Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Włochy - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Sporo autobusów. Niestety często się spóźniają, więc na dłuższych odcinkach lepiej poruszać się autem lub pociągiem. Jednorazowy przejazd autobusem kosztuje 4 zł. (OP)

Na Sardynii jeżdżą autobusy międzymiastowe ARST (regionalne, odpowiednik PKS). Koszt biletu – 4 euro/30 km, w zależności od długości trasy. W autobusach ARST nie można przewozić zwierząt. (MK)

 

Minibusy/shared taxi. (dodaj swoje informacje)

Samochód. Wynajem samochodu na lotnisku to koszt od 40 euro za dobę, w zależności od ilości dni i marki samochodu. (MK)

We Włoszech jest zbyt duża liczba aut na ulicach, co powoduje ogromne korki i sporo wypadków (zwłaszcza z udziałem motocykli i skuterów). (OP)

 

Promy/łodzie. Promy na Sardynię pływają z miast: Genova, Livorno, Piombino, Civitavechia, Napoli. Bilet kosztuje od 80 euro w niskim sezonie do 120 euro w sezonie wysokim (w dwie strony za osobę). Linie: Grimaldi, Tirrenia i MobyLines.

Wynajem pontonu na Sardynii - od 60 do 120 euro za dzien (ponton 3 do 4 metrów z silnikiem 40 KM. Ceny się zmieniają z sezonu na sezon i w zależności od lokalizacji). Do wynajmu łodzi lub pontonu z silnikiem o mocy większej niż 40 KM potrzebny jest „patente nautico” - w Polsce odpowiednik to sternik motorowodny. (MK)

 

Pociągi. Pociąg jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli chcecie podróżować w weekend czy święta, pamiętajcie o zakupie biletu co najmniej dwa dni przed planowaną podróżą.

Pociągi zawsze się spóźniają (właściwie to już na starcie są opóźnione), więc nie dziw się jeśli pociąg, który planowo miał odjechać o godzinie 8:00, o 8:15 wciąż stoi na peronie. Pociągi są stosunkowo tanie. Cena biletu na pociąg intercity z Mediolanu do Florencji (2 klasa) to koszt około 100 zł (w jedna stronę). (OP)

Koleje włoskie mają sporo promocji sezonowych i turystycznych (np. tygodniowe bilety bez limitów kilometrów lub gdy kupujesz dwa bilety, trzecia osoba jedzie za darmo). Trzeba się dowiadywać w kasach biletowych.

Mogą być problemy z przewozem zwierząt. Rowery można przewozić w wagonach bagażowych, ale lepiej spytać o to w kasie, bo mogą być niespodzianki. (MK)

 

Autostop. Nie miałem problemów z jazdą autostopem z Polski do Neapolu. Na Sardynii można śmiało jeździć, ale solo i wzdłuż wybrzeża. Lepiej nie pchać się stopem w góry. Odradzam stopa samotnym dziewczynom. (MK)

Taksówki. Opłata na wejściu wynosi 10 zł. Zwykle taksówkę należy zamówić, ponieważ nie można złapać jej na ulicy. Taksówkarze mają ustaloną cenę na dojazd z lotniska (Milano Malpensa) - wynosi ona około 280 zł. Zdecydowanie taniej i łatwiej jest wziąć autobus, który dowiezie nas do centrum za jedyne 30 zł. (OP)

Należy prosić o rachunek fiskalny za przejazd - w ten sposób może unikniecie oszustwa. Najlepiej omijać taksówki, jeśli nie znacie miasta, bo obwiozą was kursem za 100 euro. (MK)

 

Rower. To jeden z szybszych sposobów poruszania się po mieście. Szybko omija się korki i dociera na miejsce. Ciężko jednak wynająć rower w Mediolanie, bo nie ma tu praktycznie firm, które się tym zajmują. Bardziej opłaca się rower kupić - najtańsze można dostać już za 300 zł. (OP)

Samolot. Koszty przelotów krajowych są bardzo różne. Normalnie ceny to mniej więcej 700 zł za lot w dwie strony z Mediolanu do Rzymu. Tanie linie lotnicze, które latają z Mediolanu do Rzymu codziennie (Ryanair) są dużo tańsze. Średnia cena za lot w dwie strony to 150 zł. Jeśli bilet wykupicie z wyprzedzeniem, cena może być niższa nawet o 30%. (OP)

Jednorazowy przelot z Rzymu lub Mediolanu do Olbi lub Cagliari na Sardynii to 120-140 euro. (MK)

 

Metro. W Mediolanie działają dobrze trzy linie metra. Bilet można kupić na stacji metra w maszynie bądź w kiosku z gazetami. Jednorazowy przejazd to koszt 3,5 zł. Bilet 24h (ważny także w autobusach i tramwajach) kosztuje 10 zł. Można tez zaopatrzyć się w tygodniowy bilet za 30 zł. Zwykle raz w miesiącu przez jeden dzień metro nie działa z powodu strajku jego pracowników. (OP)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Bardzo łatwo samochodem można dostać się do Francji, Szwajcarii, Austrii i Słowenii. (OP)

Autor

Ola Pochorecka - pochodzi z Wałbrzycha, ale od trzech lat mieszka ze swoim chłopakiem w Mediolanie. Z Włoch ucieka w egzotyczne miejsca – do Japonii, Mozambiku, RPA czy na Sri Lankę.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)