Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Sri Lanka - Co warto

Miasta. Anuradhapura, Polonnaruwa, Mihintale, Kandy, Mt. Lavinia, Colombo, Nuwara Elliya, Dambulla, Matale, Galle, Unawatuna, Tissamaharama. (PS)

Ella – urocza miejscowość położona w górach wśród plantacji herbaty.

Negombo – najlepsze miejsce dla osób, którzy chcą odpocząć po męczącym locie. Polecam miły hotel przy plaży – Silver Sands (warto wcześniej zarezerwować miejsce, bo może być tłoczno). (DZ)

 

Przyroda. Safari na słoniu, safari jeepem po parku narodowym. Camping Uda Walawe, Rose Quartz Moutain, Namal Uyana Forest, Badulla - Dun Hinda Waterfalls, Mahinyangena – Weddas (Aborygeni lankijscy). (PS)

Park Narodowy Yala – kilkugodzinne safari rano lub wieczorem. Na 99% natkniecie się na dzikie słonie. Jeżeli będziecie mieli duże szczęście, ujrzycie też lamparta.

Sinharaja – doskonale zachowany fragment pierwotnego lasu deszczowego. Raj dla miłośników przyrody. Zwiedzając ten rezerwat warto wynająć dobrego przewodnika. Najlepiej zatrzymać się w miejscowości Deniyaya. W guesthousie Sinharaja Rest można wynająć b. dobrego przewodnika – Palitha Ratnayaka. Jest to przyrodnik, który doskonale mówi po angielsku i zna się na przyrodzie rezerwatu jak nikt inny. Niestety nie warto zatrzymywać się w tym guesthousie, gdyż Pan Palitha tak samo jak zna się na przyrodzie, umie liczyć pieniądze i nocleg z posiłkiem wychodzi bardzo drogo jak na kieszeń przeciętnego backpackera. (DZ)

 

Zwiedzanie. Pola herbaciane, wytwórnia herbaty, ogród ajurwedyczny, Świątynia Zęba Buddy w Kandy, świątynia hinduistyczna (największa znajduje się w Matale – Sri Mutumuriaman). (PS)

Pinnawala – sierociniec dla słoni. Mimo, że jest dosyć tłoczno (dużo bogatych turystów z Rosji), warto odwiedzić to miejsce i pooglądać słonie kąpiące się w rzece. (DZ)

 

Kultura. W czasie jakichkolwiek świąt należy dowiedzieć się od lokalnych co, kiedy i gdzie się dzieje. Różnorodność obyczajowi nie pozwala w takiej formie wyjaśnić wszystkich możliwych dostępnych na Sri Lance ceremonii, świąt i obyczajów. (PS)

Jedzenie. Rice and curry – najostrzejsza kuchnia świata. (PS)

W Ella koniecznie trzeba spróbować miejscowego specjału – garlic curry w Rawana Holiday Resort.

W Unawatunie ciekawą opcją jest wzięcie udziału w całodziennym szkoleniu gotowania prowadzonym przez panią o imieniu Karuna. Można nauczyć się przygotowywać własne curry, ugotować kilka potraw, a potem wszystko zjeść na wspólnym posiłku.

W Unawatunie polecam wegetariańską restaurację przy głównej drodze na plażę (nazwy nie pamiętam, ale jest do dobrze oznakowane miejsce, prowadzone przez bardzo miłego kucharza). Poza tradycyjnymi daniami z wyspy można zjeść wegetariańskie standardy kuchni meksykańskiej, indyjskiej czy śródziemnomorskiej.

Warto spróbować: Hopper (jest to coś przypominające naleśniki), coconut sambal, kokosów, papai. Warto też spróbować lokalnego piwa – szczególnie polecam Lion. (DZ)

 

Sport i nurkowanie. Popularny jest krykiet. Dla turystów nie ma dużych możliwości. Banan ride, skutery wodne, lot balonem.

Nurkowanie – polecam Hikkaduwa, aczkolwiek nie można tego przyrównywać do Egiptu. (PS)

Najlepsze miejsca do nurkowania to: Unawatuna (duża szkoła nurkowania organizująca jednocześnie podwodne safari, na miejscu wypożyczalnia). Dla osób nie mających doświadczenia w  nurkowaniu ze sprzętem – możliwość wypożyczenia maski i fajki. Hikaduwa – Coral Sanctuary i kilka punktów organizujących szkolenia, wypożyczalnie etc.

Dla miłośników surfowania najlepsze miejsca to: Arungam Bay, Midigama, Mirissa a także Hikaduwa. (DZ)

 

Trekking. Dla ambitnych zdobycie Adam’s Peak czy World’s End (Horton Plains). (PS)

Freak show. Chodzenie po ogniu, połykanie ognia. (PS)

Adventure. Rafting po Kelani River (w miejscu, w którym był kręcony „Most na Rzece Kwai”). Safari na słoniu. Trekking na Adam’s Peak, Horton Plains, las deszczowy. (PS)

Plaże i wyspy. Im dalej na południe i na wschód, tym piękniejsze. Najpiękniejsze plaże to Nilaweli, Pasikudah, Unawatuna, Weligama. (PS)

Unawatuna, Mirissa. (DZ)

 

Kluby i imprezy. Sri Lanka nie jest wyspą imprezową. Polecam Happy Banana w Unawatuna w każdy piątek (dyskoteka), H2O w Colombo i cały zestaw restauracji nad oceanem w Mt. Lavinia (szczególnie w piątek, sobotę i niedziele). (PS)

Odpoczynek. Masaż ajurwedyczny. (PS) Poza Colombo odpocząć możecie właściwie wszędzie. (DZ)

Zakupy. Warto kupić wysokiej jakości przyprawy. Najlepsze miejsce do zakupu kamieni szlachetnych to miasto Ratnapura. Jednak by kupić cokolwiek, należy się chociaż trochę na tym znać. W przeciwnym razie możecie zostać jeleniami i stracić pieniądze. (DZ)

Komu się spodoba. Plażowiczom, zwiedzającym (bogata, ponad 2000-letnia historia), łowcom przygód (jedna z nazw Sri Lanki to Serendib – niekończący się ciąg przyjemnych wydarzeń), otwartym umysłom (wielość kultur i religii), surferom. Również szukającym żony – piękne kobiety szalejące za białymi, w szczególności za białymi kandydatami na mężów, koneserom kulinarnym – bogata kuchnia, wolontariuszom – wiele programów wolontariackich, skubigroszom – tanie hotele i jedzenie.

Komu się nie spodoba? Imprezowym dzieciakom, chyba że będą mieszkali w klubowym hotelu, wyczynowcom, radykalnym wyznawcom jednej religii, rasistom, zapaleńcom nurkowania i raf koralowych. (PS)

Miłośnikom przyrody – wiele parków narodowych, rezerwatów, dzikich miejsc.  (DZ)

Znasz dobrze Sri Lankę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autorzy

Paweł Szozda - urodził się w 1974 roku w Warszawie, od młodych lat zaczął podróżować po świecie, najpierw Europa, potem Middle East i Azja. Odwiedził ponad 50 krajów. Od 1999 roku mieszkał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich a od 2007 roku na stałe na Sri Lance i jest przewodnikiem-freelancerem. Jego pasja na dzińn dzisiejszy to historia i stosunki społeczne na Sri Lance.

Dominik Zawadzki - zafascynowany kulturą i przyrodą Azji Południowej (zwłaszcza Indie – w sumie 4 miesiące w podróży, Sri Lanka, Pakistan). Wraz z żoną Sylwią od 8 lat podróżują po miejscach dalekich i bliskich.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)