Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Albania - Informacje praktyczne

Ceny. Albania jest tym krajem, gdzie w sklepach, przede wszystkim spożywczych ceny widoczne na towarach należą do rzadkości. Regułą jest, zwłaszcza na południu, że kupując- „wierzymy na słowo”. Zakupy w sklepie spożywczym wyglądają bardzo zabawnie- wybieramy artykuły, zanosimy je do kasjerki, która następnie podlicza należność na kartce „w słupku”. Nie ma kasy fiskalnej, kalkulator jest zbyteczny. Zabawa kończy się, kiedy ów magiczny słupek zostaje podliczony i pojawia się kilka okrągłych zer - ceny biorą się „niewiadomo skąd”, a zawsze są przy tym zaokrąglone i to do bólu.
 
Nocleg- cena zależy oczywiście od tego, w której części kraju się zatrzymujemy (na południu jest drożej), jednakże regułą jest, że zawsze trzeba się targować. Nawet ci, którzy pozbawieni są cennej umiejętności negocjowania cen, z pewnością po kilku dniach pobytu dojdą do znakomitej wprawy, czego żywym przykładem jest moja osoba. Tak więc, gwoli ścisłości: każda wpierw usłyszana suma jest sumą absolutnie podlegającą negocjacji. W ten sposób w Albanii można przenocować nawet nad samym morzem w ekskluzywnym hotelu za 10 euro od osoby. Trzeba tylko umieć się dogadać. Ceny hoteli zwykle podawane są w euro, można oczywiście płacić w lekach, choć kurs bywa niekorzystny dla gości.

Przykładowe ceny:
Owoce, warzywa: 50-150 LK (najdroższe są na południu)
Chleb: 60-80 LK
Woda mineralna: 50 LK
Wędliny: 500-1000 LK

 

Geografia kraju. Albania leży w południowo-zachodniej części półwyspu Bałkańskiego i sąsiaduje z Grecją, byłymi jugosłowiańskimi republikami Macedonii i Czarnogóry oraz niedawno powstałą Republiką Kosowa. Jest to kraj bardzo górzysty- niewiele ponad 20% jego powierzchni stanowią położone poniżej 200 metrów n.p.m. tereny nad Morzem Adriatyckim oraz doliny większych rzek takich jak: Drin, Seman lub Vjosa. Pozostałą część powierzchni stanowią wyżyny oraz góry. Ten niewielki kraj ma zatem nie tylko fantastyczne, wolne od turystycznych hord wybrzeże, które oblewają fale Morza Jońskiego i Adriatyckiego, ale również niesamowite góry, do których jednak trudno dotrzeć bez własnego transportu. Do wielu miejsc ciężko jest dojechać; pociągi pamiętające lata reżimu Envera Hodży kursują według rozkładu znanego tylko nielicznym a autobusy nie wszędzie docierają. Dlatego najlepiej do Albanii wybrać się samochodem.

Różnice w zamożności poszczególnych terenów widoczne są gołym okiem, południe jest najzamożniejsze. W miasteczku Saranda będącym perłą Riwiery Albańskiej hotele powstają niemal jeden na drugim i to w zawrotnym tempie. Ślady kultury greckiej, romańskiej, bizantyjskiej, tureckiej, włoskiej i słowiańskiej, cudowne pejzaże, morze ciepłe nawet w listopadzie, dzikie plaże- to wszystko sprawia, że turystyka rozwija się tutaj pełną parą. Im bardziej na północ, tereny stają się zgoła mniej spektakularne,  jednak wciąż na swój sposób niepowtarzalne. W Albanii wszystko ma swoje miejsce i czas a każdy, nawet najbardziej niedostępny zakątek posiada swój nieodparty urok i magię.

