Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Estonia - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. (dodaj swoje informacje)

Mieszkańcy. Prawie 70% mieszkańców to Estończycy. Największą mniejszość stanowią Rosjanie, którzy zamieszkują głównie północno-wschodnią część kraju (Narva – tylko 4% Estończyków), Tallinn (55% Estończyków) i większe miasta.

Na południowym-wschodzie kraju żyją Setu – grupa etniczna pogranicza estońsko-rosyjskiego. Jest to jedno z ciekawszych miejsc dla osób interesujących się etnologią. Podobnym miejscem jest wyspa Kihnu.

Estończycy przypominają nieco Skandynawów – można odczuć większy dystans, przy czym odnoszą się oni bardzo pozytywnie do turystów.

 

Przydatne języki. Poza estońskim, popularny jest rosyjski (rosyjskojęzyczna część społeczeństwa stanowi ok. 30% całej populacji) – głównie na północnym-wschodzie kraju. Ponadto angielski.

Święta. Poza Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą, jest kilka estońskich świąt. 24 lutego obchodzony jest Dzień Niepodległości. 23-24 czerwca jest Noc Świętojańska. 20 sierpnia Dzień Odzyskania Niepodległości.

Jedzenie. Kuchnia jest bardzo zbliżona do rosyjskiej czy nawet polskiej (pierogi, ziemniaki, mięso itd.). To co wyróżnia kuchnię estońską, to ciemny chleb. Popularne są ryby, typowo estońskie danie to kohuke, kama.

Religia. Estonia to najbardziej zlaicyzowany kraj w Europie. Około 13% mieszkańców to luteranie, kolejnych 12% to prawosławni. Pozostali to głównie ateiści.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Popularny jest estoński likier – Vana Tallinn. Ponadto tradycyjne wyroby – czapki, rękawiczki itd. (dosyć drogie).

Znasz dobrze Estonię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Kazimierz Popławski - student Stosunków Międzynawowych UW. Zajmuje się Estonią od prawie 7 lat, tworząc serwis internetowy www.eesti.pl. W Estonii przebywa na kursach językowych i wymianie studenckiej od lipca 2008 roku.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)