Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Chorwacja - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Chorwaci są bardzo gościnni. Szczególnie poza centrami turystycznymi, w których osoba przyjezdna to dojna krowa. Prywatnie wynajmowane mieszkania za nieduże pieniądze to często sposób na zawiązanie świetnej znajomości. Nierzadko w cenie pokoju jest też pogawędka wieczorem przy wyszukanym z domowej piwniczki winie czy poczęstunek składający się z lokalnych specjałów.

W Chorwacji łatwo nawiązuje się znajomości, to bardzo otwarty i wesoły naród. Nie polecam jednak rozmów o wojnie z Serbami i odwiecznym antagonizmie pomiędzy drużynami Dinama Zagrzeb i Hajduka Split. Tematy historyczne też nie są najlepszym sposobem na rozpoczęcie znajomości.

 

Mieszkańcy. Kraj zamieszkiwany w głównej mierze przez Chorwatów - po zakończeniu wojny Serbowie zaczęli masowo opuszczać te tereny, choć w chwili obecnej jest ich w Chorwacji około pięć procent. Na północy sporo jest Włochów, a poza tym – jak to na Bałkanach - w Chorwacji mieszkają Bośniacy, Węgrzy, Słoweńcy, Czarnogórzanie i Macedończycy.

Stosunek do turystów jest pozytywny. Do bogatych, spędzających wakacje w przepychu odnoszą się z pewną rezerwą, lecz dbają o nich. Polacy postrzegani są raczej pozytywnie.

 

Przydatne języki. Poza chorwackim i serbskim - włoski, angielski i niemiecki.

Święta. W sezonie letnim: 22 czerwca - Dzień Antyfaszystowski, 25 czerwca - Dzień Państwowości, 5 sierpnia - Dzień Zwycięstwa.

Festiwal tańca w Rovinj (w czerwcu) - ciekawe wydarzenie.

Poza tym 8 października - Święto Niepodległości i święta katolickie.

 

Jedzenie. Zdecydowanie polecam owoce morza. Doskonałe ryby, małże, kalmary i krewetki to kulinarna wizytówka wybrzeża.

Na północy zaś, dla osób z trochę grubszym portfelem polecam trufle - półwysep Istria to ich stolica i przyznać trzeba, że są wyborne.

 

Religia. (dodaj swoje informacje)

Co warto przywieźć na pamiątkę. Warto przywozić wyroby kulinarne - doskonała oliwa, trufle w cenach niższych niż w Polsce, oliwki.

Jeśli ktoś lubuje się w nurkowaniu, z wody powyciągać można prawdziwe dzieła sztuki.

Przewodnicy

Znasz dobrze Chorwację?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Maciek Frankiewicz - Student, amator podróżniczego off-roadu i pasjonat tradycyjnej fotografii kliszowej. Bywał w Chorwacji wielokrotnie. Zwiedzał ją najpierw z rodziną, w trakcie, gdy na jej terenie trwała jeszcze wojna. Później - wielokrotnie na własną rękę. Klimaty bałkańsko - wschodnioeuropejskie ciągnęły go od zawsze. W planach - wyjazd do Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)