Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Albania - Na co uważać

Mieszkańcy. Pamiętajmy, że Albania jest ubogim krajem. Rozsądne jest nie wyróżnianie się z tłumu poprzez ubiór czy kosztowne gadżety (kamera, zegarek itp.), nie dotyczy to raczej Sarandy, gdzie miejscowi przyzwyczaili się do obecności obcokrajowców, ale im bardziej na północ, tym niebezpieczniej. W takich skupiskach miejskich, jak Vlora i Durrës podróżującym polecam noszenie drugiego portfela z niewielką ilością gotówki.

Kanty i oszustwa. (dodaj swoje informacje)

Woda. (dodaj swoje informacje)

Ciemne miejsca. W całym kraju jest stosunkowo bezpiecznie, należy tylko unikać terenów północno-wschodniej Albanii, w kierunku granicy z Kosowem. Na dalekiej górzystej Północy  przetrwało albańskie prawo zwyczajowe Kanun, którego niechlubnym elementem jest obyczaj gjakmarrje tożsamy ze zjawiskiem wendety. Przez wieki Kanun istniał tylko w tradycji ustnej, przekazywany z pokolenia na pokolenie przez klanową starszyznę. Dopiero na początku XX wieku jedną z jego wersji spisał franciszkański zakonnik.  Kanun reguluje wszystkie wydarzenia w życiu mieszkańca gór - od urodzin aż do śmierci a wendeta to tylko mały fragment tego kodeksu.

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Ruch drogowy. Jeżeli chodzi o stan dróg i bezpieczeństwo miejmy na uwadze fakt, że w Albanii posiadanie samochodów jest legalne dopiero od lat 90-tych XX wieku. Wcześniej, przez 45 lat komunizmu posiadali je jedynie członkowie rządu i najbliżsi przyjaciele Hodży. Zarówno więc stan dróg jak i doświadczenie kierowców pozostawiają wiele do życzenia. Jest niebezpiecznie, ale „uroczo”: wymuszanie pierwszeństwa i jazda pod prąd, jazda na czerwonym świetle, w nocy nieoświetlone samochody, otwarte studzienki kanalizacyjne. Wzrost poziomu adrenaliny gwarantowany.

Trudności w poruszaniu się po kraju. (dodaj swoje informacje)

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Choroby. (dodaj swoje informacje)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Przewodnicy

Znasz dobrze Albanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Honorata Kiepura - absolwentka politologii UJ, przez rok mieszkała i studiowała w Sztokholmie. Kocha podróże i nowe wrażenia, jest zapaloną czytelniczką literatury podróżniczej, pasjonatką kulturoznawstwa i relacji międzynarodowych. Pełna entuzjazmu optymistka, ciekawa świata i otwarta na ludzi. Choć mieszka obecnie w Krakowie, wraca do Szwecji tak często, jak tylko się da.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)