Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Szwajcaria - Transport i poruszanie się po kraju

W Szwajcarii jest zintegrowany system transportu. Oznacza to, że jeden bilet wykupuje się na wszystkie możliwe środki transportu czyli autobusy, tramwaje, pociągi, promy, statki, kolejki linowe i szynowe (uwaga: niektóre kolejki linowe i szynowe wymagają dopłaty, jednak jeżeli turysta ma wykupiony bilet abonamentowy na przejazdy, mogą być oferowane zniżki).

W miastach najlepiej poruszać się tramwajami lub S-Bahn’ami (czyli szybką koleją podmiejską - dotyczy głównie Zurichu, który jest największym miastem Szwajcarii z rozbudowaną siecią dworców kolejowych). Poza miastami najlepszym i najszybszym środkiem transportu jest pociąg.

 

Autobus. (dodaj swoje informacje)

Minibusy/shared taxi. (dodaj swoje informacje)

Samochód. (dodaj swoje informacje)

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. Pociągi są czyste, szybkie i punktualne. Osobiście pamiętam tylko jedno spóźnienie pociągu, które miało aż 5 minut. Informacje o aktualnych promocja znajdziesz na stronie kolei szwajcarskich www.sbb.ch.

Pociągi dojeżdżają praktycznie do każdej szwajcarskiej miejscowości, a jeżeli brakuje w danej miejscowości dworca kolejowego (Bahnhof/Gare) to skomunikowane są z lokalnymi autobusami.

Przesiadki pomiędzy pociągami zajmują czasami tylko kilka minut, często skomunikowane pociągi przyjeżdżają na ten sam peron, żeby ułatwić i skrócić podróżnym przesiadkę.

Koleje Szwajcarskie oferują często bilety „kombi” połączone z ofertą na przykład muzealną w jakimś mieście lub inną tego typu atrakcją. Oferują też duże zniżki na wycieczki zagraniczne do krajów granicznych. Warto skorzystać z oferty SBB i udać się do Mediolanu, z Zurichu podróż zajmuje 4 godziny i przebiega pomiędzy pięknymi szczytami Alp.

 

Autostop. Zatrzymywanie pojazdów na autostradach jest zabronione!
Autostop praktycznie nie istnieje, Szwajcarzy raczej nie zatrzymują się, bardziej chętni do podwiezienia są natomiast obcokrajowcy.

Taksówki. Taksówki posiadają taksometry, w dużych miastach z taksówkarzami można porozumieć się po angielsku. Taksówek nie łapie się na ulicy, tylko zamawia telefonicznie lub bierze z postoju. Postoje taksówek znajdują się przed dworcami kolejowymi w każdym mieście.

Riksze. (dodaj swoje informacje)

Rower. W Szwajcarii jest dużo pięknych tras rowerowych, dobrze utrzymanych i oznakowanych. Warto wybrać się na samodzielne zwiedzanie kraju.

Samolot. Szwajcaria jest małym krajem i nie warto korzystać z przelotów wewnętrznych. Zdecydowanie tańszym, szybszym (licząc dojazd na lotnisko, czas oczekiwania, czas dojazdu z lotniska) i bardziej niezawodnym (w sezonie jesienno-zimowym czasami loty są odwoływane ze względu na warunki atmosferyczne) środkiem transportu jest pociąg.

Metro. Brak.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Kraje sąsiadujące to Francja, Niemcy, Włochy, Lichtenstein, Austria.

Znasz dobrze Szwajcarię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Łukasz Karwacki - pracuje jako informatyk-programista w banku, przez ponad osiem miesięcy pracował na kontrakcie w Zurichu, w firmie informatycznej, oraz podróżował po najbardziej niedostępnych zakątkach Szwajcarii. Interesuje się fotografią, lubi wychodzić z aparatem gdy zaczyna zapadać zmierzch.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)