Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Rumunia - Highlight

Hrabia Drakula, cygańska muzyka, niesamowite góry, piękna architektura, pyszne wino.

Rumunia to świetna destynacja zarówno dla początkujących turystów, jak i dla doświadczonych backpackerów. To kraj ostrych kontrastów – najnowsze modele samochodów i furmanki, wielkie centra handlowe i kobiety w tradycyjnych strojach. Góry też są kontrastowe – znajdzie się tu wymagające przygotowania trasy na kilkudniowe wyprawy, i szlaki „spacerowe” na jeden dzień. Można odpocząć wśród szuwarów Delty Dunaju, lub zażyć kąpieli w Morzu Czarnym. A najważniejsze, że mieszkańcy Rumunii są zawsze pomocni a strudzonego wędrowca ugoszczą wielką porcją „słońca na talerzu” – mamałygą.

Tu kończy bieg jedna z największych rzek – Dunaj, ale przygoda dopiero się zaczyna.

Anna Czapek i Piotr Mojżyszek

 

Rumunia to kraj pełen kolorytu i niespodzianek. Skomplikowane dzieje ziem, które zajmuje obecnie, zdeterminowały zróżnicowanie jej kultury, począwszy od obyczajów i tradycji, na architekturze i sztuce kończąc.

Słynne bukowińskie malowane monastyry wyglądają jak wyjęte z innej bajki - kiedy porównacie je do równie niesamowitych średniowiecznych miast i miasteczek, chłopskich zamków i obronnych kościołów, charakteryzujących krajobraz nie mniej słynnej Transylwanii. Majestatyczne Karpaty dzielą Rumunię na dwie części – aby dostać się na czarnomorską riwierę (chociażby do starej, rzymskiej Konstancji) – trzeba przekroczyć góry jedną z malowniczych przełęczy.

Rumunia to krajobrazy o zaskakującej przyrodzie i architekturze, ale jednocześnie ciekawy pomnik ery komunizmu. Na tym polu szczególnie zasłużyło się „Słońce Karpat” – dyktator Nicolae Ceausescu, który usilnie dążył do stworzenia idealnego, socjalistycznego państwa. Wielki projekt wyburzenia starówki w Bukareszcie pod zaplanowane na nowo, megalomańskie centrum miasta, stawianie hut i fabryk w bezpośrednim sąsiedztwie średniowiecznych zabytków czy zabudowywanie blokami mieszkalnymi cerkwi, tak aby nie było ich widać – to tylko nieliczne przykłady psychopatycznych wręcz zapędów rumuńskiego odpowiednika Stalina.

W Rumunii, na Bukowinie, mieszkają od dawien dawna Polacy, którzy skupili się w kilku wioskach, ze znanym Nowym Sołońcem na czele. Odwiedziny tych miejsc to ciekawe przeżycie, szczególnie ze względu na zachowaną przez potomków pierwszych osadników iście archaiczną polszczyznę i kultywowanie polskich tradycji, mieszających się z miejscowymi zwyczajami.

Witold Korsak

Znasz dobrze Rumunię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Ania Czapek, Piotr Mojżyszek - absolwenci etnologii na Uniwersytecie Śląskim. Opowiadamy o świecie – tak to sobie wymyślili i teraz podróżując, realizują marzenia. Jeżdżą, poznają, fotografują, zbierają dźwięki – słowem – niezła zabawa. Ostatnie 5 lat to intensywna eksploracja Bałkanów, ale w końcu trzeba ruszyć dalej. Ich strona: www.opowiadamyoswiecie.pl

 

Witold Korsak - absolwent historii UJ. Zapalony podróżnik i fotograf (aby mieć nieograniczony niczym i przez nikogo czas na podróże, założył własny interes). Autor przewodników po Turcji oraz współautor przewodnika po Rumunii i Francji. W planach ma opisanie w luźniejszej formie przygód przeżytych w Indiach, który to kraj bez reszty go pochłonął i „niestety” zafascynował (chociaż wciąż na pierwszym miejscu jest Turcja). W wolnych chwilach planuje kolejne wyjazdy i porządkuje zdjęcia, akwaria oraz musztruje synów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)