Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Dania - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Między miastami możecie podróżować pociągami lub autobusami. Ceny są podobne. Za odcinek około 30km zapłacicie 40kr. (MB)

Warto zapoznać się z ofertą firmy Abildskou - linie 888 (http://www.abildskou.dk/idd2.asp). Często oferują tańsze połączenia niż koleje. (MJ)

 

Minibusy/shared taxi. Nieznane i niepraktykowane. (MJ)

Samochód. Drogi w Danii są w doskonałym stanie, nie będzie problemu z dojazdem w żaden zakątek kraju. Posiadanie samochodu może być świetnym sposobem na zwiedzenie Danii - zwłaszcza, gdy zabierzecie do niego zapas jedzenia, namiot, rowery, rolki lub wędkę.

W terenie zabudowanym można poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h, w terenie niezabudowanym do 80 km/h (z przyczepą samochód do 70 km/h). Używanie świateł jest obowiązkowe przez całą dobę. (MB)

Samochód to najdogodniejszy środek transportu. Dojedzie się nim wszędzie. Ciekawe jest to, że ceny paliwa wahają się w zależności od dnia tygodnia oraz godziny. Najtańsze paliwo jest w czwartki wieczorem. Wieczór to właśnie najlepsza pora dnia na tankowanie. Ta sama benzyna może mieć różną cenę na różnych stacjach tej samej firmy. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet do 0,75 PLN na litrze!
Duńczycy nie są wariatami drogowymi, nie palą gum na światłach, nie ścigają się na autostradach. Złośliwi mówią, że ich ulubioną prędkością jest „prędkość patrolowa”. (MJ)

 

Promy/łodzie. Kraj położony jest na wielu wyspach. Jutlandia połączona jest z Fionią i Zelandią linią kolejową, na resztę można dopłynąć łodziami. (MB)

Pociągi. Sieć pociągów w Danii jest bardzo rozwinięta. W sumie prawie dwa i pół tysiąca kilometrów torów pozwala na sprawne poruszanie się po kraju. Pociągi są bardzo nowoczesne, ale i drogie. Zwróćcie szczególną uwagę, do którego wagonu wsiadacie. W pociągach są wagony, w których nie wolno rozmawiać (za to świetnie czyta się książkę lub śpi), wagony dla młodzieży, wagony dla dzieci bez rodziców i te dla wszystkich (oznaczone po angielsku).
Oprócz pociągów długodystansowych są też szynobusy, które zatrzymują się w każdym małym miasteczku.

Ceny pociągów są bardzo wysokie (Aarhus-Kopenhaga około 100zł!), ale można je zmniejszyć na dwa sposoby. Po pierwsze kupując WildCard - kartę zniżkową 50%. Karta kosztuje 180kr. Żeby zwrócił się koszt karty, musicie jednak przejechać pociągiem kilka razy.

Najtańszym jednak rozwiązaniem będzie kupienie biletu INTERRAIL, obejmującego cały kraj.

Więcej informacji oraz rozkłady pociągów na stronie największego przewoźnika http://www.dsb.dk/ (strona po duńsku i angielsku) oraz na http://www.interrail.net/. (MB)

Oprócz Wild Card można także odpowiednio wcześniej kupić tzw. „orange ticket”. Cena przejazdu Kopenhaga - Aalborg może być wtedy nawet tańsza niż przy 50% zniżce. Jeśli planujemy kilkakrotną podróż na danym odcinku, można zakupić 10-cio przejazdowy bilet, kasowany w specjalnych kasownikach na peronach. Koszt przejazdu Kopenhaga - Aalborg wynosi wtedy 279 DK, a nie 364 DK.
Warto pamiętać, że część wagonów posiada bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu. Można kupić miejscówkę (ok. 30 DK) lub wybrać pierwsze lepsze miejsce, ale w przypadku pojawienia się podróżnego z biletem na to miejsce, będziemy musieli mu ustąpić miejscówkę. Nad każdym fotelem wyświetlana jest informacja o rezerwacji miejsca. Większość wagonów posiada kilka miejsc bez konieczności rezerwacji, ale ich ilość jest bardzo ograniczona. (MJ)

 

Autostop. Duńczycy raczej nie podróżują autostopem, ale znam wiele osób, które korzystały z tego środka transportu bez problemów i bez opłat. To jeden z lepszych pomysłów na podróżowanie po kraju, jednak należy uzbroić się w cierpliwość, oraz - jak zawsze - zachować środki ostrożności. (MB)

Duńczycy sprawiają wrażenie jakby nie wiedzieli co to jest autostop. Właściwie każdy obywatel posiada samochód, więc instytucja autostopu nie ma racji bytu.


