Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Wielka Brytania

Kraj Robin Hooda, Davida Beckhama, jajek na bekonie i dwóch milionów Polaków na emigracji.

ANGLIA. Zgiełk wielomilionowego, multikulturowego Londynu i kufel piwa w wiejskim pubie. Tak daleko, a tak blisko - w ostatnich latach lawinowo wzrosła liczba polskich emigrantów, wiec nie zdziw się słysząc w niejednym miejscu ojczysty język.

Komu się spodoba: Fascynatom historii - to kraj, który jak żaden inny w ostatnich stuleciach wpływał na dzieje świata. Miłośnicy sztuki chętnie zagubią sie w londyńskich galeriach i muzeach. Na deskach stołecznych teatrów występują najsłynniejsi aktorzy. Mnóstwo wydarzeń sportowych. Nie będą narzekać wielbiciele natury. Zobaczą tu urwiste klify, bagna i wrzosowiska. Malownicze góry i wichrowe wzgórza, choć niewysokie, potrafią wycisnąć ostatnie poty. (Rafi Skórniewski)

 

SZKOCJA. Pola bitew i krwawe opowieści. Legendy i duchy. Niesamowita atmosfera kultu kultur pogańskich, Celtów i Piktów. Standing stones, stone circles. Nie to samo co Stonehenge, ale może i lepiej – trzy lub cztery ogromne kamienie wbite na sztorc w ziemię, do których możesz podejść, dotknąć, a nawet sobie przy nich zasnąć i obudzić się przy beczeniu owiec to zdecydowanie mocniejsze przeżycie.

Komu się spodoba: miłośnikom natury. Wszechobecne góry i pagórki, morze, jeziora, kręte drogi, mgła, tajemnica, te klimaty. Sporo dzikich zwierząt, ptaków, foki, wieloryby i przepiękna roślinność. Dosyć powolne tempo życia poza miastem. Mnogość malutkich osad, kolorowych domków, pub na każdym rogu, albo i pięć koło siebie. Kafejki, restauracyjki. Dużo chodzenia po górach, lasach, po parkach narodowych. Dla miłośników historii - ruiny zamków i katedr/kościołów na każdym kroku. Również odrestaurowane pałace i dwory (mansion/manor houses). Równocześnie bardzo dużo wydarzeń kulturalnych (teatr, koncerty, opera) i sportowych (golf, rugby i piłka nożna). (Ania Byerly)

 

WALIA. Kraj od wieków celtycki, który w dużej mierze oparł się anglizacji. Obowiązuje w nim ustawowa dwujęzyczność – warto zawsze sprawdzić nazwy geograficzne w obu. Księstwo Walii (Kraina Czerwonego Smoka, który pojawia się na walijskiej fladze) jest częścią Zjednoczonego Królestwa o ograniczonej samorządności. W przeciwieństwie do Szkocji ruchy separatystyczne maja nikłe poparcie, ale dba się o zachowanie dziedzictwa narodowego.

Komu się spodoba: Tym, którzy nie lubią równin, fascynatom średniowiecza – a zwłaszcza zamków, miłośnikom kultury celtyckiej. (Rafi Skórniewski)

 

IRLANDIA PÓŁNOCNA. Irlandia Północna to kraj dwóch kultur – republikańskiej i unionistycznej, katolickiej i protestanckiej. Przez trudną historię postrzegana była jako miejsce niebezpieczne i niestabilne politycznie. Dziś jest jednym z niewielu przykładów na to, jak mogą pokojowo koegzystować ze sobą skłócone przez wieki społeczności. (Arek Krym)

Komu się spodoba: (dodaj swoje informacje)

Wielka Brytania (lipiec 2008)    Factbook
 • Wiza: niepotrzebna. Wjazd na czas nieokreślony.
 • Ceny (Szkocja): Nocleg w hostelu: £12-15 (w lipcu i sierpniu ceny wzrastają do ok. £20). Butelka wody: £1. Chleb: £1. Fish and Chips: £4-6. Obiad w barze: £3-7. Piwo: bar - £2,5-3,5; sklep - £1,5-2. Chippie (szkockie bary szybkiej obsługi): £2-5. Edynburg i Glasgow są najdroższe w Szkocji. Londyn, Bristol i Kornwalia - w Anglii. Walia jest nieco tańsza. 
 • Waluta: funt = 4,3zł.
 • Najlepszy okres: Najprzyjemniej pogodowo jest mniej więcej od maja do września (Szkocja) lub latem (Anglia).
 • Najgorszy okres: Od czerwca do końca sierpnia (wszędzie są tłumy ludzi, ale odbywa się sporo festiwali) (Szkocja).
 • Szczepienia: niepotrzebne.
 • Główne międzynarodowe lotniska: London, Manchester, Liverpool (Anglia), Glasgow, Edinburgh (Szkocja), Cardiff (Walia). 
 • Autostop: nie jest popularny w gęsto zaludnionych regionach kraju. Na północy masz większe szanse, szczególnie na wyspach, gdzie transport publiczny może się równać jednemu autobusowi dziennie na trasie dookoła wyspy.
 • Średnia prędkość poruszania się po drogach: ok. 110 km/h na głównych trasach i ok. 70 km/h na zwykłych drogach.
 • Wtyczki elektryczne: Brytyjskie, 3-pinowe, 240V.
 • Języki: angielski.

Znasz dobrze Wielką Brytanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Koniec świata poleca   

Zobacz miejsca polecane przez innych użytkowników lub poleć swojetutaj

co warto zobaczyć

  Dodaj swój sposób na dostanie się do Wielkiej Brytanii za małe pieniądzetutaj

  jak tanio dojechać