Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Jordania - Co warto

Miasta. Amman - stolica kraju do najpiękniejszych nie należy, ale stanowi dobry punkt wypadowy do zwiedzania reszty kraju. W samym mieście warto zobaczyć ruiny rzymskiej cytadeli, kolumnadę i znajdujący się w centrum miasta rzymski amfiteatr na 5 tysięcy osób.

Madaba – warto zobaczyć znajdujące się w tutejszych kościołach bizantyjskie mozaiki.

 

Przyroda. Wadi Rum – koniecznie!!! Piaszczyste wydmy i oszałamiające kształty skał w odcieniach czerwieni tworzą jedną z najpiękniejszych pustyń na świecie. Zachód słońca i nocne niebo nad Wadi Rum, zwłaszcza w sierpniu, gdy można obserwować spadające gwiazdy, to czysta poezja. Warto spędzić przynajmniej jedną noc poza namiotem, śpiąc na piasku lub na skałach.
PS. Od kształtu jednej ze skał wziął się tytuł powieści T.E. Lawrenca  „Siedem filarów mądrości”, tu też kręcono sceny do jego filmowej biografii pt. „Lawrence z Arabii”.

Rafa koralowa w Akabie - kilka kilometrów poza miastem znajdują się formacje koralowe nazywane przez tubylców Japanese Garden. Niesamowite kolory i kształty rafy oraz zamieszkujących ją ryb można podziwiać godzinami nurkując z maską. Jeśli ktoś nie umie pływać, pozostaje mu przejażdżka łódką ze szklanym dnem (to szklane dno to wycięty w podłodze kwadrat o wymiarach 1m² - można się mocno rozczarować).

Morze Martwe - przyrodniczy fenomen, największa depresja na świecie. Jego zasolenie wynosi 25%, co sprawia, że nie istnieją w nim praktycznie żadne formy życia. Bogata w mikroelementy woda, jak również zalegające na dnie i przy brzegu błoto mają lecznicze właściwości, szczególnie w przypadku chorób skóry (kuracja błotem z Morza Martwego poprawia m.in. stan chorych na łuszczycę). Prawdopodobnie w tej okolicy znajdowały się biblijne miasta Sodoma i Gomora.

 

Zwiedzanie. Petra – obowiązkowo. To sztandarowy zabytek Jordanii, jej znak rozpoznawczy. Wykuta w skałach o fantastycznych kolorach dawna stolica państwa nabatejskiego pełna jest świetnie zachowanych domów, grobowców, świątyń i ołtarzy ofiarnych. Tu kręcono finałowe sceny z filmu: „Indiana Jones - Ostatnia Krucjata”. Żeby na spokojnie zwiedzić cała Petrę, należy poświęcić na to przynajmniej dwa dni.

Gereza (Jeresh) – jedno z najlepiej zachowanych na świecie miast z czasów rzymskich. W Biblii wymieniona jest jako miejsce, gdzie Jezus uzdrowił opętanego.

Zamki krzyżowców: Kerak i Krak de Montreal.

Góra Nebo - miejsce, z którego Mojżesz oglądał Ziemię Obiecaną i gdzie znajduje się jego grobowiec.

 

Kultura. Religia, targ i rodzina to trzy rzeczy wokół których toczy się życie na Bliskim Wschodzie, dlatego warto:

- odwiedzić meczet i przyjrzeć się muzułmańskiej modlitwie.
- przejść się po targu, czyli tzw. suku i spróbować swoich sił w targowaniu.
- zapalić fajkę wodną w jednej z licznych kafejek – to ulubiony sposób spędzania wolnego czasu przez tutejszych mężczyzn.

 

Jedzenie. Warto skosztować mansafy, humusu, kawy z kardamonem i świeżo wyciskanych owocowych soków a jeśli ktoś lubi - arak (anyżkowa wódka). Pyszne są świeże oliwki, orzechy pistacjowe, a ze słodyczy chałwa.

Sport i nurkowanie. W Akabie przez cały rok można uprawiać takie sporty jak żeglarstwo, nurkowanie z rurką, narciarstwo wodne czy windsurfing.

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. Safari w Wadi Rum - na wielbłądach lub jeepami, połączone z noclegiem na pustyni w beduińskich namiotach i z tradycyjnymi posiłkami. Często taką imprezę mają w swoich ofertach hotele. Ja polecam korzystanie z usług przesympatycznego Beduina Zedane (http://www.drschef.de/zedane/). Świetnie mówi po angielsku i jest doskonałym przewodnikiem. Koszt trzydniowej wycieczki z dwoma noclegami, przejazdem jeepami i jedzeniem (przepysznym!) to ok. 60 USD/os.

Plaże i wyspy. Plaża miejska w Akabie jest dość brudna i zatłoczona. Jeśli chcecie znaleźć czyste i w miarę spokojne miejsce, należy udać się  na plaże kilka kilometrów poza miastem. Z centrum dostaniecie się tam lokalnym busikiem (ok. 15 min. jazdy) - trzeba poprosić kierowcę, żeby wysadził was na South Beach. W okolicy znajduje się kilka restauracji na otwartym powietrzu, urządzonych trochę w stylu namiotów beduińskich, gdzie można zamówić obiad ze świeżo złowionej ryby a także wypożyczyć maski i płetwy do nurkowania. Polecam Mermaid camp lub Mohammedsea camp. Właściciele tych restauracji zajmują się też często organizacją wycieczek do Wadi Rum, ale należy uważać, bo lubią zawyżać ceny.

Kluby i imprezy. (dodaj swoje informacje)

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. Pamiątki itp. warto kupować w turystycznych sklepikach w Ammanie (w okolicy amfiteatru jest ich mnóstwo), a także od lokalnych sprzedawców w Petrze.

Komu się spodoba. Spodoba się miłośnikom historii i archeologii oraz wszystkim, którzy kochają pustynne krajobrazy. Jordania jest krajem łatwym do podróżowania, wiec polubią ja wszyscy ci, którzy pierwszy raz wyruszają z plecakiem na własną rękę. Miłośnicy dyskotek i pubów raczej nie będą zadowoleni.

Znasz dobrze Jordanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Anna Maciejowska - absolwentka geografii oraz Studiów Blisko- i Dalekowschodniach UJ. Pilot wycieczek, były współpracownik klubu podróży ”Obieżyświat”, obecnie współpracuje z biurem podróży„TOP”  (www.top.turystyka.pl). Współorganizatorka wypraw do krajów Azji Południowej (Indie, Pakistan, Nepal), na Bliski Wschód (Turcja, Syria, Jordania, Liban) oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Cztery lata mieszkała i pracowała w Irlandii. Pasjonatka Indii, fotografii, fajki wodnej i dżinu  z tonikiem.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)