Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Jordania - Na co uważać

Mieszkańcy. Generalnie Jordania jest krajem bezpiecznym i przyjaznym dla turystów, niemniej Arabowie maja wypaczone wyobrażenie na temat zachodnich kobiet, więc dość często zdarza się namolne nagabywanie turystek, a i łóżkowe propozycje do wyjątkowych nie należą. Jak mówi jeden z moich znajomych – „dla Arabów przedmiotem pożądania jest biała kobieta, potem biały mężczyzna, potem długo, długo nic i dopiero arabska kobieta...”

Dlatego wszystkim dziewczynom wybierającym się w tamte rejony zalecam co następuje:
a) zakryte nogi i ramiona - nawet w luźnym T-shircie i dłuższych spodniach będziecie miały wystarczająco wielu adoratorów.

b) warto pożyczyć sobie na wyjazd obrączkę - informacja, że jest się mężatką, a najlepiej, że mąż jest gdzieś w pobliżu, powinna zniechęcić natrętów, dodatkowo można pokazać zdjęcia dzieci znajomych jako waszych własnych.

c) nie dajcie się namawiać na wspólną przejażdżkę na wielbłądzie, koniu, masaż itp. Takie propozycje bynajmniej nie są one wynikiem uprzejmości

d) nie odpowiadajcie na zaczepki, a jak ktoś będzie szczególnie nachalny, zagroźcie wezwaniem policji.

 

Kanty i oszustwa. Nie zdarzają się często, jedynym problemem może być zawyżanie cen dla turystów. W Petrze niektórzy tubylcy usiłują wcisnąć turystom za niebotyczną cenę jakieś mosiężne  figurki, lampy oliwne czy monety przekonując, że to antyk.

Woda. Lepiej pić mineralną.

Ciemne miejsca. Nie znam takich.

Jedzenie. Należy myć ręce przed posiłkiem i nie jeść niemytych owoców.

Ruch drogowy. Sposób jazdy w Jordanii (czy generalnie w krajach Bliskiego Wschodu) to praktycznie całkowita samowolka. Piesi nie mają tu żadnych praw. Ulice w miastach są z reguły wąskie i zatłoczone, a klaksony słychać non-stop, podobnie jak głośną muzykę z samochodów. Obowiązuje ruch prawostronny, ale często tylko w teorii. Na szczęście wypadki nie zdarzają się często, Jordańczycy są doskonałymi kierowcami.

Pamiętajcie, że pierwszeństwo ma kierowca, nie pieszy, nawet jeśli to wy macie zielone światło.

 

Trudności w poruszaniu się po kraju. Nie ma z tym żadnych problemów, na niektórych odcinkach komunikacja publiczna nie działa za często.

Przyroda. Czasem możecie natknąć się na skorpiona. Nic wam nie zrobi, jeśli zostawicie go w spokoju. Ukąszenie skorpiona jest bolesne, ale niebezpieczne tylko dla alergików i małych dzieci.

Nurkując na rafie należy uważać by przypadkiem nie dotknąć koralowców - niektóre z nich wydzielają parzącą substancję, a ślady po niej są bolesne i goją się dość długo. Warto pływać w lekkich piankowych klapkach lub płetwach - na wypadek gdybyście chcieli przystanąć gdzieś przy rafie i uniknąć nadziania się na jeżowca, których jest tu mnóstwo. Na początek najlepiej nurkować z lokalnym przewodnikiem, dlatego że łatwo pogubić się w przejściach w rafie i możecie mieć problem z odnalezieniem drogi powrotnej do brzegu.

 

Choroby. Jordania to bezpieczny kraj, nie obowiązują żadne szczepienia, jakkolwiek warto zaszczepić się przeciw żółtaczce typu A i B oraz odnowić szczepienie przeciwko tężcowi i durowi brzusznemu.

Opieka medyczna w Jordanii stoi w dużych miastach na przyzwoitym poziomie, a kształceni za granicą lekarze często nieźle mówią po angielsku lub… rosyjsku. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 JD.

Latem, przy palącym słońcu i ponad 40ºC upału koniecznie trzeba pamiętać o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i butelce wody, szczególnie wybierając się do Wadi Rum, zamków na pustyni oraz do doliny Jordanu. W przeciwnym razie łatwo padniecie ofiarą udaru.

 

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Jordanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Anna Maciejowska - absolwentka geografii oraz Studiów Blisko- i Dalekowschodniach UJ. Pilot wycieczek, były współpracownik klubu podróży ”Obieżyświat”, obecnie współpracuje z biurem podróży„TOP”  (www.top.turystyka.pl). Współorganizatorka wypraw do krajów Azji Południowej (Indie, Pakistan, Nepal), na Bliski Wschód (Turcja, Syria, Jordania, Liban) oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Cztery lata mieszkała i pracowała w Irlandii. Pasjonatka Indii, fotografii, fajki wodnej i dżinu  z tonikiem.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)