Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kuwejt - Co warto

Miasta. Kuwait City. Miasto jest zróżnicowane. Od miejsc ładnych do brzydkich. Warto pójść w okolice centrum handlowego Shark Mall, gdzie można zaobserwować jak świeże ryby z połowów wypakowywane są ze starych kutrów i wędrują prosto na market. Ryby, krewetki, kraby, młode rekiny.

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Zwiedzanie. Kuwait City - słynne trzy wieże z wbudowanymi kulami. Jedna stanowi wieżę ciśnień, druga to obrotowa restauracja (totalnie zniszczona za czasów okupacji Saddama - wewnątrz znajdują się zdjęcia obrazujące oblężenie Kuwejtu), trzecia wieża to wieża z lampami, oświetlająca dwie pozostałe. Warto wybrać się tam zarówno w dzień, jak i w nocy, albo podziwiać oświetlone miasto.

Pałac Emira (zarówno stary jak i nowy). Fortyfikacji bronią ustawione liczne armaty. Symbolem Emira jest zegar ze wskazówkami. Nie wolno robić zdjęć.

Główny meczet w mieście (tuż obok dawnego pałacu Emira).

Oceanarium - rybki i inne stwory morskie.

Fahahil. Dzielnica na południe od Kuwait City, nieopodal kompleksu rafinerii i petrochemii. Warto wstąpić wieczorem do centrum handlowego i zobaczyć tańczące w rytm muzyki fontanny.

Polecam także zobaczenie ciekawego budynku parlamentu kuwejckiego (także obowiązuje zakaz robienia zdjęć).

Wycieczka poza miasto aby zobaczyć słynne „Różowe pantery” czyli oldschooolwe wahadłowe pompy do wydobywania ropy. Teraz wydobywa się je bez użycia owych wynalazków, jednak co jakiś czas można trafić na taki opuszczony rarytas. Kolejnym celem wycieczki przez pustynie może być obserwowanie wystających w piachu amerykańskich baterii rakiet typu Patriot, patrzących pewnie w stronę Iraku. W czasie ostatniej inwazji na Irak jeden z zabłąkanych pocisków przedostał się w strefę powietrzną Kuwejtu. Został on zestrzelony właśnie przez taką rakietę.

Jeżdżąc przez pustkowia można natknąć się na drogi oznaczone tablicami „Military convoy route”- u nas rzadko spotykane znaki.

 

Kultura. Odwiedzenie starego souku i jego zakamarkó, to prawdziwe zetknięcie się z kulturą. Przyprawy, słodycze, suszone ryby, owoce, warzywa, świeże ryby, tylko świeża baranina, zabita w obecność mułły. Kobiety noszące siaty, panowie palący faje wodne i pijący herbatę.

Centrum handlowe Marina Mall, składające się z dwóch część przeciętych drogą ekspresową. Oba skrzydła obiektu połączone są ruchomymi chodnikami. W 2006 roku najdroższe centrum handlowe, z butikami wielu europejskich projektantów mody. W tym czasie z wielką fetą otwierano tam pierwszy w Kuwejcie H&M – relację z imprezy pokazywało nawet polskie TVP, jako krok świata islamskiego w kierunku Europy. W tym centrum handlowym zaobserwować można największą rewię mody wśród lokalnych dziewcząt. Polecam, zauroczenie co 5 minut – one znają swoje atuty i śmiało je wykorzystują.

Wieczorem można przejść się kawałek wzdłuż głównej ulicy w mieście, biegnącej przy zatoce (zwłaszcza w okolicach Marina Mall). Tam z kolei młodzież prześciga się w jeżdżeniu szybkimi motorami i brykami. Zależność jest prosta. Dziewczyny - samochody sportowe, nisko zawieszone, z dachem, bez dachu… Chłopcy - auta terenowe, szerokie opony, 17-to calowe monitory przed przednim fotelem pasażera… I tak sobie jeżdżą, tam i nazad… bo dyskotek nie ma, a kina i tak są cenzurowane. Oczywiście dziewczyny wożą swoje przyjaciółki, a chłopcy kolegów. Towarzystwo się nie miesza, bo religia tego zabrania.

