Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Albania - Co warto

Albania ma tyle do zaoferowania, że mogłabym wyliczać bez końca. Potraktujcie proszę poniższą relację jako ogromny skrót tego, co mogę Wam polecić.

Miasta. Poczynając od południa kraju:
SARANDA- zdecydowanie najatrakcyjniejsze turystycznie miasteczko, nazywane „miastem młodożeńców”, malowniczo położone w przepięknej zatoczce na wybrzeżu Morza Jońskiego. W przerwach pomiędzy zwiedzaniem można odetchnąć na plaży miejskiej.

BUTRINT- nazywany „starożytnym miastem”, położony na niewielkim półwyspie pomiędzy wybrzeżem wyspy Korfu a jeziorem Butrinti. Stanowi niewielką osadę i stanowisko archeologiczne i jest absolutną perłą wśród atrakcji turystycznych. Na terenie tego rozległego kompleksu, który zaliczany jest dzisiaj do jednego z Parków Narodowych Albanii, znajdują się szczątki budowli z różnych okresów czasowych na przełomie 2500 lat. To prawdziwy raj dla entuzjastów archeologii. Wstęp na teren miasta płatny 700 LK, można tutaj dojechać taksówką z Sarandy (koszt rzędu 2000 LK +1 godzina postoju)
Polecane linki:
http://www.butrint.org/
http://www.butrinti.com/

GJIROKASTRA- czyli miasto-muzeum, miasto białych dachów lub tysiąca schodów, które w XIII wieku rozrosło się na wzgórzu Mali i Gjerë wokół zamku. Spektakularne, dumne, surowe i wzniosłe; ojczyzna Envera Hodży i Ismaila Kadare- przez tego ostatniego opisane jako zaskakujące, niewiarygodne i łamiące wszelkie reguły urbanistyki. Gjirokastra jest bardzo stroma, pokonując kamienne uliczki zawsze idzie się w dół bądź pod górę. Ta stromizna sprawia, że zdarza się, iż fundamenty jednych domów znajdują się obok dachów innych. Absolutnie fascynujące i pełne magii miejsce, gdzie wszystko zdaje się być wbrew zasadom logiki. W 2005 roku wpisane na Listę Światowych Dziedzictw UNESCO.
Polecane linki:
http://www.gjirokastra.org/

LIBOHOVA-  z Gjirokastry można udać się do tego uroczego miasteczka- jazda samochodem zajmuje około pół godziny, codziennie rano jednak do Gjirokastry kursują autobusy. Libohova to idealne miejsce na piesze bądź rowerowe wędrówki. To tajemniczy ogród i skryty za murami Kościół Najświętszej Marii Panny, który jest jedną z najstarszych świątyń w całej Albanii; to wreszcie święte miejsce bractwa Bektaszijja, czego wyrazem jest świątynia Teque znajdująca się w pobliskiej Melanie.

TEPELENA- czyli rodzinne miasto Alego Paszy. Koniecznie zobaczcie zamek Alego, który stanowił jego drugą, po Joanninie siedzibę. Do dzisiaj jest zamieszkany, więc nie trzeba płacić za wstęp.

VLORA- to prawdziwy śródziemnomorski raj i miejsce, gdzie rozdzielają się Morze Jońskie i Adriatyckie. To miasto wyjątkowe  również ze względów historycznych. To tutaj 28 listopada 1912 roku proklamowano niepodległość państwa od Imperium Osmańskiego. Ale nie brak tez niechlubnych kart, które zapisała tutaj historia. W latach 90-tych XX wieku miasto stanowiło bazę działalności mafijnej i było ośrodkiem międzynarodowej nielegalnej imigracji i handlu żywym towarem. Dziś, po „oczyszczeniu” z przestępczości w 2002 roku Vlora jest bezpieczna i urocza; plaża zaczyna się praktycznie w centrum miasta, główne ulice zdobią palmy. Polecam koniecznie zwiedzanie Muzeum Niepodległości, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Historyczne. Wstęp do każdego z nich to wydatek rzędu 100 LK.

BERAT- czyli miasto tysiąca okien- jedno z najstarszych i najcudowniejszych miast, w jakim kiedykolwiek byłam. Samo miasteczko utrzymane jest w stylu osmańskim i zachowując czar minionych wieków jest tak niezwykłe, że zapiera dech w piersiach. Oryginalna architektura a zwłaszcza malowniczo położone domki pokryte czerwoną dachówką oraz magiczna aura wyczuwalna w powietrzu sprawiają, że jest to jedno z niezapomnianych miejsc, w które chce się wrócić. Godzinami mogłabym przechadzać się wąziutkimi uliczkami, zaglądać w okna, obserwować „sąsiedzkie” życie, które tutaj toczy się w cudowny i sielankowy sposób, znany mi wcześniej tylko z opowiadań i legend. Zabytków wartych zwiedzenia w Beracie jest bez liku, w 2008 roku organizacja UNESCO umieściła  miasto na Liście Światowego Dziedzictwa.

KRUJA- przepięknie położone miasteczko na wzgórzu, w XV wieku centrum oporu przeciwko inwazji osmańskiej, na czele którego stał bohater narodowy Albanii Gjergj Kastrioti, znany nam jako Skandenberg. Kruja to także najbardziej niezwykły w Albanii targ, gdzie oprócz zakupów można przypadkowo zostać świadkiem przepięknego zjawiska; zgodnie z tradycją Panna Młoda w sukni  ślubnej powinna razem ze swoją matką przemaszerować dostojnie wzdłuż bazaru.

