Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Turcja

Podróżujący z plecakiem kochają Turcję za niezwykłą gościnność jej mieszkańców, za znakomite drogi i środki transportu, którymi można dostać się wszędzie za niewielkie pieniądze. Turcja jest rajem dla podróżników, pełnym niespodzianek.

Turcja uchodzi za symbol łączący różne światy: Azję z Europą, tradycję z nowoczesnością, islam ze świeckim sposobem na życie. W wielkich miastach nie czuje się dramatycznych kulturowych różnic; czas biegnie szybko, ludzie ubierają się ekstrawagancko, mówią rozmaitymi językami, zachowują w przeróżny sposób. Łatwo się wtopić w tłum i poczuć jak u siebie, czy raczej w innym europejskim mieście.

Wieś, prowincja, to zupełnie inny świat. Życie toczy się spokojniej, w rytm tradycji, często powiązanej z religią. 

Najpopularniejszymi atrakcjami „do zobaczenia” są skalne kominy i kościółki Kapadocji i wapienne tarasy Pamukkale. Najbardziej niesamowitym miastem jest Stambuł, dawniejszy Konstantynopol. To nie tylko metropolia -  to całe zjawisko, kraj w kraju, osobny świat.

Miłośnicy historii znajdą ogrom antycznych miast, chrześcijanie będą chcieli zobaczyć Efes i Kapadocję, fani górskiej wspinaczki marzą o wejściu na Ararat. (Agata Bromberek)

Komu się spodoba: Plażowiczom (piękne plaże, ciepłe morze, gwarantowana pogoda), imprezowiczom, łowcom przygód (wschód Turcji – bardziej wymagający, ale wart uwagi), romantykom, miłośnikom muzyki, sztuki, festiwali, wystaw, fotografom.

Turcja (kwiecień 2009)    Factbook
 • Wiza: na 30 dni – 15 euro.
 • Ceny: noclegi - hostele od 10 euro za os./noc za łóżko. Butelka wody 1l: w marketach ok. 0,80 kuruszy (ok. 2 złote). Przejazd autobusem prywatnych linii: Stambuł–Antalya (800 km) - ok. 50 tl (120 zł). Posiłki w taniej knajpce: od 2-2.5 tl (4-5 zł).
 • Średni dzienny budżet: (dodaj swoje informacje)
 • Waluta: lirą turecką (1 TL = 2,11 zł).
 • Najlepszy okres: na zwiedzanie: od marca do maja i od połowy września do listopada. Na plażowanie: od kwietnia do października.
 • Najgorszy okres: lato (temperatury).
 • Szczepienia: wymagane - brak, zalecane - WZW A i B, dur brzuszny, BTP.
 • Główne międzynarodowe lotniska: Istanbul, Ankara.
 • Autostop: dobry, czasem płatny.
 • Średnia prędkość poruszania się po drogach: normalna.
 • Wtyczki elektryczne: takie jak w Polsce.
 • Języki: angielski, niemiecki, rosyjski, nawet polski.

Znasz dobrze Turcję?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Koniec świata poleca   

Zobacz miejsca polecane przez innych użytkowników lub poleć swojetutaj

co warto zobaczyć

  Dodaj swój sposób na dostanie się do Turcji za małe pieniądzetutaj

  jak tanio dojechać