Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Rosja - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Ceny biletów komunikacji miejskiej są niskie – ok. 1 zł za przejazd.

Autobusy miejskie będą dzieliły się na dwie kategorie, co dla turystów nie stanowi większej różnicy: publiczne i prywatne – w których wejdą głównie marszrutki tzn. malutkie busy na 43 osoby. Standard ich jest bardzo różny. Najczęściej są w bardzo złym stanie, pamiętają lata 70. Brak rozkładów jazdy na przystankach. Możecie pytać ludzi, dokąd jadą.

Gdy chcecie zaplanować i spędzić dłuższy czas w jednym mieście, możecie bezpłatnie ściągnąć przed wyjazdem szczegółową mapę usług i komunikacji 21 miast Rosji i Ukrainy www.2gis.ru  [tylko w języku rosyjskim]. Komunikacja nocna – po  godz. 23 - praktycznie nie istnieje.

Autobusy są zawsze zatłoczone i stają w korkach. Jeśli ktoś rozpycha się, to należy go przepuścić i nie mieć pretensji. Gdy chcesz wysiąść, zadbaj o to samemu. Bilet kupisz tylko u kontrolera lub kierowcy w autobusie. W zatłoczonych autobusach ludzie będą wam podawali pieniądze, które należy przekazać dalej do kontrolera lub kolejnej osoby. Nie liczcie tych pieniędzy. Podajecie je, a gdy wróci bilet, to oddajecie tej osobie, która wam przekazała pieniądze.

Autobusy dalekobieżne z reguły są trochę droższe niż kolej, ale mogą też być jedynym środkiem transportu do danego miejsca. Z reguły to lepszy standard niż marszrutki. W transporcie publicznym trzymają się rozkładu jazdy, prywatne potrafią czekać kilka godzin na komplet osób. Rosjanie są cierpliwi i czekają. Obcokrajowcy czasami denerwują się, ale nie przynosi to żadnych efektów. Możesz prosić kierowcę by cię wysadził w konkretnym miejscu.

Autobusy:
St. Petersburg – Moskwa: 1000 rub./100 zł.
St. Petersburg – Helsinki: 35 euro.
Moskwa – Niżny Nowogród: 400 rub/40 zł.
Niżny Nowogród – Ciebaksary: 300 rub/ 30 zł.
Niżny Nowogród – Uljanowsk: 650 rub/65 zł.

 

Minibusy/shared taxi. (dodaj swoje informacje)

Samochód. (dodaj swoje informacje)

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. Od kilku lat rosyjska kolej podnosi ceny, ale wciąż są nie wyższe niż za transport w Polsce (www.rzd.ru). Rosyjskie koleje są bezpieczne i wygodniejsze niż polskie.

Trasy międzynarodowe. Te pociągi są naturalnie droższe niż wewnętrzne w Rosji. Kurs na trasie Moskwa – Warszawa to koszt ok. 3700 rub. (370 zł).

Pociągi dalekobieżne (pojezd).  Wagony się różnią ceną i standardem:

- siedzące (sidzjacij). Spotkacie się tam z obyczajem, który należy jak najprędzej poznać, chcąc podróżować po Rosji. Najważniejsza jest prowadnica – kobieta sprawdzająca bilety, czuwająca nad porządkiem i decydująca o wszystkim. Gdy poprosicie, bezpłatnie otrzymacie w tym wagonie wrzątek. Na siedzeniu będzie czekał prezent od rosyjskiej kolei: kiełbasa, ciastko, łyżka do butów, szczoteczka do zębów, nitka do czyszczenia zębów i gazeta.

- standard „kupjejnyj/kupe”. To miejsca, w zależności od trasy, o bardzo dobrym standardzie dla 4 osób w przedziale. Przypominają polską kuszetkę. Są 2-3 razy droższe od wagonów typu sidzjacij lub plackartnyj. Są wam najmniej potrzebne, gdy chcemy podróżować tanio, ale jeśli nie zakupicie wcześniej biletu, to pozostaną właśnie te.

- leżące „plackartnyj”. To  powinno was najbardziej interesować. Jest w cenie siedzących miejsc, ale przy podróżach dalekich nieodzowne. To wagon w którym znajduje się miejsce dla 54 osób. Nie posiada ścian dzielących. Możecie spać na miejscach przypominających polskie sypialne lub na „bukowyjich”, tzn. ustawionych równolegle do przejścia na korytarzu i znajdujących się na wysokości okna.

W wagonie nie można otworzyć okien. To problem na lato. Zimą jest wewnątrz bardzo ciepło. Podróżując zapewne zaczniecie rozmawiać z sąsiadami. Oni też przypilnują waszych rzeczy, gdy będziecie w toalecie. Problemem dla niektórych może okazać się tylko długość łóżka. Osoby które mają ponad 180 cm wzrostu będą musiały wyciągnąć nogi na korytarz lub je podkulić (w bukowyjich tylko podkulić).

