Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Chorwacja - Na co uważać

Mieszkańcy. W rozmowach nie radzę wspominać drażliwego tematu wojny czy dyktatury Tito. Kwestie piłkarskie i antagonizmy pomiędzy drużynami chorwackimi i serbskimi również nie są najlepszym tematem.

Kanty i oszustwa. Uważać należy na kantory w centrach miast - tym zdarza się obniżać kurs, jeśli wymieniamy nie dość wysoką kwotę.

Do tego, płacąc w euro przelicznik działa zawsze na naszą niekorzyść.

 

Woda. Kranówa zdatna do gotowania i mycia. Pić też się da, choć w większych miastach bywa nienajlepsza.

Ciemne miejsca. Nieciekawe są przedmieścia Zagrzebia i Splitu.

Nie zapuszczałbym się (szczególnie samemu) na dłuższe spacery w ciemne uliczki większych miast. Tam, jak w każdym większym mieście, może być niebezpiecznie.

Ciemnymi miejscami można nazwać dawne tereny działań wojennych, szczególnie na południu kraju. Tam zdarzają się nierozbrojone do dziś pola minowe - omijałbym więc wioski, które wyglądają na dawno opuszczone.

 

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Ruch drogowy. Droga numer 8 wzdłuż wybrzeża Chorwacji jest dość niebezpieczna. Chorwaci jeżdżą agresywnie, z dużą ilością trąbienia.

Na postojach autobusów trzeba się pilnować kierowcy - gdy zapłaciliśmy już za bilet, kierowcy niespecjalnie obchodzi, co z nami dalej się stanie, może się więc zdarzyć, że odjeżdża bez któregoś z pasażerów.

Uważać należy na pociąg relacji Zagrzeb - Split - prześladowany jest przez różnego rodzaju awarie i nigdy nie dojeżdża punktualnie.

Trudności w poruszaniu się po kraju. Na prowincji jakość dróg bywa różna, tak samo jak na wyspach. Jazda w górach wymaga umiejętności, sprawnych hamulców i doświadczenia. Na bocznych drogach sporo serpentyn i przepaści.

Przyroda. W wodzie trzeba uważać na jeżowce - wredne czarne, kolczate kulki, mające tendencję do wbijania się w stopy.

Choroby. (dodaj swoje informacje)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne 

Przewodnicy

Znasz dobrze Chorwację?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Maciek Frankiewicz - Student, amator podróżniczego off-roadu i pasjonat tradycyjnej fotografii kliszowej. Bywał w Chorwacji wielokrotnie. Zwiedzał ją najpierw z rodziną, w trakcie, gdy na jej terenie trwała jeszcze wojna. Później - wielokrotnie na własną rękę. Klimaty bałkańsko - wschodnioeuropejskie ciągnęły go od zawsze. W planach - wyjazd do Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)