Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Belgia - Transport i poruszanie się po kraju

Wszystkie główne miasta można zwiedzać na piechotę (niewielkie odległości). W większości powinno udać się także znaleźć schronisko w/blisko centrum.

Najlepszym miejscem wypadowym jest Gandawa (Gent) lub Bruksela, z których do głównych miast są regularne połączenia kolejowe (co pół godziny). Jeśli się znudzisz, rozważ nocleg w Antwerpii (imprezowa) czy Brugii (klimatyczne miejsce). 

 

Autobus. Jako turysta masz szansę skorzystać z autobusów wyłącznie w komunikacji miejskiej i międzynarodowej. Na dłuższych trasach w kraju używa się raczej stosunkowo niedrogiej i szybkiej kolei.

Minibusy/shared taxi. (dodaj swoje informacje)

Samochód. Rozbudowana sieć bezpłatnych autostrad – dojedziesz wszędzie. Znalezienie parkingu w miastach jest możliwe (choć nie zawsze w centrum, trudniej w Brukseli). W centrum miast zazwyczaj postój w ciągu dnia jest płatny.

W miastach jeździ się powoli (piesi i rowerzyści są święci), autostrady często są zakorkowane (przypomina to obwodnice dużych miast) – słowem, lepiej unikać.

 

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. Polecam – szybkie, wygodne i niedrogie (jak na Europę Zachodnią). Łączą wszystkie główne miasta, ale też dojeżdżają do mniejszych miejscowości. Połączenia między Brukselą a większymi miastami (Brugia, Antwerpia, Gandawa) – co pół godziny.
 
W pociągach lokalnych (nie międzynarodowych) obowiązuje jeden rodzaj biletu – nie ma podziału na ekspresy, pośpieczne, etc. Nie ma też miejscówek.

Bilety w podstawowej cenie nie są bardzo tanie (np. Bruksela-Brugia: 12 euro ), ale istnieje rozbudowany system zniżek, z którego trzeba korzystać:
- bilety weekendowe (do ponad 40% zniżki na bilet powrotny);
- bilety wieloprzejazdowe (Go-Pass poniżej 26 lat i Rail-Pass powyżej 26 lat). Jest to bilet na 10 przejazdów, do korzystania każdego dnia tygodnia, długi okres ważności. Na jednym bilecie jeździsz na dowolnych trasach (z dowolnego miejsca A do B, bez względu na liczbę przesiadek). Z biletu może korzystać kilka osób, więc w praktyce jeden Pass starcza na zwiedzenie wszystkich ważniejszych atrakcji dla dwóch osób (5 przejazdów powrotnych). Jedyne ograniczenie: w tygodniu bilet jest ważny po 9 rano. Aktualne ceny: Go-Pass – 46 euro; Rail-Pass – 71 Euro.

 

Autostop. Mało popularny (niechętnie zabierają) i trudny – główne trasy, które cię interesują są autostradami, na których jak wiadomo trudno łapać okazję.

Taksówki. Mają taksometry. Nie można się targować. Taksówkarze mówią po francusku (lub niderlandzku), słabo po angielsku. Taksometr zaczyna się od 5 euro. Dalej jest tylko drożej - za 10-15 min jazdy zapłacisz ok. 10 euro.

Rower. Opcja godna rozważenia do zwiedzania niektórych miast (Brugia, Gandawa, Antwerpia) oraz do dłuższych wycieczek krajoznawczych (np. wzdłuż kanałów) – więcej szczegółów w części ‘Co warto?’. Wypożyczalnie są często na dworcach kolejowych.

Samolot. Nie ma lotów krajowych (nie ma potrzeby).

Metro. Tylko w Brukseli i Antwerpii. Koszt ok. 1,5 euro za przejazd.

Kraje, do których łatwo się przedostać.

Holandia (pociąg, Eurolines lub rower).

Luksemburg – pociągiem. Uwaga: jeśli korzystasz z „Passa” – jedziesz na nim do ostatniej stacji w Belgii, a bilet do Luksemburgu (międzynarodowy) kupujesz tylko od tej stacji (tak wychodzi taniej niż bilet międzynarodowy na całej trasie).

Francja i UK  - szybkie pociągi (Thalys i Eurostar) do Lille (miłe miasto na jednodniową wycieczkę), Paryża i Londynu. Również Eurolines.

Niemcy – pociąg, Eurolines.

Znasz dobrze Belgię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Olek i Tomek - od 2002 podróżują razem, dla nowych doznań: kulinarnych, estetycznych, sportowych ale przede wszystkim poznawczych – innych kultur, które zachowują szczątki oryginalności. Do tej pory ich największą fascynacją są Indie, ale lista krajów, które odwiedzają stopniowo się wydłuża. I coraz bardziej pociągają ich „dzikie”. Ich wojaże są bardzo intensywne - szukają kompanów przyszłych wyjazdów, którzy też tak lubią.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)