Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Litwa - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. (dodaj swoje informacje)

Mieszkańcy. (dodaj swoje informacje)

Przydatne języki. Polski, rosyjski, angielski i oczywiście litewski. Wielu mieszkańców Wilna mówi po polsku, ale lepiej nie zakładać, że wszyscy. Z młodymi lepiej zacząć komunikację od angielskiego, średnie pokolenie poradzi sobie po rosyjsku, najstarsze po polsku.

W porozumiewaniu się warto zachować jednak pewien umiar i nie krzyczeć głośno po polsku, jak to się polskim turystom zdarza. W Kownie mogą być problemy z innymi językami niż litewski.

 

Święta. Święta narodowe Litwy:
– 13 stycznia, rocznica radzieckiej „pacyfikacji” wieży telewizyjnej w 1991 roku (zginęło 13 osób).
- 16 lutego – święto odzyskania litewskiej niepodległości w 1918 (dzień wolny od pracy). 

Jedzenie. Kuchnia obfituje w dania mączne, pierogi i różne wariacje na ich temat. Narodowym daniem są cepeliny, wielkie pierogi z nadzieniem mięsnym, polane śmietaną i skwarkami. Litwini są na ich punkcie dosyć wrażliwi, więc po zjedzeniu warto je pochwalić. W Trokach je się danie karaimskie – kibiny, zapiekane pierogi z nadzieniem np. z baraniny.

Kuchnia litewska jest bardzo sycąca, może być problem z sałatkami i lżejszymi posiłkami. Podają również ucho świni – w niektórych knajpach i w supermarketach, nie wiem, jak smakuje, bo dla mnie była to bariera nie do przejścia.

 

Religia. Większość to katolicy, choć są także prawosławni, muzułmanie, Karaimi, a także wyznawcy kultów pogańskich.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Dużo wyrobów z bursztynu i charakterystyczne „bałtyjskie” rękodzieło dostępne jest na straganach w Wilnie.

Znasz dobrze Litwę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Marta Kowerko - w Wilnie spędziła dziewięć miesięcy na przełomie lat 2005 i 2006, w czasie których podróżowała m.in. nad morze (Pałanga, Kłajpeda), do Kowna, Kernave i rejonu solecznickiego, a także przez państwa bałtyckie do Sankt Petersburga. Fascynacja Wilnem zaowocowała projektem doktoratu, który stara się realizować. Mieszka i pracuje w Poznaniu, a gdy tylko może - kursuje do Wilna.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)