Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Macedonia - Co warto

Miasta. Przede wszystkim warto spędzić dzień lub więcej w Ochrydzie. To piękne miasto, z śródziemnomorskim klimatem i mnóstwem zabytków. Warto udać się również do zabytkowego klasztoru św. Nauma. Znajduje się on na brzegu jeziora, około 20 km od Ochrydu. Dostaniecie się tam albo autobusem, albo łodzią (wersja pewnie szybsza i przyjemniejsza, ale jednak mało prawdopodobna).

Ważnym punktem wycieczki po Macedonii musi być Skopje. Choć miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi, to na szczęście stara cześć miasta ocalała. Stara część Skopje ma dość orientalny charakter, architektura przypomina trochę Sarajewo. Turecka spuścizna przejawia się w licznych meczetach, hamamach etc. W jednym ze starych  hamamów stworzono galerie sztuki współczesnej. Polecam!

Na wschodzie kraju leży miasto Tetovo, 'stolica' Albańskich Macedończyków. Warto pojechać, by poczuć trochę inny klimat kraju a przede wszystkim by zobaczyć piękny piętnastowieczny malowany meczet. Mi przypomina on karty do gry.

Koniecznie trzeba uda się również do Prilepu, skąd najłatwiej dotrzeć do klasztoru Treskavec. Trud parogodzinnej trasy w górach wynagrodzą piękne widoki. Klasztor pochodzi z XII wieku i jest jedną z największych atrakcji Macedonii.

 

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Zwiedzanie. (dodaj swoje informacje)

Kultura. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Kuchnia Macedonii, podobnie jak całego półwyspu Bałkańskiego, jest pod silnym wpływem tureckim. Znajdziecie tu mocną kawę, baklawę i cevapi.

Typowo Macedońskim przysmakiem i zdecydowanie dumą Macedończyków jest Ajwar. Jest to przecier z wielu warzyw, głównie papryki i bakłażanów. Wykonuje się go jesienią i wtedy jest najsmaczniejszy.

 

Sport i nurkowanie. (dodaj swoje informacje)

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. Nad Jeziorem Ochrydzkim.

Kluby i imprezy. (dodaj swoje informacje)

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. (dodaj swoje informacje)

Komu się spodoba. Przede wszystkim spodoba się miłośnikom Bałkanów. Macedonia reprezentuje wszystko za co Bałkany można kochać. Kraj dla wielbicieli multiculturalismu, ciekawej architektury i rakji.

Znasz dobrze Macedonię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Bogna Ruminowicz - Jest absolwentką stosunków międzynarodowych na UAM. Aktualnie kończy studia podyplomowe: prawa człowieka i demokratyzacja. Ciągle na walizkach. Mieszkała przez pewien czas w Wiedniu, Skopje (3 miesiące), w Londynie, w Wenecji, w Dublinie... i nadal szuka miejsca dla siebie. Ulubione kierunki podróżnicze to Bałkany i Bliski Wschód.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)