Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Estonia - Transport i poruszanie się po kraju

W miastach najlepiej jeździć rowerem lub transportem publicznym. Jeśli macie, warto zabrać ze sobą kartę ISIC/ITIC. Pomiędzy miastami najlepiej rozwinięta jest sieć autobusowa. Są też połączenia kolejowe pomiędzy głównymi miastami, są tańsze niż autobusy.

Autobus. Połączenia autobusowe są dużo bardziej popularne niż kolejowe. Ceny pomiędzy Tallinnem a Tartu (ok. 190 km) - od 125 EEK (bilet studencki; ISIC, ITIC) do 150 EEK. Podobne ceny są pomiędzy Tallinnem a Pärnu, Tartu a Pärnu itd. Na krótszych trasach ceny są proporcjonalnie niższe. Ceny można sprawdzić na stronie www.bussireisid.ee.

W wielu liniach autobusowych dostępny jest bezpłatne wi-fi.

Bilety jednorazowe w mieście - od 6 EEK (studencki w Tallinie).

 

Minibusy/shared taxi. Mało popularne.

Samochód. Od ok. 400 EEK za dzień + benzyna (benzyna od ok. 12,5 EEK/litr). W przypadku podróży 4-5 osób opłaca się dużo bardziej niż autobusy (szczególnie jeśli zwiedzacie mniej popularne miejsca). Główne drogi są w dobrym stanie. Średnia prędkość to 80-100 km/h. Na mniej popularnych trasach łączących mniejsze miasta, drogi mogą być w dużo słabszym stanie. Mandaty za przekroczenie prędkości są kilkakrotnie wyższe niż w Polsce.

Promy/łodzie. Wewnątrz kraju połączenia pomiędzy Rohuküla a Hiiumą oraz Virtsu a Muhu i Saaremą. Kolejne połączenie to prom pomiędzy Saaremą i Hiiumą.

Pociągi. Sieć kolejowa nie jest dobrze rozwinięta – jest tylko kilka połączeń. Trasa pomiędzy Tallinnem a Tartu jest najczęściej uczęszczana. Bilety są tańsze niż autobusowe (ok. 90 EEK studencki oraz 100-110 EEK normalny).

Autostop. Na głównych trasach (pomiędzy większymi miastami) łatwiej złapać stopa. Na mniej uczęszczanych może się to wiązać z dłuższym oczekiwaniem (nawet 1-2 godziny). Autostop jest bezpłatny.

Taksówki. Taksówki mają taksometr, ale warto spytać o cenę (bez tego może się ona okazać dużo za wysoka). Taksówkarze podają często dużo wyższe ceny obcokrajowcom – język estoński lub rosyjski zapewnia standardową cenę. Ceny to zwykle 25-30 EEK na start i 5-10 EEK za kilometr.

Rower. Podróżowanie rowerem wskazane jest latem i wiosną. Poza głównymi drogami (pomiędzy Pärnu, Tallinem, Tartu, Narvą), pozostałe są mniej uczęszczane, co daje świetne warunki do podróżowania w ten sposób. W miastach oraz miejscach popularnych wśród turystów znajdują się oznaczone ścieżki rowerowe. Wypożyczenie roweru może być drogie – od ok. 100 EEK (30 PLN)/dzień).

Samolot. Brak.

Metro. Brak.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Liczne połączenia promowe z Finlandią (Helsinki) i Szwecją (Sztokholm) z Tallina. Połączenia autobusowe z Łotwą oraz Rosją.

Znasz dobrze Estonię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Kazimierz Popławski - student Stosunków Międzynawowych UW. Zajmuje się Estonią od prawie 7 lat, tworząc serwis internetowy www.eesti.pl. W Estonii przebywa na kursach językowych i wymianie studenckiej od lipca 2008 roku.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)