Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Oman - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Kobiety nie muszą ubierać się w specjalny sposób, tzn. zasłaniać włosów czy twarzy. Jednak dobrze jest nie ubierać się zbyt wyzywająco.

Często można spotkać tzw. „rodzinne pomieszczenia” – gdzie kierowani są „biali”. Służą one do tego, że gdy mężczyzna przychodzi na obiad z żoną bądź z rodziną, kobiety mogą bez skrępowania spożywać posiłek. Jak wiadomo nie da się jeść z zasłoniętą twarzą, a większość kobiet w Omanie właśnie tak wygląda opuszczając swój dom. W barach czy restauracjach jednak najczęściej można spotkać tylko mężczyzn. Wówczas jedzą oni wspólnie, głośno dyskutując o męskich sprawach.

 

Mieszkańcy. Omańczycy to otwarci, uśmiechnięci, chętni do pomocy, gościnni ludzie. Łatwo nawiązują kontakty z turystami. Mężczyźni ubierają się w długie białe koszule, z długim rękawem. Na głowie noszą charakterystyczne wyszywane czapki. Beduini na głowie noszą chusty, którymi mogą osłonić sobie twarz przed piaskiem i palącym słońcem. Kobiety noszą czarne stroje zasłaniające całe ciało. Najczęściej mają zasłoniętą twarz.

Przydatne języki. Angielski. Większość Omańczyków mówi dość dobrze po angielsku. Większość restauracji, hoteli i sklepów prowadzona jest przez hindusów, dla których angielski to drugi język po hindi. No i oczywiście arabski.

Święta. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Zakupy żywnościowe najlepiej robić w stolicy – Muscat. Są tam hipermarkety zaopatrzone jak w Europie. Supermarket jest też w Salalah – samo południe kraju. Najlepiej żywić się tam gdzie Omańczycy - czyli w przydrożnych barach, w małych restauracjach i knajpkach w miastach. Obiad około 12 zł/os. Jest też możliwość zamówienia sobie obiadu czy kolacji bezpośrednio do pokoju hotelowego. Restauracje, najczęściej prowadzone przez hindusów, oferują bezpłatną dostawę.

Religia. Islam. Omanki najczęściej noszą ubiory przykrywające całą postać, nierzadko również rękawiczki, skarpetki i całkowicie zasłoniętą twarz, czyli wszystko zgodnie z nakazami religijnymi. Na każdym kroku spotyka się małe bądź większe meczety (nawet przy centrach handlowych i na stacjach benzynowych), tak by Omańczyk w każdej chwili mógł się pomodlić. Czasem w porze modlitwy nie można nic załatwić, bo nie ma nikogo z obsługi - wszyscy są w meczecie...

Co warto przywieźć na pamiątkę. Kadzidło. Jest to jedyny kraj gdzie rosną drzewa kadzidłowe, z których pozyskuje się kadzidło. Typowe miecze omańskie i nakrycia głowy noszone przez Omańczyków: chusty Beduinów i charakterystyczne czapeczki. Niestety większość rzeczy, które można kupić na bazarach w Omanie pochodzi z Indii i Pakistanu i są to typowe pamiątki spotykane w tych krajach (aczkolwiek sprzedawcy wmawiają, że są to rzeczy zrobione w Omanie i typowe dla Omanu, co jest oczywistą nieprawdą).
Warto przywieźć trochę piasku z wydm Wahiba Sands (bardzo miałki, piękny kolor), a także zdjęcia (oczywiście zrobione przez siebie) wielkich morskich żółwi i antylop oryks.

Obejrzyj zdjęcia z Omanu.
Autorzy

Anna i Marcin Szymczakowie - Wspinali się w Ałtaju, górach Elburs, Alpach Japońskich, Himalajach i Pamirze. W boliwijskich Andach zdobyli sześciotysięcznik, a w Tien-Szanie przemierzyli pieszo jeden z dłuższych lodowców górskich. Zmierzyli się z Jedwabnym Szlakiem w Zachodnich Chinach, Uzbekistanie i Iranie. Autorzy albumów: „Boliwia – Tybet Ameryki” oraz „Japonia – od tropików Okinawy po zabytki Kioto”. Prowadzą serwis www.fotografiapodroznicza.pl.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

TypoScript object not found (lib.small_login)

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)