Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Jordania - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Najdogodniejszy środek komunikacji. Jest kilku państwowych przewoźników, największy z nich to JETT (Jordan Express Travel&Tourism). Można się z nimi dostać z Ammanu do najważniejszych jordańskich miast. Oprócz tego kursują prywatne linie autobusowe. Bilety najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem.

Minibusy/shared taxi. Minibusy kursują ze wszystkich większych miast do miejsc wartych odwiedzenia, przy czym z reguły ruszają, kiedy się zapełnią. Ceny wystawione są z przodu busa, zawsze też można zobaczyć ile płacą miejscowi, jeśli macie podejrzenie, że kierowca chce was naciągnąć.

Samochód. Samochód można wypożyczyć w Ammanie (25-35 JD za dzień), w wypożyczalni miejscowej lub międzynarodowej (Hertz, Avis). Opłaca się to zwłaszcza, jeśli podróżujecie w kilkuosobowej grupie, a w ciągu dnia chcecie zobaczyć kilka miejsc. Drogi są dobre, znaki w języku arabskim i angielskim i generalnie poza obszarami miejskimi nie powinniście mieć problemów z poruszaniem się.

Poza miastami drogi są słabo oświetlone, więc w nocy lepiej nie podróżować. W razie wypadku najlepiej od razu dzwonić na policje, bo okoliczni mieszkańcy zawsze wezmą stronę swojego, nawet jeśli to on był sprawcą wypadku i czasem aż rwą się do bicia.

Limit prędkości w terenie zabudowanym to 50 km/godz., w otwartym 90 km/godz., a na pustyni 110 km/godz. Mało kto tego przestrzega. Główne drogi  są zwykle dobrze  utrzymane, ale boczne często bywają nieutwardzone. Na szczęście suchy klimat sprzyja kierowcom.

 

Promy/łodzie. Kursują codziennie z Akaby do Nuwaiby w Egipcie.

Pociągi. (dodaj swoje informacje)

Autostop. Autostop funkcjonuje, ale nie jest zbyt rozpowszechniony i z reguły kierowca będzie oczekiwać od was zapłaty za przejazd, więc lepiej uzgodnić wcześniej cenę.

Taksówki. Po Ammanie i innych miastach (także pomiędzy nimi) kursują taksówki wieloosobowe, które jeżdżą po wyznaczonych trasach podobnie do autobusów miejskich (białe Mercedesy lub Peugeoty). W miastach dostępne są również żółte taksówki prywatne.

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. Jedynie pomiędzy Ammanem a Akabą. Przelot trwa ok. 45 min i kosztuje  20 USD.

Kraje, do których łatwo się przedostać.

Egipt
Z Akaby do Nuwaiby w Egipcie kursują codziennie promy – rejs trwa ok. 3,5 godz. Szybka pasażerska łódź odpływa codziennie w południe z nabrzeża w centrum miasta i dociera na miejsce w ciągu godziny. Bilet w jedną stronę kosztuje ok. 30 USD.

Irak
Taksówki do Bagdadu można znaleźć w rejonie dworca autobusowego Abadali.

Izrael
Na przejście graniczne - Most Króla Husajna (Dżisr al-Malik Husajn) zwany też mostem Allenby’ego - kursują z dworca autobusowego Abdali w Ammanie wieloosobowe taksówki (1,5 JD). Po przekroczeniu granicy do Jerozolimy można dojechać wieloosobową taksówką.

Syria
Do Syrii odjeżdżają codziennie z Ammanu autobusy syryjskiej linii Karnak, można też wziąć wieloosobową taksówkę spod dworca autobusowego Abdali.

Znasz dobrze Jordanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Anna Maciejowska - absolwentka geografii oraz Studiów Blisko- i Dalekowschodniach UJ. Pilot wycieczek, były współpracownik klubu podróży ”Obieżyświat”, obecnie współpracuje z biurem podróży„TOP”  (www.top.turystyka.pl). Współorganizatorka wypraw do krajów Azji Południowej (Indie, Pakistan, Nepal), na Bliski Wschód (Turcja, Syria, Jordania, Liban) oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Cztery lata mieszkała i pracowała w Irlandii. Pasjonatka Indii, fotografii, fajki wodnej i dżinu  z tonikiem.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)