SZKODRA- to kolejne niezwykłe miasto, bo to wpływy włoskie i niezwykle ważne z punktu widzenia odrodzenia narodowego Albanii. Nie możecie przegapić dwóch znakomitych muzeów: wystawy archeologicznej w Muzeum Historycznym (wstęp ok. 50 LK) oraz kolekcję XIX-XX wiecznych zdjęć w Photothèque (wstęp ok. 100 LK), oraz malowniczo położonego Zamku Rozafa.

 

Przyroda. Albania wprost usiana jest miejscami, którym to właśnie przyroda nadaje unikatowy i niepowtarzalny charakter. Szczególnie trzy spośród takich miejsc emanują wyjątkową magią:

SYRI I KÄLTER- czyli tzw. Niebieskie Oko- podwodne źródło znajdujące się w przepięknym gaju w miejscu oddalonym o ok. 15 min od głównej drogi z Gjirokastry do Sarandy. Zbiornik nie jest do końca zbadany; skały, z którego bije źródło znajdują się ok. 45 metrów po powierzchnią ziemi. Widok absolutnie fascynujący. Ciekawostką jest fakt, że za czasów komunistycznego reżimu wstęp na te tereny zarezerwowany był tylko i wyłącznie dla partyjnej elity.

DIVJAKA- wioska położona nieopodal laguny Karavasta, gdzie znajduje się obszar mokradeł Ramsar. Występuje tutaj mnóstwo rzadkich gatunków ptaków, najsłynniejszym z nich jest pelikan kędzierzawy mający status zagrożonego w Europie; ciekawscy odwiedzają to miejsce właśnie po to, by przyjrzeć się stadom tych pięknych ptaków przylatujących na lagunę i wzbijających się z niej w powietrze . Według spisów przeprowadzonych przez Bird Life International zimuje tu średnio 45000-70000 ptaków wodnych. Wybierającym się w okolice Divjaki radzę zaopatrzyć się w silne środki odstraszające komary.

PRZEŁĘCZ LLOGARAJA- położona ok. 1000 m n.p.m, mająca status parku narodowego. Tereny te ze względu na swoje położenie są bogate w oryginalną faunę: można zobaczyć tutaj sarny, lisy, wilki i wiewiórki. W okolicy znajduje się urocza wioska turystyczna- jest to kompleks o powierzchni ok. 1,1 ha usiany prześlicznymi drewnianymi domkami. Sarny przechadzają się swobodnie po kompleksie a wszystko tutaj ma swój niepowtarzalny rytm. Odwiedzenie LLogaraji to niesamowite przeżycie.

 

Zwiedzanie. Albania mnóstwo oferuje spragnionym zwiedzania. Przed przystąpieniem do wyprawy polecam dobrze się do niej przygotować, zaopatrzyć w niezbędne materiały i wyznaczyć trasę zwiedzania. Mnie samej przygotowania zajęły kilka miesięcy.

Kultura. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Sport i nurkowanie. Morze Jońskie świetnie nadaje się do nurkowania (mureny, ośmiornice, niezwykłe formacje skalne, podwodne groty i wraki) jednak radzę zaopatrzyć się w neoprenowy kombinezon, bo woda jest dosyć chłodna, choć niezwykle przejrzysta.

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. Riwiera Albańska rozciągająca się na północ od Sarandy usiana jest bajkowymi plażami i malowniczymi miejscami.
Moją ulubioną plażą Albanii jest Monastery Beach położona na zboczu drogi z Sarandy do Butrintu (widoczne oznakowanie). Piękna, dziewicza, wręcz nietknięta ręką ludzką. Spędziłam na tej plaży całe dwa dni i przyznam, że oprócz kilku turystów przebywających zapewne w pobliskim hotelu nie było tam nikogo. Wymarzone miejsce na odpoczynek!
Wyjątkowo rajskim zakątkiem albańskiego wybrzeża jest również znajdująca się nieopodal osada Ksamil- plaża tutaj jest piaszczysta a woda niesamowicie  błękitna. Niestety, w sezonie zaczyna się pojawiać tutaj już coraz więcej turystów a sam Ksamil przemienia się stopniowo w plac budowy.

Kluby i imprezy. (dodaj swoje informacje)

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. Najbardziej bajeczny bazar w Albanii to oczywiście targ w Kruji- mistycznym miasteczku położonym wysoko na wzgórzu. Jeśli chcecie zakupić pamiątki nie ma bardziej wymarzonego miejsca- jest tam absolutnie wszystko, począwszy od tandetnych i kiczowatych gadżetów (popielniczki w kształcie bunkra, wszelkie drobnostki z ozdobione obowiązkowo Albańską flagą) po przecudowne, misternie haftowane obrusy i serwety, stare monety i antyczną biżuterię.

Komu się spodoba. Albania to kierunek dla prawdziwych pasjonatów. Zanim zdecydujesz się na podróż do tego kraju, dowiedz się o nim jak najwięcej, zaakceptuj jego wieloaspektową specyfikę i zaufaj mu. Z pewnością nie polecam miłośnikom „świętego spokoju” i błogiego lenistwa. Albania jest prawdziwą wieloskładnikową mieszanką wybuchową, która zachwyca i oszałamia tylko tych, którzy zrozumieją jej niebagatelność podlaną historią.

Przewodnicy

Znasz dobrze Albanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Honorata Kiepura - absolwentka politologii UJ, przez rok mieszkała i studiowała w Sztokholmie. Kocha podróże i nowe wrażenia, jest zapaloną czytelniczką literatury podróżniczej, pasjonatką kulturoznawstwa i relacji międzynarodowych. Pełna entuzjazmu optymistka, ciekawa świata i otwarta na ludzi. Choć mieszka obecnie w Krakowie, wraca do Szwecji tak często, jak tylko się da.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)