Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Spitsbergen (Svalbard) - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Autobus funkcjonuje jedynie w stolicy i wozi ludzi na trasie lotnisko - wskazane i ogólnie popularne miejsca w mieście (np. uniwersytet, port…). Cena za bilet to 25 NOK.

Minibusy/shared taxi. Taksówki, podobnie jak autobus, mają rację bytu jedynie w Longyearbyen. Mają one formę dzieloną – jeśli ktoś chce się z tobą zabrać, to go zabierasz.

Samochód. Mieszkańcy Longier mają samochody – jest ich tam zadziwiająco dużo. Wożą nimi dzieci do przedszkola czy szkoły, psy do weterynarza, używają ich jak w każdym mieście. Nie ma natomiast wypożyczalni samochodów.

Poruszając się autem należy pamiętać, że pieszy ma ZAWSZE pierwszeństwo, nawet jeśli łamie przepisy drogowe.

Na istniejących kilku kilometrach drogi obowiązują norweskie przepisy ruchu drogowego. Wszyscy i tak się nie spieszą, bo wiadomo że za 4 kilometry droga się kończy i trzeba wracać do miasta.

 

Promy/łodzie. To druga, po samolotach, najpopularniejsza forma przemieszczania się. Latem w rejonie Spitsbergenu jest bardzo dużo prywatnych jachtów, promów i łodzi. Wiele z nich można wyczarterować. Popularne jest też łapanie jachtów na stopa (dogadywanie na nabrzeżach lub za pomocą innych jachtów, lub ze stacji badawczych, za pomocą radia).

Pociągi. Nie istnieją.

Autostop. Dotyczyć może jedynie jachtów, w okresie letnim.

Taksówki. W obrębie stolicy funkcjonują taksówki, po które zadzwonić można w każdej chwili. Zależnie od sezonu, pogody i ilości ludzi można czekać od 10 minut do ponad godziny. Czasem warto rezerwacji dokonać wcześniej (na przykład jeśli taksówka potrzebna będzie na samolot odlatujący nocą - wtedy lepiej zamówić ją dzień wcześniej). Ciekawe, że taksówki są „swobodnego użytku” i pełnią też funkcję autobusów – więc jeśli do waszej taksówki ktoś będzie chciał się dosiąść, to wszystko jest w normie.

Rower. Można zabrać do stolicy i tam się na pewno przyda. I jedynie tam.

Samolot. Jest to jedyna stała, oprócz statków, forma transportu pomiędzy osiedlami ludzkimi. Pod pojęciem samolotu rozumie się w tym wypadku wszystko, co unosi się w powietrzu.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Brak.

Znasz dobrze ten kraj?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Kasia Huzarska - „prawie doktor” nauk o Ziemi, oceanograf z wykształcenia, zawodu i zamiłowania, zapominający o świecie fotograf przyrody (członek ZPFP) i pasjonat podróżowania na wszelkie możliwe sposoby. Największe podróżnicze osiągniecie – złapanie na stopa awionetki na Islandii. Jak do tej pory odwiedziła 15% świata, między innymi Norwegię, Islandię, Szwecję, Finlandię, region Laponii, Szkocję, Włochy, Francję, Grecję, Litwę, Łotwę, Estonię, Stany Zjednoczone oraz Arktykę.

Obejrzyj zdjęcia ze Spitsbergenu.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)