 

Pieniądze. Oficjalną walutą w Albanii jest lek albański (LK).1 USD= ok. 100 LK.
Kurs wymiany nie jest regulowany, ale pozostaje dość stabilny.
Aktualne kursy można sprawdzić na wielu stronach internetowych, np.  www.shqiperia.com.
Pomimo tego, że niemal cztery dekady temu nastąpiła w Albanii denominacja leka, Albańczycy w wielu przypadkach wciąż liczą pieniądze „po staremu”. Co gorsza, mówiąc o dużych sumach notorycznie zapominają o dodaniu słowa „tysiąc”. Tak więc przed rezerwacją noclegu warto wcześniej upewnić się, czy „pięćdziesiąt” nie jest przypadkiem opatrzone w trzy zera.

 

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe rozpowszechnione są głównie w Tiranie, jednak nawet w małych miejscowościach można też z nich skorzystać. Utrudnieniem są często występujące kłopoty z dostawą energii elektrycznej. Niezapowiedziane wyłączenia prądu zakłócają niestety również komunikację elektroniczną.

Telefony. Telefonia komórkowa, dostępna od 1996 roku, jest dość szeroko rozpowszechniona i niweluje tym samym słabą sieć telefonii stacjonarnej. Nie pokrywa ona jednak całego kraju (szczególne trudności z łącznością występują na północy kraju, w górach). Numer kierunkowy Albanii: 335.

Roaming, cennik:
Era: http://www1.era.pl/roaming/roam_prices.php?type=0&id=1
Plus:http://www.plus.pl/oferta_indywidualna/nasze_uslugi/uslugi_standardowe/roaming/oplaty/lista_krajow_i_oplat/roaming_partnerzy_roamingowi_oplaty_dane.aspx?mode=0&operator=0&continent_idx=0&continent_id=0&kraj=558&country_cont=0&country_all=0&country_cont_all=0
Orange: http://www.orange.pl/binaries/PL/Binary/Roaming/orange/html/albania.html
Lista lokalnych operatorów i mapa zasięgu:
http://www.gsmworld.com/roaming/gsminfo/cou_al.shtml

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. W Albanii powszechne są dwa rodzaje wtyczek elektrycznych: wtyczka  bez uziemienia z dwoma okrągłymi bolcami, stosowana w większości krajów  Europy kontynentalnej, i również szeroko stosowana w Republice Południowej Afryki (tzw. typ C) oraz wtyczka  "schuko", gdzie uziemieniem są dwa metalowe klipy na bokach wtyczki (tzw. typ F, stosowany powszechnie w Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji i Norwegii).

Wiza. Obowiązek wizowy nie dotyczy obywateli Unii Europejskiej i EFTA, Kanady, Japonii i Nowej Zelandii, USA i Turcji. Przy wjeździe do Albanii zwykle jednak trzeba zapłacić podatek w wysokości 10 euro, jednak obywatele Polski i Czech zwolnieni są z tej opłaty. Warto o tym pamiętać przy przekraczaniu granicy.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada RP w Tiranie
ambasador: Irena Tatarzyńska
Albania, Tirana, Rruga e Durresit 123,
Tel.: +35542234190 Tel. dyżurny: +355694022010 Faks: +35542233364
polemb.tirana[at]abcom.al tirana.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl
www.tirana.polemb.net

Ambasada Republiki Albanii w Warszawie
ul. Altowa 1, 02-386 Warszawa
tel. (22) 824 14 27, 658 03 31,
fax (22) 824 14 26
e-mail: ambasada[at]albania.waw.pl

Przewodnicy

Znasz dobrze Albanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Honorata Kiepura - absolwentka politologii UJ, przez rok mieszkała i studiowała w Sztokholmie. Kocha podróże i nowe wrażenia, jest zapaloną czytelniczką literatury podróżniczej, pasjonatką kulturoznawstwa i relacji międzynarodowych. Pełna entuzjazmu optymistka, ciekawa świata i otwarta na ludzi. Choć mieszka obecnie w Krakowie, wraca do Szwecji tak często, jak tylko się da.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)