Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Austria - Co warto

Miasta. (dodaj swoje informacje)

Przyroda. Alpy i parki narodowe. Piękne drogi górskie dostępne dla samochodów: Grossgloecknerstrasse oraz Nockalmstrasse.   

Zwiedzanie. (dodaj swoje informacje)

Kultura. Oczywiście Austria to walczyki i muzyka klasyczna oraz... częste występy orkiestr dętych (to absolutnie obowiązkowy punkt programu każdej imprezy na prowincji).

Warto wziąć udział w lokalnych świętach kościelnych czy tradycyjnych przemarszach-procesjach, nawiązujących jeszcze do pogańskich obrzędów (Tyrol).

Bogate są też tradycje ludowe związane np. z przesileniem wiosennym czy zbiorowym świętowaniem okrągłych urodzin (Bad Ischl).  

 

Jedzenie. W Wiedniu należy spróbować sznycla po wiedeńsku u „Figlmüller”. W Salzburgu - „Salzburger Nockerl” w najstarszej restauracji Austrii St.Peter.

Sport i nurkowanie. Austria to przede wszystkim raj dla narciarzy, ale także wielbiciele spacerów, jazdy na rowerze i sportów wodnych znajdą swoje enklawy.

Rower: mnóstwo górskich tras MTB oraz rodzinnych (nizinnych). Dwie najpopularniejsze to: trasa wzdłuż Dunaju (Passau-Wien) oraz dookoła Jeziora Nezyderskiego (przez teren Węgier).

Nurkowanie: Jeziora Salzkammergut (słynne skarby z Toplitzersee) to ponad 100 m. głębokości.

 

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. Najbarwniejsze wydarzenie w Wiedniu to „Parada Miłości” - organizowana przez tych którzy „kochają inaczej”. Wielu uczestników w absolutnie „odjazdowym” wydaniu, świetna atmosfera, głośno.

Zdumiewającą paradą innego formatu jest procesja Bożego Ciała na łodziach przez Hallstättersee i od razu wizyta w samym Hallstatt, aby popatrzeć na kryptę pełną malowanych czaszek.

 

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. Plaże nad Dunajem i nad Kanałami Dunaju w Wiedniu są latem obowiązkowym punktem programu. Tutaj przy dobrej pogodzie życie towarzyskie trwa niemal do świtu.

Festiwal na Waspie Dunajskiej to mega event z udzielam ok. 3 mln odwiedzających rocznie: www.donauinselfest.at

Jezioro Nezyderskie i Bodeńskie mają świetne sceny wodne (różnorodny repertuar).

 

Kluby i imprezy. Adresy absolutnie top: wyszukiwarki www.events.at, www.falter.at. 

Adresy bezpośrednie w Wiedniu: www.jazzland.at, www.porgy.at , www.birdland.at.

 

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. (dodaj swoje informacje)

Komu się spodoba. Co dla kogo:
Plażowiczów (z dużą dozą cierpliwości do pogody) zapraszam do Salzkammergut, a tych którzy szukają finezji i elegancji - nad Wörther See albo sąsiednie jeziora (najcieplejsze – Millstaettersee).

Zwiedzający: absolutny mus to Wiedeń (min. 3 dni) i Salzburg (min 24h).

Łowcy przygód sportowych: Alpy (rafting, heliskiing etc.).

Starsze panie i panowie. Uzdrowiska termalne i SPA (Loipersdorf, Tatzmannsdorf, Laa an der Thaaya etc.).

Imprezowa dziatwa (i ci którzy pozostali młodzi i mają siły dotrwać do świtu): Wiedeń podziemny i Trójkąt Bermudzki.

Wyczynowcy (zależy od wersji) – zjazdy i skoki to narty w Alpach, najlepiej pełnią lata na lodowcu, w szortach i T-shircie (lodowców jest tutaj osiem, więc warunki zapewnione). Po południu kąpiel w jeziorze jest świetnym uzupełnieniem programu (Zell am See).

Azjofili zapraszam do Muzeum Efezu w Wiedniu (wszystko co udało się wywieźć jest właśnie tutaj, bo archeolodzy austriaccy mają do dzisiaj wyłączność na odkrywanie Efezu) oraz Muzeum Etnograficznego (po sąsiedzku) – uzupełnieniem będzie wycieczka przez oryginalne restauracje azjatyckie, których akurat w Wiedniu nie brakuje.

Autor

Małgorzata Nowak - hobby jest jej zawodem. Kiedyś pedagog, dzisiaj przewodniczka, pilotka i z przekonania "Austrofilka". Od lat "wiedenka" z wyboru. Pasjonatka częstych podróży, dobrych książek i ciekawych znajomości.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)