Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Macedonia - Transport i poruszanie się po kraju

Transport w Macedonii to to, na co narzekać będziecie najczęściej podczas podroży. Zarówno autobusy jak i pociągi są tanie, ale spóźnienie może dojść do 4 godzin i nikogo to nawet nie zdziwi. Autobusy odwoływane są czasem bez powodu. Pozostaje się nie denerwować i tak jak wszyscy inni pasażerowie udać się na kawę i czekać… Palako! (czyli spokojnie, powoli).

Autobus. Autobus to najlepszy sposób na poruszanie się po kraju, łączy wszystkie większe miejscowości, jest też sporo połączeń międzynarodowych.

Minibusy/shared taxi. Jak najbardziej! Bywa tłoczno, za to jest to najszybszy i najpraktyczniejszy sposób poruszania się po kraju. Duży 'dworzec' minibusów znajduje się w samym centrum Skopje, przy starym mieście.

Samochód. (dodaj swoje informacje)

Promy/łodzie. Teoretycznie łodzią można przepłynąć z jednej na drugą stronę jeziora Ochrydzkiego. Ja jednak, nawet w lipcu usłyszałam że teraz nie ma sezonu. Ale może Wy będziecie mieć więcej szczęścia.

Pociągi. Pociągi mogą okazać się szczególnie przydatne na trasach międzynarodowych: do Thessalonik (w jedna stronę 9 euro), Belgradu, Niszu (ok. 5 euro).

Autostop. (dodaj swoje informacje)

Taksówki. (dodaj swoje informacje)

Riksze. (dodaj swoje informacje)

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. Macedonia to malutki kraj, nie warto.

Metro. Nie ma.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Republika Macedonii leży w sercu Bałkanów i jest na pewno dobrą bazą wypadową do zwiedzania regionu. Łatwo możecie dojechać do Tirany, Prisztiny, Niszu, Sofii, Salonik.

Generalnie granice Macedonii nie są jednak przyjazne, szczególnie te będące zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej: na granicy z Grecją, jak również Bułgarią, możecie trochę poczekać.

Watro pamiętać że nie przedostaniecie się z Kosowa bezpośrednio do Serbii. Serbia nie uznaje niepodległego Kosowa, więc pieczątka 'Republic of Kosovo' w waszym paszporcie będzie oznaczała że nielegalnie wjechaliście na terytorium Serbii. Nie jest to wyłącznie biurokratyczny wymóg, ale próba pokazania ze strony Serbii że od lutego 2007 nic się zmieniło.

Znasz dobrze Macedonię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Bogna Ruminowicz - Jest absolwentką stosunków międzynarodowych na UAM. Aktualnie kończy studia podyplomowe: prawa człowieka i demokratyzacja. Ciągle na walizkach. Mieszkała przez pewien czas w Wiedniu, Skopje (3 miesiące), w Londynie, w Wenecji, w Dublinie... i nadal szuka miejsca dla siebie. Ulubione kierunki podróżnicze to Bałkany i Bliski Wschód.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)