 

Jedzenie. Zdecydowanie baranina serwowana ze świeżą cebulką i pietruszką. Znajdziecie takie specjały na starym souku. Można jeść to codziennie.

Sport i nurkowanie. (dodaj swoje informacje)

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. Adventure będzie gdy pojedziecie terenówką pod granicę iracką i zabraknie paliwa, albo złapiecie gumę i w tym samym czasie odkryjecie, że brakuje klucza do odkręcania koła.

Plaże i wyspy. Istnieją plaże przeznaczone tylko dla kobiet. Ochrona nie pozwala zbliżyć się mężczyznom w pobliże takich miejsc. Europejczycy mają swoje półoficjalne miejsca, na południe od Fahahill. W weekend (piątki) można zobaczyć biznesmenów i inżynierów pracujących w przemyśle (czyt. ropie) podczas wspólnego plażowania czy piknikowania.

Kluby i imprezy. Brak. Można wybrać się do HardRock Cafe, ale lokal ten, oprócz typowego wystroju, różni się diametralnie od siostrzanych - brak w nim alkoholu. Wszystkie butelki drogich producentów tych trunków, stojące na barze, to atrapy. Ciekawy jest natomiast sam budynek. To spora, przeszklona piramida.

Jeśli ktoś ma ochotę na alkohol, dostęp do niego jest znacznie utrudniony. Można pewnie dostać coś na czarnym rynku. Ale kto ma głowę na karku (czyt. ‘inż.’ przed nazwiskiem), produkuje winko sam. Albo robi drinki z rozrobionego spirytusu do odkażania ran. Proporcje: rozrobiony z wodą spirytus + sprite w stosunku 1:1 + cytryny i lód.

 

Odpoczynek. Kawa przy akompaniamencie muzyki i pokazach tańczących fontann w centrum handlowym w Fahahill.

Zakupy. W Kuwejcie nie ma podatków. Wszystkie produkty, zwłaszcza elektronika, jest zatem tańsza niż u nas. Podobnie jest z ubraniami. Polecam sieć sklepów Avladona. Można tam znaleźć zarówno eleganckie ubrania i buty, jak i te sportowe. Warto też odwiedzić sklepy Snowhite (międzynarodowa sieć), aby powybierać między eleganckimi i niedrogimi koszulami i krawatami.

Oczywiście na souku znaleźć można wszystko. Asortyment podobny do tego rodem ze stadionu dziesięciolecia. Dywany, zegarki za 50 filów (pół dinara), chustki arabskie, majtki, baterie, blaszane samochodziki, garnki, miednice… słowem wszystko, co znajdziemy na bazarach w Polsce, tyle że tańsze. Ale można natknąć się na rarytasy typu starocie, meble, unikalne unikaty...

 

Komu się spodoba. Spodoba się entuzjastom Bliskiego Wschodu, ludziom, którzy interesują się krajami muzułmańskimi. Mimo, że państwo ma charakter przemysłowo-biznesowego, to elementy świata islamskiego nie pozostają niezauważone. Zderzenie różnic kulturowych może być ogromne. Jeśli ktoś chce się wybrać tam na wakacje, aby odpocząć w luksusowym hotelu, to z pewnością znajdzie 1000 lepszych ofert.

Znasz dobrze Kuwejt?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Michał Jasieński - absolwent Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w duńskim Aalborgu. Instruktor narciarstwa i snowboardu. Włóczy sie z plecakiem od 17-tego roku życia. Jak najdalej, jak najtaniej i jak najwięcej wrażeń. Stroni zaś od kisielu i sera topionego. Najlepiej czuje sie ze swoim 80-litrowym plecakiem na grzbiecie, plandeką pod pachą i mapa w ręku. Razem z Bratem Szymonem wyznaje zasadę że najlepszy plan to żaden plan.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)