Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Finlandia - Informacje praktyczne

Ceny. Niestety nie jest to tani kraj, szczególnie jeśli chodzi o transport. Przejazd autobusem np. z Helsinek do Oulu (największe miasto w północno-środkowej części kraju), ok. 600 km, to koszt ponad 80 euro w jedną stronę. Pociąg na tej samej trasie – ok. 70 euro.

Noclegi także nie są tanie, ale można wynająć mały domek na kempingu (mökki) już za 15-20 euro/os. Na wyżywieniu można trochę zaoszczędzić, gotując samemu – paczka chleba - średnio 1,50 euro, jajka - 1 euro, mleko - 1 euro. Wody w Finlandii nikt nie kupuje - najlepsza, najsmaczniejsza i co najważniejsze za darmo płynie w kranach. Kawa – średnio 1,5 euro. (MK)

W centrum Helsinek i w rejonach odwiedzanych przez turystow za kawę trzeba zapłacic nawet zdecydowanie wiecej - średnio 2,5 euro. Zamawiajac małą czarną warto zapytać, czy w tej samej cenie możemy dostać kolejną filiżankę za darmo (przeważnie im droższa kawa i lepsza kawiarnia tym bardziej to prawdopodobne) badż w niższej cenie (od 0,50 euro do połowy ceny oryginalnej). Półkilogramowe opakowanie kawy w sklepie – średnio 3 euro.

Litr mleka trudno kupić za 1 euro, średnio 1,40 euro.


Sposoby na oszczędzanie:

Najtańsza sieć handlowa w całym kraju to LIDL. Ale jednocześnie z najmniejszym wyborem. Jeśli odpowiada nam ich oferta, to tu warto robic wszystkie zakupy. W krajowych  - fińskich sieciach handlowych można jednak dostać produkty w podobnej cenie, trzeba tylko ich starannie poszukać.

Chleb w Finlandii jest drogi, ale bardzo smaczny i wysokiej jakości a od rodzajów wypieków nazywanych chlebem dostaje sie zawrotu głowy. Można próbowac kupować go w sklepie przy piekarni - w tańszej ofercie. W każdym mieście można znależć taki sklep ale nie znajduje sie on przy głównej ulicy. Najlepiej wrzucić w wyszukiwarkę leipomon myymälä + nazwa miejscowości i odszukać adres najbliższego sklepu. (AS)

 

Geografia kraju. Finlandia to raczej płaski kraj, porośnięty w większości lasami, z niezliczoną ilością jezior, szczególnie w południowej części. Północ bardziej wyżynna, z najwyższym punktem kraju – Halti (1324n.p.m.).

Północ i południe kraju znacznie się różnią. Na południu, zamieszkanym przez większość ludności, skupione są wszystkie większe miasta – Helsinki (stolica), Turku, Tampere, Espoo. Na słabo zaludnionej północy łatwiej spotkać na szosie renifera niż samochód. Doskonałe drogi pozwalają dojechać praktycznie wszędzie, jeśli tylko ma się samochód. (MK)

Na południowym zachodzie kraju znajduje sie archipelag Turku. Część wysp tego archipelagu to Wyspy Alandzkie. Prawdopodobnie jest to największy archipelag na świecie pod wzgledem ilości wysp co sprawia, że jest on szczególnie malowniczy. Większość z nich jest zupełnie niezamieszkana i nie mozna się na nich osiedlać. Za to do zamieszkanych wysp mozna dopłynąc małymi promami za darmo. (AS)

 

Pieniądze. W Finlandii walutą jest euro. Bankomaty można znaleźć praktycznie wszędzie - w sklepach, na stacjach benzynowych i na każdym rogu ulicy. Ale bankomat nie jest w Finlandii często potrzebny, bo praktycznie za wszystko można tu zapłacić kartą – nawet za taksówkę.