Stronę internetowa www.gomore.dk byłaby najlepszą alternatywą dla autostopu. (MJ)

 

Taksówki. Taksówki funkcjonują w każdym mieście - ceny nie są niskie - około 200kr za 12 km. (MB)

Jazda taksówką w Danii to bardzo droga wygoda. (MJ)

 

Rower. Rowery są bardzo popularnym środkiem poruszania się po miastach. W wielu z nich funkcjonują publiczne rowery, które można tanio wypożyczyć. Dania jest idealnym krajem na bezpieczne wypady rowerowe za miasto - dobrze przygotowane drogi, uważni i życzliwi kierowcy (policzcie ile razy ktoś na was zatrąbi i porównajcie to z Polską!) oraz ładne widoki i morze… (MB)

Rower to obowiązkowy atrybut młodego Duńczyka. Służy do jeżdżenia na uczelnię, po zakupy, na imprezę, z imprezy, na wypad za miasto. Dobrze rozwinięta jest sieć ścieżek rowerowych, zarówno w miastach jak i poza nimi. Wszędzie znajdują się parkingi dla rowerów. Warto jednak przypinać je do różnych barierek. Istnieje niepisana zasada, że rower nie przypięty jest niczyj, i często zdarza się, zwłaszcza w miastach z dużymi ośrodkami studenckimi, że taki rower posłuży komuś jako transport do domu, nad ranem, po imprezie. Każdy rower w Danii jest znakowany. Czasem zdarzają się kontrole policyjne sprawdzające numery identyfikacyjne. Dlatego warto, kupując rower w Danii, domagać się dokumentów zawierających właśnie owe numery.
Raz na kilka miesięcy policja przeprowadza akcje czyszczenia miasta z opuszczonych rowerów. Zakładają na koła papierowe banderole, i po dwóch tygodniach zbierają te sztuki, które wciąż stały z nienaruszoną banderolą. Potem organizowane są aukcje, na których można je kupić za niewielką cenę.

Jeżdżąc w Danii na rowerze należy pamiętać o oświetleniu. Policja jest na to szczególnie wyczulona. (MJ)

 

Samolot. W Danii rozwinięta jest sieć połączeń lotniczych, jednak wykorzystywana jest głównie przez biznesmenów. W tak małym kraju raczej żaden backpacker nie wpadnie na pomysł podróżowania samolotem. Połączenia Warszawa-Kopenhaga można znaleźć za stosunkowo niewielkie pieniądze (600zł), mimo, że nie operują tam tanie linie lotnicze. (MB)

Loty wewnętrzne obsługiwane są głównie przez skandynawskie linie lotnicze (SAS, Sterling, Norwegian), stąd ceny nie są zbyt atrakcyjne. Ale czasem zdarzyć się może, że oferują bilety last call, za cenę lepszą niż bilet kolejowy. Loty wewnątrz kraju nie są tym, co może interesować backpackersów. (MJ)

 

Metro. Działa jedynie w stolicy - 21 stacji pozwoli na szybkie poruszanie się po mieście. (MB)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Dostanie się do Niemiec i Szwecji nie jest problemem. Do Norwegii można popłynąć statkiem. Nocne rejsy odbywają się tzw. Discoboat. To statek, na który wiele ludzi decyduje się tylko ze względu na całonocną dyskotekę i relatywnie tani alkohol (bezcłowy - relatywnie tani jak na ceny skandynawskie). (MB)

Niemcy, oczywiście lądem, i Szwecja, przez most i tunel na Oresundzie. Promem do Szwecji (miedzy innymi Helsingor (DK) - Helsingborg (SE) 4 km), oraz do Norwegii i Islandii (przez Wyspy Owcze). (MJ)

Znasz dobrze Danię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Michał Braun - podróżuje i zwiedza świat pomagając i angażując się w życie wspólnot lokalnych. Studiował w Polsce, Czechach i Danii. Pracował z dziećmi w Indiach, młodzieżą w USA oraz studentami i dorosłymi w Boliwii.

Michał Jasieński - absolwent Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w duńskim Aalborgu. Instruktor narciarstwa i snowboardu. Włóczy sie z plecakiem od 17-tego roku życia. Jak najdalej, jak najtaniej i jak najwięcej wrażeń. Stroni zaś od kisielu i sera topionego. Najlepiej czuje sie ze swoim 80-litrowym plecakiem na grzbiecie, plandeką pod pachą i mapa w ręku. Razem z Bratem Szymonem wyznaje zasadę że najlepszy plan to żaden plan.

Obejrzyj zdjęcia z Danii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)