Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Pakistan - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Cały kraj pokryty jest gęstą siecią połączeń autobusowych. Autobusy odchodzą z głównych terminali znajdujących się zazwyczaj w centrum miasta. Na głównych trasach autobusy jeżdżą zazwyczaj kilka razy dziennie. Główne trasy obsługiwane są przez kilka niezależnych firm, a autobusy różnią się komfortem i cena. Należny przejrzeć kilka opcji, wybrać dla siebie najlepszą.

Pojazdy są zazwyczaj klimatyzowane i w miarę czyste, mają rozkładane fotele. Na północy kraju kursują godne polecenia autobusy NATCO. Bagaż jest bezpieczny - nawet jeśli jacyś pasażerowie jadą razem z waszymi plecakami na dachu, nie należy tracić snu na ich pilnowanie. (ŁS-N)

Kobiety siedzą z przodu autobusów a mężczyźni z tyłu. Autobusy często są też przepełnione. (EM)

 

Minibusy/shared taxi. Na głównych trasach poruszają się również odrobinę tańsze od autobusów minibusy - nie polecam ze względu na niski komfort. (ŁS-N)

Samochód. Można wynająć samochód, ale na ogół z kierowcą. Jak dla obcokrajowców, to i tak jest to jedyna możliwość, ze względu na brak zasad panujących na drogach. (EM) Ile fabryka dała, fotoradary nie istnieją. (ŁS-N)

Promy/łodzie. Łodzie są dostępne na jeziorach (np. Kinjhar Lake).  Znów odpoczywamy bo kto inny za nas wiosłuje. (EM)

Pociągi. Tani, szybki, bezpieczny i wygodny środek lokomocji. I o dziwo, dość punktualne. Pociągi w większości są w porządku, proponuję jednak zapytać czy jest AC (klimatyzacja). Na dalszych trasach jeżdżą pociągi z kuszetkami (czteroosobowymi) oraz kuszetki dwuosobowe (z własną toaletą). Czasami jednak z takiej własnej toalety wydobywają się podczas podróży trochę nieprzyjemne zapachy. Pociąg na trasie Sukkur-Lahore (802km) jedzie 14 godzin. (EM)

Autostop. Autostop możliwy i sprawdzony na terenie całego kraju, jednak tylko dla najbardziej zatwardziałych backpackerów z dużym doświadczeniem. 

Na północy kraju, w okolicach Karakorum Highway (KKH) autostop jest łatwy, polecam do pokonywania niewielkich odległości. Szczególnych wrażeń dostarcza zatrzymywanie pakistańskich ciężarówek oraz podróżowanie na dachu minibusów i terenówek - wrażenia pozostają w pamięci na długie lata. (ŁS-N)

Moim zdaniem autostop nie wchodzi w grę, chyba że kogoś poznacie - może zaproponuje podrzucenie was (przez niego lub innych przyjaciół). Zachowajcie zdrowy rozsądek w wybieraniu takich osób. (EM)

 

Taksówki. Są, ale po co z nich korzystać, skoro motoriksze są tańsze i szybsze. (ŁS-N) Taksówki mają taksometry... jednak tylko na pokaz, bo nie działają. (EM)

Motoriksze (Tuk-Tuk). Najlepszy sposób by poruszać się po miastach - są szybkie, niebywale tanie, wpływają pozytywnie na poziom adrenaliny w krwiobiegu. Zalecane jest, by ustalić cenę za przejazd przed wejściem do rikszy. (ŁS-N)

Rower. Wypożyczalni rowerów nie ma. Ludzie lokalnie też nie poruszają się rowerami. (EM) Znane są przypadki podróżowania rowerem po Pakistanie, szczególnie na KKH - tylko dla zatwardziałych miłośników tego sportu. (ŁS-N)

Samolot. Na terenie kraju latają Pakistańskie Linie Lotnicze, loty są w przystępnych cenach. Więcej na stronie: www.piac.com.pk. Uwaga: od turystów czasem pobierana jest dodatkowa opłata. (ŁS-N)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Chiny, Iran, Indie, Afganistan.

Do Chin – najwyżej położona granica na świecie, Kunjerab Pass na wysokości 5.000 m n.p.m. Ze względu na położenie granica zamykana jest na zimę w połowie listopada i otwierana ponownie w połowie kwietnia, zależy od ilości śniegu. Podczas przekraczania granicy trzeba uważać na chorobę wysokościową. Trzeba mieć przygotowane 4 USD na uiszczenie opłaty za przejazd przez park narodowy.

Autobusy kursują regularnie do Kashgaru, pierwszej większej miejscowości w Chinach. Trasa od granicy do Kashgaru zajmuje jakieś 14 godzin. Przed wyruszeniem polecam przygotowanie suchego prowiantu i wymianę kilku rupii na yuany.

Granica Pakistan-Chiny jest jedną z dwóch dróg lądowych z subkontynentu Indyjskiego w kierunku północnym i wschodnim. Druga droga prowadzi z Nepalu do Tybetu, ale przekraczanie tej granicy jest obecnie możliwe tylko ze specjalnym permitem i tylko dla zorganizowanych wycieczek.

Uwaga: ze względów biurokratycznych granica jest bardzo trudna do przekroczenia autostopem (nam się nie udało).

 

Do Iranu – z Quety jeździ bezpośredni autobus do przygranicznej miejscowości. Granica zamykana jest na noc. Rano biali turyści obsługiwani są poza kolejnością. Od strony Pakistanu przekraczanie granicy odbywa się bez przeszkód, należy się przygotować, że ze względu na bezpieczeństwo na terytorium Iranu zostaniecie zatrzymani przez policję i pod eskortą dostarczeni na dworzec autobusowy.

Do Indii – Z Lahore, spod dworca głównego, przez cały dzień odjeżdżają autobusy w kierunku granicy z Indiami (Wagha Border). Droga zabiera około godziny. Granicę przekracza się piechotą. Warto zostać do godziny 18 na ceremonię zamykania granicy. Ewenement na skalę światową. Po przekroczeniu granicy można napić się zimnego piwa - na terenie Pakistanu łatwiej spotkać Yeti niż piwo. Uwaga: granica otwarta tylko do godziny 16.

Do Afganistanu – przez Khyber pass. Na dzień dzisiejszy przekraczanie tej granicy grozi utratą zdrowia i życia, chociaż zdażają się kozacy i wariaci, którzy zapuszczają się w te regiony. (ŁS-N)

Autor

Łukasz Szolc-Nartowski - właśnie dochodzi do siebie po czternastomiesięcznej tułaczce po Azji . Fascynat leniwej egzystencji oraz poznawania życia poprzez doświadczania go na własnej skórze i we własnej osobie.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)