Lepiej unikać dużych nominałów (max 50 euro), bo można mieć problem z otrzymaniem reszty - w Finlandii rzadko płaci się gotówką, więc kasy w sklepach nie mają jej za wiele. Polską walutę można też wymienić w punktach wymiany Forex. (MK)

 

Dostęp do internetu. Finlandia to jeden z najbardziej zinformatyzowanych krajów na świecie. Praktycznie każdy ma w domu dostęp do sieci, nawet w odległych zakątkach na północy. Być może dlatego nie ma tu zbyt wielu kawiarenek internetowych. W centrach większych miast istnieje sieć bezprzewodowa. (MK)

Internet na mieście dostępny jest w bibliotekach miejskich, które są maleńkimi centrami kulturalnymi i najlepiej wyposażonymi bibiotekami w Europie. Zwykle jednorazowo można dostać komputer na godzinę, w niektórych bibliotekach na dłużej, ale trzeba rezerwować z pewnym wyprzedzeniem. Łatwo jest wyrobić kartę biblioteczna, która pozwala na elektroniczny dostęp do komputerów. Sprawdzając godziny otwarcia biblioteki zwróćmy uwagę na piątek. Piątek dla Finów oznacza początek weekendu i wszystkie biblioteki tego dnia sa otwarte krócej niż w inne dni powszednie. (AS)

 

Telefony. Nie ma problemu z zasięgiem na terenie całego kraju. Budki telefoniczne praktycznie nie istnieją. (MK)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce. (MK)

Wiza. Niepotrzebna. (MK)

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada RP w Helsinkach
Armas Lindgrenin tie 21
00570 Helsinki
Tel.: (00-35 89) 618 28 220, 618 28 210
Faks: (00-35 89) 684 74 77
E-mail: amb.poland[at]helsinki.inet.fi
www.helsinki.polemb.net

Konsulat Honorowy RP w Espoo
(obszar terytorialny: region Uusimaa z wyłączeniem Helsinek)
Konsul Honorowy, Stefan Widomski (jęz.: polski, fiński, angielski, rosyjski)
c/o Articare Technologies Oy, Metsänpojankuja 3
02130 Espoo, Finland
tel.: (00-358) (0*) 988-68-75-01
fax: (00-358) (0*) 500-50-56-05
e-mail: stefan.widomski[at]orange.fr

Konsulat RP w Turku
Konsul Honorowy, Jari A. Rastas (jęz.: fiński, angielski)
Niuskalankatu 2, 20380 Turku, Finland
tel.: (00-358) (0*) 24-78-0352
fax: (00-358) (0*) 24-78-0340
e-mail: jari.rastas[at]kolumbus.fi

 

Ambasada Republiki Finlandii w Warszawie
ul. Chopina 4/8, 00-559 Warszawa
tel. (0-22) 598 95 00
fax (0-22) 621 34 42
e-mail: sanomat.var[at]formin.fi

Wydział Konsularny
fax (0-22) 629 34 42

Autor

Magda Karjalainen - W Finlandii, w Oulu, mieszka na stałe od 2005 roku. Skonczyła studia magisterskie na tamtejszym uniwersytecie, gdzie w dalszym ciągu pracuje jako wykładowca i robi doktorat. Gdy nie pracuje, wiekszość czasu spędza z dwoma synami, którzy sprawiają że nawet długie, ciemne finskie zimy są pełne słońca. Czasami uczy języka polskiego, i z tej perspektywy język fiński już w ogóle nie wydaje się trudny. Tańczy flamenco, co pomaga zachować dobry humor i energię, szczególnie gdy światła dziennego w Finlandii jest jak na lekarstwo. Wiosna i latem kazda wolna spędza w ogrodzie, gdzie pomimo trudnego klimatu namiętnie hoduje warzywa.

Alina Starzak - W Finlandii stale przebywa od lipca 2009. Wcześniej siedmiokrotnie odwiedzała „kraj na końcu świata‟. Za najbardziej egzotyczną do tej pory uważa wyprawę do północno- zachodniego krańca fińskiej Laponii w czasie nocy polarnej. Obecnie w Helsinkach intensywnie uczy sie fińskiego. http://puolafinlandiateraz.blogspot.com

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)