Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Rosja - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Obywatele Federacji Rosyjskiej to Rassijanie, zaś Rosji to Russkije. Rosjanie (Russkij) w kontaktach osobistych są przyjaźni i pamiętliwi w myśl zasady: przyjaciel albo wróg. W relacjach biznesowych przeciwnie – pragmatyczni.

Jeśli zostaniesz zaproszony w gości, możesz oczekiwać, że gospodarz zrobi dla ciebie wszystko - byś nie zapomniał odwiedzin. Miłym gestem będzie przyniesienie drobnego prezentu, np. ciasta lub alkoholu. Gospodarz zadba o posiłki, zaproponuje nocleg i będzie starał się ugościć cię nawet ponad stan. Sprawisz mu przyjemność, nie odmawiając.

Do alkoholu potrzebna jest zakąska: ser, kiełbasa, ryba lub owoce. Znamienne było dawniej zakąszanie suszonym, solonym leszczem, którego patroszyliśmy na gazecie podczas picia. Obecnie ten zwyczaj wypierany jest przez gotowe „birki” – małe suszone paczki z rybami, które, jak chipsy kupujemy w sklepie.

Rosja to kraj wygodny do życia dla mężczyzn, mniej dla kobiet. Demografia wskazuje na znaczną przewagę kobiet. Rosyjscy mężczyźni przyzwyczaili się do tego. Nie jest społecznie piętnowanym w Rosji, gdy mężczyzna bezpośrednio zapyta kobietę czy chce się z nim przespać. Gdy nie macie ochoty, powinnyście po prostu odpowiedzieć nie.

 

Mieszkańcy. (dodaj swoje informacje)

Przydatne języki. Językiem urzędowym jest rosyjski. Dodatkowo w poszczególnych regionach Federacji Rosyjskiej funkcjonuje 27 innych języków o tym statusie. W praktyce będziecie mieli do czynienia z podwójnym nazewnictwem na sklepach, budynkach ect.

Język angielski jest przydatny w relacjach biznesowych i niechętnie widziany w społecznych. Wyjątkiem będą kontakty z niektórymi rosyjskimi studentami, dla których  rozmowa po angielsku to zysk, dla którego zrobią wiele.

 

Święta. Najbardziej newralgicznym czasem przy planowaniu podróży do Rosji jest początek roku. Rosyjskie urzędy i placówki kulturalne mogą zacząć świętować Nowy Rok już kilka dni wcześniej. Do 7 stycznia (tj. Bożego Narodzenia w obrządku wschodnim), nie liczcie na załatwienie jakichkolwiek spraw. Jeśli zbiegnie się to jeszcze z następującym po nim weekendem, to łączny czas oczekiwania wyniesie dwa tygodnie. 24 grudnia jest w Rosji zwykłym dniem roboczym.

Jedzenie. Kuchnia rosyjska jest właściwie podobna do polskiej, z większą ilością produktów mącznych i ryb. Rosjanie przygotowują doskonałe kiszonki, w tym z ogórków, pomidorów, czosnku i marchwi, niemniej nie potrafią dobrze ukisić kapusty. W niektórych regionach przysmakiem są podroby i potrawy z baraniny.

W sprzedaży ulicznej dominują bliny (placki) i pirożki (paszteciki, zapiekane w głębokim oleju bułki z nadzieniem).

Z uwagi na wysokie ceny mięsa i warzyw używa się ich oszczędnie.

 

Religia. Z informacji Rosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) z 2007 r. wynika, że w Federacji Rosyjskiej liczba osób wierzących wynosi ok. 50%. Z tego 67% to prawosławni, a muzułmanie 6%. Wyznawcy innych religii stanowią mniejszość.

Co warto przywieźć na pamiątkę. W Suzdalu można kupić mioduchę, napitek przypominający polski miód pitny, ale nieco słabszy i ze specyficznym smakiem. Można go nabyć w sklepach w całej Rosji, ale będzie zawierał konserwanty. Kupując świeżą mioduchę koło runku w Suzdalu (Bar Pogrjebok) możecie spróbować tego, czego na ogół turyści nie doświadczają. Pamiętajcie, że spożycie świeżej to nie więcej niż 7 dni. W Suzdalu można też kupić ciekawe wyroby z kory brzozowej (np. szkatułki) i czapki ze zwierząt.

W Garachawjec (jedno z miast złotego pierścienia) zainteresowani mogą nabyć na rynku starsze i cenne z punktu widzenia kolekcjonerskiego  sprzęty gospodarstwa domowego.

Będąc w Ciebaksary – stolicy republiki Czuwaszy, możecie kupić doskonałe piwo Srebrna Czuwasza. Złota jest gorsza. Niedostępne w innych częściach Rosji.

W Kazaniu możecie z kolei kupić islamskie nakrycie głowy. Pamiętajcie jednak, że te najtańsze są europejskie (10 zł). Droższe, za ok. 30 zł, ale mniej estetyczne należą do kultury tatarskiej.

Nie gromadźcie w Rosji bibelotów. W Moskwie, Helsinkach, Petersburgu czy na innej głównej ulicy Niżnego Nowogrodu dostaniecie produkty made in China. Produkty ręcznie robione kupicie w Siemionowie. Jaka różnica? Gdy nalejecie gorącej wody do kubka, może się zdarzyć, że wszystkie kolory się rozpłyną. Prosty wybór – chcecie go używać albo nie.

Pytajcie pasażerów w pociągu. Może zdarzyć się tak, że jadąc do Kazania spotkacie człowieka, który ma znajomego w Afganistanie. Podaruje wam ręcznie wyszywany płaszcz z tego kraju wart 300 zł.

Na rynkach w każdym mieście znajdziemy sowieckie i wcześniejsze emblematy z miasta. Jeśli szanujecie historię, dziecinne będzie nabywanie emblematów systemu totalitarnego, ale ten z „wilkiem i zającem” będzie na pewno dobrą pamiątką.

W księgarni Niżnego Nowogrodu kupicie za 50 zł „Otkrytki Maksima Dmitrjewa” – zbiór 1500 fotografii z życia carskiej Rosji. Bezcenne.

Jeśli chcecie przywieźć prezent dla znajomego z Rosji, możecie kupić białe ptasie mleczko, kiełbaski sojowe lub „żubrówkę”, ewentualnie bardzo długie, ciągnące się krówki. Nie kupisz ich tutaj.

Przewóz kiełbasy jest zabroniony. Nie sprowadzisz więc do Polski tego, czego absolutnie nie dostaniesz – polskiej białej lub surowej. Pytałem Rosjanina na dworcu w Warszawie o to, co chciałby otrzymać w prezencie. Odpowiedział, że polska odzież militarna będzie bardzo cenna dla kolekcjonerów, np. pasek. Zrobimy duże wrażenie na gospodarzu, jeśli przygotujemy dla niego polski żurek. Musicie jednak przywieźć ze sobą zakwas, którego tu nie dostaniecie.

Znasz dobrze Rosję europejską?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Artur Szwedo - absolwent filozofii, dziennikarz. Lubi podróże do krajów, w których istnieje korupcja i religia. Jeśli już czegoś szuka, to Boga bez kościołów, szuka ludzi. Coraz mniejsze wrażenie robią na nim freski z XIII wieku. Odpowiedzi stara się wynajdywać w Rosji, Indiach, Iranie, Polsce i Izraelu. Coraz częściej myśli o tym, że jedyna wartość leży w tym, by w szukaniu oddawać się rozmowie, książkom, jedzeniu, podróżom i erotyce.

Obejrzyj zdjęcia z Rosji.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)