Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Liban - Transport i poruszanie się po kraju

W miastach poruszać się najlepiej piechotą lub taksówkami typu serwis. Między miastami – autobusami. Z Bejrutu można dostać się w każde miejsce w Libanie.

Niestety nie przez cały rok góry są przejezdne, w kwietniu drogi mogą być jeszcze zasypane śniegiem. Miałam w planie przebić się z Baalbek do Trypolisu, ale niestety okazało się, że górskie drogi są nieprzejezdne i trzeba było robić kółko z powrotem przez Bejrut. Ponadto czasami ze względów bezpieczeństwa (Dolina Bekaa jest uważana za „twierdzę” Hezbollahu) odwoływane są regularne kursy autobusów. Dla żądnych przygód posiadaczy grubych portfeli zawsze jednak znajdzie się szofer skłonny do takich przygód, jednak trzeba liczyć się z odpowiednio wyższymi kosztami.

 

Autobus. Stacja autobusowa Cherles Helou w Bejrucie zapewnia połączenia z większością miejscowości w Bejrucie. Przejazdy nie są drogie.

Minibusy/shared taxi. (dodaj swoje informacje)

Samochód. (dodaj swoje informacje)

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. (dodaj swoje informacje)

Autostop. (dodaj swoje informacje)

Taksówki. Są taksówki i serwis. Taksówki mają ustalone taksometry i tu nie ma możliwości targowania. Jeżeli skorzysta się z usługi serwis wyjdzie dużo taniej. Należy tylko zaznaczyć, że ma być to usługa serwis przed wejściem do taksówki i targować się koniecznie.

Riksze. (dodaj swoje informacje)

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. (dodaj swoje informacje)

Metro. (dodaj swoje informacje)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Połączenie z Syrią.
Połączenie z Damaszkiem tzw. serwis taksi z Damaszku do samego Bejrutu. Przekroczenie granicy w Al-Zabadani – szybko, sprawnie i przyjemnie.

Wracałam do Syrii północnym przejściem granicznym nad samym Morzem Śródziemnym, którego nazwy nie pamiętam, ale na pewno każdy taksówkarz tudzież kierowca autobusu zawiezie właśnie tam. Ruch na tym przejściu jest mały. Po drugiej stronie już w Syrii podstawiane są busy, które zawożą ludzi do najbliższego miasteczka skąd można ruszyć dalej.

Uwaga dla podróżujących z obywatelami USA. Problem z Amerykanami na granicy polega głównie na tym, że ich oczekiwanie na wizę syryjską trwa ok. 6-8 godzin (a zdarza się, że nawet częściej) ze względu na jakieś ich śmieszne zasady i problemy z uregulowaniem stosunków dyplomatycznych. Wniosek o wizę jest faksowany do Damaszku, tam zatwierdzany i odsyłany z powrotem. Raczej się nie zdarza, żeby Amerykanin nie dostał ostatecznie wizy.

Przewodnicy

Znasz dobrze Liban?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Anna Myśliwiec - Uwielbia przypadki i zbiegi okoliczności. Czeka na kolejny film Ali Formana. Pochłania nieprzyzwoite ilości lodów malaga. I bardzo nie lubi pisać o sobie…

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)