- pociągi podmiejskie „elektriczki”. Tanie przejazdy. Kursują z reguły w promieniu ok. 250 km od miasta, w ciągu dnia. Nie sposób podać wykładni ustalanych tam cen, niemniej za bilety zapłacicie od kilku do kilkunastu złotych za przejazd. Na dużych dworcach znajdują się oddzielne kasy dla elektriczek. Sprawdzając tam połączenia może również okazać się, że znajdziecie tanie połączenia na średnich trasach (Niżnyj Nowogród – Kazań, ok. 450 km).

Bilety na kolej w Rosji lepiej nabywać z wyprzedzeniem od 7 do 45 dni. W innym przypadku mogą być dostępne tylko droższe miejsca lub ich w ogóle nie będzie (szczególnie latem na trasach kolei transsyberyjskiej). Istnieje możliwość zamawiania biletów również przez internet (odbiór na dworcu w Rosji).

Kobiety w kasach, szczególnie podmiejskich, potrafią być stanowcze lub niemiłe. Podróżując po Rosji pamiętajcie, by mieć pod ręką paszport. Gdy podróżujecie w elektriczkach miedzy regionami, nie będzie potrzebny, ale już na trasach w pociągach dalekobieżnych lub jeśli jedziecie do innej republiki Federacji Rosyjskiej, zażądają go od was.

Biletu, który kupisz, nie wyrzucaj do momentu wyjścia z dworca do którego przyjeżdżasz. Przyda się także, gdy milicja będzie od was żądać karty meldunkowej (nie możesz w Rosji pozostawać w jednym miejscu dłużej niż 3 dni po przyjeździe bez rejestracji). Ten sam bilet po 3 dniach stanie się również dowodem obciążającym.

W sezonie letnim ceny mogą być do 10% wyższe. Macie jednak wtedy do wyboru więcej połączeń.

St. Petersburg- Moskwa: 547 rub. /55 zł (plackartnyj).
Moskwa – Niżny Nowogród: 550 rub./55 zł (sidzjacij).
Moskwa – Soczi: 1220 rub./120 zł (plackartnyj).
Moskwa – Astrachań: 1700 rub./ 170 zł (plackartnyj).
Moskwa –  Jekaterinburg 1800 rub./ 180 zł (plackartnyj).
Moskwa – Irkuck 2800 rub./ 280 zł (plackartnyj); 6600 rub./660 zł (kupe).
Niżny Nowogród - Kazań: 550 rub./55 zł (sidzjacij).

Należy pamiętać, że rosyjska kolej (RZD) w wielu miejscach posługuje się w rozkładach starym nazewnictwem miast - np. Niżny Nowogród występuje jako Gorki.

 

Autostop. (dodaj swoje informacje)

Taksówki. W Rosji taksówki nie mają taksometrów. Cena ustalana jest z kierowcą i bywa wyższa dla obcokrajowców. Przemieszczając się po Niżnym Nowogrodzie nie należy płacić więcej niż 15 zł (dzień) i 25 zł (noc) za kurs z jednego rejonu miasta do drugiego.

Jeśli mówicie po rosyjsku, warto przed skorzystaniem z taksówki zapytać na ulicy o górną stawkę za dany kurs. Podczas jazdy (jeśli rozmawiacie z kierowcą) może okazać się, że z osobistych powodów obniży on taryfę, bądź też zdobędziecie inne praktyczne informacje na przyszłość (ta rada nie obejmuje Moskwy i St. Petersburga).

 

Riksze. (dodaj swoje informacje)

Rower. Rosyjskie miasta nie mają ścieżek rowerowych. Drogi dla rowerzystów są niebezpieczne.

Samolot. W sezonie letnim możemy znaleźć połączenie Moskwa-Irkuck w granicach 600-900 zł.

Metro. (dodaj swoje informacje)

Kraje, do których łatwo się przedostać. (dodaj swoje informacje)

Znasz dobrze Rosję europejską?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Artur Szwedo - absolwent filozofii, dziennikarz. Lubi podróże do krajów, w których istnieje korupcja i religia. Jeśli już czegoś szuka, to Boga bez kościołów, szuka ludzi. Coraz mniejsze wrażenie robią na nim freski z XIII wieku. Odpowiedzi stara się wynajdywać w Rosji, Indiach, Iranie, Polsce i Izraelu. Coraz częściej myśli o tym, że jedyna wartość leży w tym, by w szukaniu oddawać się rozmowie, książkom, jedzeniu, podróżom i erotyce.

Obejrzyj zdjęcia z Rosji.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)