Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Grecja - Transport i poruszanie się po kraju

Po Grecji najlepiej poruszać się pociągami lub autobusami.  W samych miastach jest dobrze rozwinięta komunikacja publiczna, a w Atenach też metro i tramwaje. Na wyspy pływają promy. 

Autobus. Przystanki w miastach są przy każdej ulicy, autobusy zasadniczo jeżdżą regularnie. Te łączące miasta i miejscowości też, odjeżdżają z głównego dworca. Bilety kupuje się w kiosku lub na dworcu (jeżeli jedziecie do innego miasta).

Grecja ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń nawet pomiędzy wioskami, warto więc korzystać z autobusów.

 

Minibusy/shared taxi. (dodaj swoje informacje)

Samochód. (dodaj swoje informacje)

Promy/łodzie. Promy odpływają z Pireusu (miejscowe) lub Patry (międzynarodowe). Dopłynąć można na każda wyspę, w sezonie warto sobie wcześniej kupić bilet, bo ruch jest duży. Można takim promem przewieźć też samochód. Można sobie wykupić kabinę, ale nie jest to niezbędne. Łodzie można wynająć w marinach.

Pociągi. (dodaj swoje informacje)

Autostop. Nie ma szczególnych ograniczeń w poruszaniu się autostopem po Grecji. Może  nie powinna tego robić samotna blondynka...

Taksówki. Taksówki są bardzo tanie, chyba że trafi się na oszusta, o co nietrudno. W Grecji natomiast ciężko złapać taksówkę, a jak już się uda, trzeba być przygotowanym, że taksówkarz będzie palił i dużo gadał. Może też zabierać po drodze inne osoby. Jeżeli kierowca żąda jakiejś dzikiej ilości pieniędzy za kurs, trzeba mu powiedzieć, że w takim razie jedziemy na policję. To skuteczny straszak.

W taksówkach są taksometry, na ogół działające. Taksówki w Grecji raczej nie dowożą na adres, tylko w okolicach adresu. Szczególnie w Atenach trzeba wiedzieć, gdzie chcecie jechać, bo taksówkarze czasem nie znają miasta, a poza tym nazwa ulicy może się powtarzać w kilku dzielnicach.

Może też się zdarzyć, że taksówkarz powie, że tam akurat nie jedzie. Taksówkarze w Grecji często strajkują. Nie oczekiwałabym tego, że będzie się można z nimi porozumieć po angielsku. Może z kilkoma na krzyż łamanym angielskim.

 

Riksze. Są, w miejscowościach turystycznych.

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. Są połączenia między miastami i wyspami. Dosyć drogie.

Metro. Jest w Atenach, tanie i bardzo dobre, można nim dojechać właściwie wszędzie. I nie stoi się w korkach.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Promem do Włoch – z Patry do Ancony. Samochodem – Macedonia, Bułgaria, Albania, Turcja. Raczej nie ma problemu z przekraczaniem granic.

Znasz dobrze Grecję?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Małgorzata Kowalewska - od lipca 2005 mieszka na Cyprze (w Pafos) i  wydaje tam jedyny polskojezyczny dwutygodnik. Wczesniej przez trzy lata mieszkała w Grecji. Na Cyprze trzyma ją, poza kilkoma rzeczami, morze i wszystko, co się wiąże z wodą. I lubi ludzi. I zupełnie jak  miejscowi - o wszystkim z nimi rozmawiać. I poznawać nowe miejsca.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)