Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Finlandia - Na co uważać

Mieszkańcy. Zazwyczaj przyjaźni i pomocni, więc nie trzeba się niczego obawiać, chyba że będziemy próbować ich przekonać, ze Robert Kubica jest lepszy od Kimi Raikkonena, a Adam Małysz od Janne Ahonena. (MK)

Kanty i oszustwa. Finlandia to jeden z najuczciwszych i najmniej skorumpowanych krajów na świecie. Prawo jest tu święte, choć zdarzają się oczywiście wyjątki, jak wszędzie. Generalnie nie ma się czego obawiać. (MK)

Woda. Można pić z kranu wszędzie, na północy jest szczególnie wyśmienita. (MK)

Ciemne miejsca. Zdrowy rozsadek powinien tu działać, jak wszędzie – i tak jak wszędzie indziej należy unikać małych, ciemnych uliczek, parków i nieznanych miejsc w większych miastach. (MK)

Jedzenie. Choć nie zaszkodzą, to nie każdemu mogą smakować czarne cukierki –salmiakki, z lekko słonym posmakiem.

Warto wiedzieć, że bardzo wielu Finów ma tzw. nietolerancję laktozy – cukru, znajdującego się w mleku. Dlatego też wszystkie produkty mleczne dostępne są (oprócz normalnej wersji) także w wersjach z małą ilością laktozy lub zupełnie bezlaktozowych. Te produkty są z reguły droższe niż normalne, dlatego warto zwrócić na to uwagę robiąc zakupy, aby nie przepłacić. (MK)

 

Ruch drogowy. Większość Finów bardzo przestrzega przepisów ruchu drogowego, więc jeździ się bardzo przyjemnie i bezpiecznie. Jedynie w zimie należy uważać – jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do białych dróg. Chodząc pieszo należy pamiętać, że chodniki/ścieżki rowerowe są przeważnie przeznaczone zarówno dla pieszych, jak i dla rowerów. Należy więc zachowywać się praktycznie tak jak na drodze - trzymać się prawej strony i nie robić gwałtownych manewrów. Rowery są wszędzie i naprawdę łatwo o głupi wypadek. (MK)

Przyroda. Nie ma żadnych niebezpieczeństw ze strony przyrody. Może jedynie na drogach należy uważać na łosie przekraczające szosę – są powodem wielu wypadków. Także na renifery (tylko w północnej części), które często stoją na drodze. (MK)

Choroby. Nie ma. (MK)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Trudności w poruszaniu się po kraju. Nie ma. (MK)

Autor

Magda Karjalainen - W Finlandii, w Oulu, mieszka na stałe od 2005 roku. Skonczyła studia magisterskie na tamtejszym uniwersytecie, gdzie w dalszym ciągu pracuje jako wykładowca i robi doktorat. Gdy nie pracuje, wiekszość czasu spędza z dwoma synami, którzy sprawiają że nawet długie, ciemne finskie zimy są pełne słońca. Czasami uczy języka polskiego, i z tej perspektywy język fiński już w ogóle nie wydaje się trudny. Tańczy flamenco, co pomaga zachować dobry humor i energię, szczególnie gdy światła dziennego w Finlandii jest jak na lekarstwo. Wiosna i latem kazda wolna spędza w ogrodzie, gdzie pomimo trudnego klimatu namiętnie hoduje warzywa.

Alina Starzak - W Finlandii stale przebywa od lipca 2009. Wcześniej siedmiokrotnie odwiedzała „kraj na końcu świata‟. Za najbardziej egzotyczną do tej pory uważa wyprawę do północno- zachodniego krańca fińskiej Laponii w czasie nocy polarnej. Obecnie w Helsinkach intensywnie uczy sie fińskiego. http://puolafinlandiateraz.blogspot.com

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)