Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Liban - Highlight

Przez wiele lat Liban był krajem, którego odwiedzanie było odradzane przez większość ministerstw spraw zagranicznych. Wojna domowa oraz konflikt izraelsko-palestyński, w który zaangażowanych jest większość państw regionu pozostawiły po sobie ślady nie tylko w sercach mieszkańców, ale również w architekturze i krajobrazach. Ostatni konflikt skończył się zaledwie 3 lata temu. Rany są świeże, ale mimo to kraj jest zaskakująco otwarty na nowych przybyszów.

Kraj jest malutki, lecz bardzo zróżnicowany – 200 km linii brzegowej, ośnieżone trzytysięczniki, bogactwa starożytnego świata, perły architektury muzułmańskiej, nowoczesne centra miast i tradycyjne arabskie dzielnice tętniące życiem, skarby natury i fantastyczne jedzenie – to niektóre z powodów dla których warto wybrać się do Libanu.

Liban jest bardzo malowniczy. Ze względu na to że jest malutki dystanse pokonuje się bardzo szybko i na dokładnie zwiedzenie potrzeba niewiele czasu. Niesamowite jest ogromne zróżnicowanie ludzi, zwłaszcza religijne – różne odłamy chrześcijaństwa – Katolicy, Maronici, Druzowie, Protestanci, Prawosławni oraz muzułmanie i związane z tym miejsca kultu – meczety i kościoły. Ponadto Liban jest skarbcem dla archeologów i miłośników starożytności.

Poza miastami zwracają uwagę patrole wojskowe, zwłaszcza w drodze do Doliny Bekaa. Wszechobecne są plakaty przywódcy Hezbollahu - Hassana Nasrallaha, który na zachodzie uważany jest za terrorystę natomiast wśród libańskich szyitów – bohaterem i wodzem. Co ciekawe „terroryści” z Hezbollahu są bardzo przedsiębiorczy – ich głównym źródłem dochodów jest uprawa konopi zwanych jako red leb. Co ciekawe, pieniądze z handlu tym narkotykiem w dużej części przeznaczane są na finansowanie szkół, dopłaty dla rolników i ochronę zdrowia głównie mieszkańców doliny Bekaa.

Ślady wojny są widoczne, zwłaszcza w Bejrucie – całe dzielnice podziurawionych budynków czy pomnik libańskiej wojny domowej – szkielet hotelu Holiday Inn. Przechodząc wśród ruin wojennych są momenty, kiedy ciało przeszywa dreszcz niepokoju i strachu. Konflikt z Izraelem nadal trwa i w każdym momencie, bez ostrzeżenia mogą nadlecieć izraelskie samoloty jak w 2006 roku.

Anna Myśliwiec

Przewodnicy

Znasz dobrze Liban?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Anna Myśliwiec - Uwielbia przypadki i zbiegi okoliczności. Czeka na kolejny film Ali Formana. Pochłania nieprzyzwoite ilości lodów malaga. I bardzo nie lubi pisać o sobie…

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)