Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Izrael - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Każda religia dyktuje własne zasady. Generalnie: w środowiskach religijnych w Jerozolimie czy Cfat ostrożnie ze strojem.

Na bazarze (inaczej Szuku) w dzielnicy Tel-Avivu Jaffo czy na starym mieście Jerozolimy obowiązkiem jest targowanie się. Jeśli chodzi o wyjątkowe (patrz: drogie) pamiątki, zawsze lepiej wypytać w kilku miejscach o tę samą rzecz przed podjęciem decyzji.

Każdy aż rwie się do zaproszenia słowami „Come to my shop, and I will give you GOOD price!”. Prawda jest jednak taka, że proponowana przez handlarza cena będzie Good tylko dla niego, bo będzie przeważnie zawyżona czterokrotnie. Istnieją bowiem dwa rodzaje cen: cena dla lokalnych i specjalna cena dla turystów. Najlepiej wybrać się na zakupy z lokalnym znajomym lub samemu poświęcić trochę czasu i heroicznie zawalczyć, szukając w tym wszystkim prawdy.

 

Mieszkańcy. Obywatele Izraela przyzwyczajeni są do turystów i służą im poradą, w niektórych przypadkach bywa to jednak nachalne. Praktycznie zanim sam zdążysz zapytać w Starej Jerozolimie, usłyszysz: „skąd jesteś? i czy szukasz noclegu?”.

Przydatne języki. Angielski, hebrajski, arabski, rosyjski, nawet hiszpański. Wielu mieszkańców posługuje się więcej niż trzema językami.

Święta. Każdy piątek i sobota to dni święte (arabskie i żydowskie), a więc państwowe. Do tego wielkie świętowanie przy każdej możliwej okazji, święta chrześcijańskie, arabskie (np. Ramadan trwa cały miesiąc) czy żydowskie (lepiej nie pokazywać się publicznie z kanapką na ulicy w święto Sukkot).

Jedzenie. Nie można pominąć pity i humusu, falafla i shawarmy. Przepyszne świeże owoce i warzywa.

Religia. (dodaj swoje informacje)

Co warto przywieźć na pamiątkę. Przeróżne nargile w wygodnych kuferkach i ciekawe do niej smaki.

Autor

Magdalena Kantor - w Izraelu spędziła 10 miesięcy, z tego połowę w Jerozolimie. Włóczy się tam gdzie słonecznie i gdzie B-g podpowie.

Obejrzyj zdjęcia z Izraela.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)