Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Niemcy - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Zwyczaje na ogół podobne do Polskich. Najbardziej widoczne różnice: pań nie całuje się w rękę, a zamiast klaskania uderza się pięścią w stół.

Dobrym zwyczajem niemieckich kelnerów jest zadawanie podczas wystawiania rachunku pytania, czy goście płacą razem czy osobno. (RM)

 

Mieszkańcy. Niemiecka kultura, jak i mieszkańcy bardzo się między sobą różnią w różnych częściach kraju, każdy region należałoby opisać z osobna. Można wstępnie podzielić kraj na wschodnie i zachodnie landy (do dziś odczuwalne są silne spięcia i animozje pomiędzy Ossis i Wessis), a także ewangelicką, świecką i tolerancyjną północ, oraz katolickie, konserwatywne i nacjonalistyczne południe (Bawarczycy chętnie na północy nazywani są "Bazis"). (MM)

Niemcy mają na ogół życzliwą powierzchowność, są bardzo pomocni. Jeśli poprosisz na ulicy o wskazanie drogi, w zdecydowanej większości przypadków zostaniesz zaprowadzony do celu. Do Polaków Niemcy nastawieni są na ogół również życzliwie, jednak wciąż dominują stereotypy złodzieja samochodów.

Bawaria jest landem dość konserwatywnie nastawionym. Od lat rządzi tutaj chrześcijańska demokracja, a religia ma się bardzo dobrze.

W Badenii-Wirtembergii sporą grupę mieszkańców stanowią obcokrajowcy, w tym dużą, ze względu na obecność baz wojskowych – Amerykanie. (RM)

 

Przydatne języki. Niemiecki, angielski, francuski. Jeśli chodzi o niemiecki to osoby nawet dobrze nim władające mogą mieć spore problemy ze zrozumieniem lokalnych dialektów. W Badenii–Wirtembergii dominuje dialekt szwabski i frankijski (Fränkisch). W Bawarii dialekty, które należą do szczególnie trudnych do zrozumienia (Bairisch, Fränkisch, Allemanisch). Angielski to oczywiście standard. (RM)

W sumie można powiedzieć, że jedynym przydatnym językiem jest niemiecki. Angielski faktycznie może pomóc wam tu i ówdzie, ale chyba tylko w środowiskach studenckich czy z młodzieżą - przeciętni Niemcy nie kwapią się do nauki innych języków. Poza tym w wielu miastach można znaleźć dzielnice zamieszkane w większości przez przesiedleńców z byłego ZSRR i imigrantów, przeważnie z Turcji. Tam nawet po niemiecku trudno się dogadać.

Im dalej na południe i im głębiej w góry, tym trudniej się porozumieć. Na północy za to większość ludzi mówi w Hochdeutsch ("wysokoniemiecki", czyli bezakcentowy język urzędowy), a nawet tamtejszy dialekt (Plattdeutsch) jest łatwiejszy do zrozumienia niż np. Sächsisch, Fränkisch czy Schwäbisch. (MM)

 

Święta. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Solidna kuchnia bawarska oferuje dania, które nasycą każdego. Dominuje wieprzowina z golonkami i roladami, a niemal do wszystkiego podawane są charakterystyczne kluski (knödel). Do jedzenia zaliczane jest też piwo, które nazywane jest podstawowym produktem żywnościowym Bawarii.

Typowe badeńskie jedzenie jest syte i tłuste. W restauracjach nie powinieneś mieć problemów z za małą wielkością porcji.

Jeśli chcemy taniej zjeść to warto rozejrzeć się za stołówkami uniwersyteckimi. (RM)

Religia. Niemcy dzielą się na ewangelicką północ i katolickie południe. W dużych miastach istnieją też liczne społeczności muzułmańskie, które jednak wywołują wiele kontrowersji w niemieckim społeczeństwie i choć są oficjalnie akceptowane, to jednak duża część Niemców podchodzi do nich z nieufnością albo niechęcią.

Na północy udało się oddzielić religię od życia publicznego i polityki, jest w sumie niezauważalna i nie gra roli w życiu codziennym. Południe niemieckie (Baden-Württemberg, Bayern, Rheinland-Pfalz, część Sachsen) za to bardzo przypomina Polskę, gdzie kościół katolicki ma bezpośredni wpływ na życie, a rządy sprawuje konserwatywna, prawicowa, katolicka partia (CSU). (MM)

 

Co warto przywieźć na pamiątkę. Do tradycyjnych pamiątek należą charakterystyczne bawarskie skórzane spodnie, skarpety i kapelusz. Do tego oczywiście litrowy kufel na piwo. (RM)

Autorzy

Marceli Malewski – chłopak z Huty, rocznik ‘83, zarobkowy nomad, kocha uciekać ze swojego szarego miasta i wracać do niego. Miłośnik dalekich wypraw rowerowych i piwa. Liczą się dla niego tylko cele osiągnięte siłą woli i mięśni, dojechać każdy może...

Robert Mężyk – 23 lata, student prawa i filozofii, miłośnik przygód, podróży i motocykli. Zawsze chętny na spontaniczne wyprawy, nowe wyzwania i słuchanie dobrego jazzu przy chłodnym piwie. Od czerwca 2007 do lipca 2008 w Niemczech.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)