Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Wietnam - Informacje praktyczne

Wyświetla nowości od 1 do 4 ze wszystkich 12
Ceny

Butelka wody: około 7000 VND. Bilet na autobus Ho Chi Minh City - Hanoi: ok 35-45$. Opłaca się latać samolotem: Ho Chi Minh City - Danang to ok 55$. Nocleg w tanim hostelu/hoteliku (od osoby): od 3$ w Hue do 8$ w Hanoi. Litr benzyny - ok 1$. Dobowe koszty podróży: od 10$ (na wagabundę) do 30$ (bez specjalnego szczypania się).

(TR)

Pokój w guesthousie (Nha Tro lub Nha Nghi) z wiatrakiem 5-10 USD. (zazwyczaj jest dwuosobowe łóżko lub dwa małe). Hotelik – pokój z klimatyzacją 10-20 USD, ale zawsze warto się potargować! Im dalej od głównej ulicy tym taniej, warto zajrzeć do hotelu w zaułku. W każdym większym mieście jest w centrum dzielnica „backpackerska” i tam jest najtaniej.

Woda 1L – 12.000 VND (1,50 zł), napój w puszce 330ml – 8.000 (1 zł), piwo w szklance 200ml – 3000 VND (40 gr), piwo Sajgon w butelce 0.5 – 10000 VND (1,20 zł), kanapka w ulicznej budce 5-10.000 VND (zależnie od wsadu).

Jedzenie w barze na ulicy – 20.000-30.000 VND za posiłek (2,5-4 zł). Zupy z makaronem: 10.000–20.000 VND (1,20-2,5 zł).

Budżet na jeden dzień (bez noclegu) – 7 USD.

(MR)
Geografia kraju

Wietnam powierzchnią jest zbliżony do Polski (330.000 km2), ale kształtem przypomina literę S. Na północy i południu dwie wielkie delty rzek (Czerwonej – płn. i Mekongu – płd.). Po deltach można poruszać się swobodnie. Środek kraju to wąski pas lądu wzdłuż wybrzeża (najwęższe miejsce to tylko 60km szerokości).

Wietnam dzieli się na kilka rejonów: Sajgońskie Megalopolis – najbogatsze, kosmopolityczne i najbardziej wesołe; Deltę Sajgonu (tzw. Wietnam Zachodni) – relatywnie bogaty rolniczy region; Wietnam Południowy od Sajgonu do Przełęczy Van An (w okolicach Hue); region Hanoi – Hai Phong – rolnicza delta Rzeki Czerwonej – stanowi on centrum Wietnamu Północnego – najbiedniejszej części kraju, najbardziej konserwatywnej i najbardziej oryginalnej.

Generalnie Wietnam to lądowy kraj. Wysepki są położone wzdłuż wybrzeża, ale większość z nich jest niedostępna. Na południu znajdują się dwie duże wyspy. Phu Quoc (samolot z Sajgonu około 1,300,000 VND w obie strony) i Con Dao (podobna cena, również tylko z Sajgonu). Phu Quoc jest większy i nastawiony mocno turystycznie, za kilka lat pewno będzie tam jak na Phuket w Tajlandii – na razie jest cały czas relatywnie dziko i lokalnie. Con Dao – jest od niedawna otwarte dla turystów – warto zasięgnąć języka bo moi znajomi mówią, że jest drogo!

Z Sajognu (HCM City) do Hanoi jest 1700 km drogą, a cały Wietnam (od Ca Mau do Lang Son) ma ponad 2200km długości. W Deltach Mekongu i Rzeki Czerwonej są praktycznie tylko tereny rolnicze.

Dookoła Sajgonu, Hanoi, Hai Phong i Danang pobudowano ogromne strefy przemysłowe.

Tereny wzdłuż granic z Kambodżą i Laosem stanowi prawie nie zaludniona dżungla i góry (najwyższy szczyt na Północy to Fan Si Pan – 3148m n.p.m.).

(MR)
Pieniądze

Pieniądze można łatwo wymienić w dużych miastach (kantory, banki, a także sklepy jubilerskie) oraz na szlakach turystycznych (hotele; niektóre sklepy akceptują też obce waluty). Generalnie jest wiele okazji do bezpiecznej wymiany i nie warto jej próbować na ulicy – nawet jeśli cinkciarze proponują niesamowicie atrakcyjny kurs, to może się okazać, że mają też bardzo zręczne ręce. 1 dolar (USD) = ok. 16500 dongów (VND).

(TR)
Wyświetla nowości od 1 do 4 ze wszystkich 12

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)