowo. Plejady dźwięków rozbiegają się po placach. Pochody, tańce, orkiestry, śmiechy, trzepot halek. Odświętne szyki przechodniów wtórują rytmom bębnów. Niewiarygodna energia. I zapal. I wysiłek. Tego wysiłku mnóstwo, on dumnie imponuje. Stop klatka: zdarte stopy, a jednak tańczą dalej. Stop druga: dłonie bębniarzy całe we krwi od uderzeń. Stop wieczór: wracają zmęczeni, rodziny prowadza tancerzy, nagle, ktoś mdleje z wysiłku. Naprawdę dał z siebie wszystko. Jak wszyscy dookoła. Bo oni kochają się bawić.

maugośka&tomek

ODCINEK 6.

"Viva quito!"

Przepadliśmy. Jak dzieci nie skażone logiką, rozsądkiem i świadomością granic, chłoniemy kolejne dni. Te zaś, migoczą tylko, wybuchają i znikają. Jak sny. Barwne i nierzeczywiste. Intensywne i zadziwione. Niespodzianki, spełnieniane marzenia, codzienności przyprawiane magią "pierwszego razu". Eksplodująca co rano karuzela zdarzeń. I nie wiadomo, co bardziej pcha, nakręca ten wir. Czy nasze szczęśliwe dusze, czy to zwariowane miasto, paradnie oszalałe swoim świętem.

maugośka&tomek

ODCINEK 5.

"Życie jest piękne"

10 dolarów frycowego za zobaczenie ciemnej strony Aguas Verdes, to dobra cena. Szybko jednak zapominamy o przemytnikach, cinkciarzach, bezzębnych kobietach i pseudo-policji wymachującej nie-pseudo-bronią, bo naszym oczom ukazuje się najpiękniejsze miasto świata. Quito jest jak ocean. Nocny autobus wpływa w plankton świateł, migające punkty znaczą kolejne horyzonty. Wraz z budzącym się dniem rozpoczyna się odpływ, ciemność schodzi w doliny ustępując miejsca bladoróżowej mgle. A my, budzimy się ze złego snu, nabieramy powietrza w piersi i rozwijamy skrzydła.

maugośka&tomek

ODCINEK 4.

"Planowanie to lipa"

Tak. Wszystko było obmyślone, przeliczone, dopasowane. Przez kraje gorące, wtedy gdy trochę chłodniej, przez deszczowe w czasie pory suchej, przez zimne - latem. Po Maknorze, Cordyliera Blanca, potem południe Peru, Boliwia, Chile i w końcu Patagonia. Jedziemy z wiosną, wracamy z jesienią. Wygodnie i po bożemu. Tylko... Czy po bożemu, to i po naszemu? Hmm, dwa tygodnie wystarczyły, żeby rzeczywistość zamerdała ogonem i wywróciła wszystko do góry nogami.

maugośka&tomek

ODCINEK 3.

"Przełamujemy bariery"

Que?!
To najczęstsza odpowiedź na pytanie: czy mówisz po angielsku? W sklepach, na targach, na ulicy, wszędzie - potykamy się o brak porozumienia. Nie da się spytać o drogę, nie da się utargować, nie da się kupić... Tu nikt nie zawraca sobie głowy nauką języków. W odróżnieniu od innych kontynentów, Ameryka nie idzie na kompromis. Chcemy, nie chcemy, żeby tu żyć, musimy zacząć mówić po hiszpańsku.

maugośka&tomek

ODCINEK 2.

"Szara rzeczywistość"

Wiele lat pracy w reklamie nauczyło nas, że informacje z ulotek należy podzielić przez dwa, odjąć od tego połowę i może 50% reszty będzie odpowiadało rzeczywistości. Pierwsze chwile w Peru przebiły wszystko. Przesłaniające świat mury, dziwne kontrole, brzydota i... ludzie zainteresowani jedynie grubością portfela, pozostawili nas z nieodpartym wrażeniem, że być może dobrze tu być zamkniętym w enklawach, bogatym turystą, ale podróżować będzie się parszywie...

maugośka&tomek

ODCINEK 1.

"Tamtaram na Końcu Świata, czyli wspomnienia z podróży pisane w podróży."

Z marzeniami trzeba ostrożnie, bo często się spełniają. A kiedy jeszcze się im pomoże, na przykład rzuci pracę, wynajmie mieszkanie, zamknie konto w banku... okazuje się, że można wieść cygańskie życie i... spełniać kolejne marzenia. Oglądać świat, pisać bajki, rysować komiksy... ŻYĆ.

Uda się? Zobaczymy. Jak na razie się udaje.

maugośka&tomek

"Klasyczny" blog - www.tamtaram.pl

Autorzy

maugośka&tomek – w październiku 2008 rzucili prace, wynajęli mieszkania, spakowali plecaki i ruszyli w drogę. Skromny budżet z wynajętych mieszkań pozwala im nie przejmować się czasem, ale też powoduje, że ciągle kombinują jak zobaczyć jak najwięcej za jak najmniej... Nie przeszkadza im to pisać, rysować i nieustannie wymyslać nowe rzeczy (dziesięć lat projektowania robi swoje). Ich strona i blog: www.tamtaram.pl

O tym blogu

"Tamtaram na Końcu Świata, czyli wspomnienia z podróży pisane w podróży."

Z marzeniami trzeba ostrożnie, bo często się spełniają. A kiedy jeszcze się im pomoże, na przykład rzuci pracę, wynajmie mieszkanie, zamknie konto w banku... okazuje się, że można wieść cygańskie życie i... spełniać kolejne marzenia. Oglądać świat, pisać bajki, rysować komiksy... ŻYĆ. W międzyczasie wciąż na nowo zadziwiać się światem. Dziś Ameryka Południowa, jutro Środkowa, Australia, Azja, a moze i Afryka? Okrążają świat, ale tak naprawdę nie to jest ważne - chodzi im o to, żeby jechać i żyć w drodze.

Uda się? Zobaczymy. Jak na razie się udaje.
maugośka&tomek
www.tamtaram.pl