Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Pakistan - Na co uważać

Mieszkańcy. Miasta są generalnie bezpieczne, nawet poruszanie się po zmroku jest znacznie mniej ryzykowne niż np. w Barcelonie, Londynie czy Warszawie. Ze względu na dużą liczbę uchodźców z Afganistanu szczególną ostrożność należy zachować przebywając w Quecie i Peshawarze. (ŁS-N)

Pakistańczycy są przyjaźni i honorowi. Mówi się ponoć że gość w pakistańskim domu może nawet wyprosić gospodarza i jego rodzinę. Pakistańczycy występują w obronie gościa i obcokrajowcowi pozwalają na wszystko. Można powiedzieć że kobieta-obcokrajowiec jest traktowana przez muzułmanów pod tym względem jak „niby-mężczyzna” i ma wstęp w rewiry męskie i kobiece. (EM)

Jedyna niewygodna sytuacja powstaje wtedy, gdy nieopatrznie podzielicie się swoim numerem telefonu z osobą, z którą zamieniliście tylko kilka słów w restauracji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przez następne sześć miesięcy będziecie otrzymywać SMS-y o treści: „You are mu best friend my brother and I miss you all the time, can you please send me invitation to europe, thank you very much”.  (ŁS-N)

 

Kanty i oszustwa. Kanty i oszustwa zdażają się niezwykle rzadko. Podstawowa rzecz, na która trzeba uważać, to ustalenie ceny za każdą usługę z góry - możne wam to zaoszczędzić kilku nieporozumień i więcej niż kilku rupii. (ŁS-N)

Policja oferuje ochronę turystom, oczywiście za pieniądze. Policja i urzędy są mocno skorumpowane. (EM)

 

Woda. Woda do picia tylko i wyłącznie mineralna. Jest dostępna wszędzie. Przy zakupie należy sprawdzić datę przydatności do spożycia i zakrętkę (czy aby na pewno nieotwierana). (ŁS-N)

Ciemne miejsca. Multan - w tym mieście odnosi się wrażenie wrogości. (EM)

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Ruch drogowy. Wydaje się, że nie ma zasad (podobnie jak w Indiach). Większy może więcej. Jednak w tym szaleństwie jest jakaś metoda, bo nie widać wypadków. Nie istnieje przechodzenie na pasach czy na światłach (nawet jeśli takowe są, tj. w Karachi). Nie liczcie jednak na światła w innych miastach, oprócz Islamabadu i Karachi. (EM)

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Choroby. Ryzyko zachorowania na malarię i dengę praktycznie nie występuje. (ŁS-N). Tyfus, też sporadycznie. Odwodnienie - ze względu na wysokie temperatury zdarza się trochę częściej. (EM)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

 

Trudności w poruszaniu się po kraju. Unikać doliny Swat! Grozi porwaniem i śmiercią – niekoniecznie w tej kolejności.

Newralgiczne regiony kraju to granica z Afganistanem (na całej długości) i granica z Indiami, północna część (Kaszmir).

Obszary przygraniczne z Afganistanem oraz znaczna część wybrzeża na zachód od Karachi to tak zwane obszary plemienne, wyjęte z pod jurysdykcji rządu. W tych regionach turystyka nie istnieje, są to jedne z najmniej opisanych regionów na świecie. Wjazd na ich teren wymaga permitów, które często są niemożliwe do dostania. Zapuszczają się tam nieliczni, publikacje na temat podróżowania po tych regionach są znikome, jeden z najbardziej niesamowitych off beaten track na świecie i miejsce by przepaść bez śladu...

Jadąc na północ kilkakrotnie w ciągu nocy będziecie budzeni do kontroli na wojskowym checkpoincie. Po spisaniu danych możecie wrócić do snu. Doskonała okazja by pstryknąć sobie fotkę z Kałasznikowem w ręku.

Północną cześć kraju można zwiedzać od kwietnia do listopada, zimą drogi są nieprzejezdne. (ŁS-N)

Baluchistan i Peshawar - niebezpieczny rejon, który nie jest kontrolowany przez władze kraju. Poszczególne rejony rządzą się swoimi prawami. Bardzo tradycyjne podejście do religii. Ludzie zajmują się też wyrobem broni i mają ją w domach.

Azad Jammu Kashmir i Peshawar - wymagają pozwolenia na wjazd od władz lokalnych. (EM)

Autor

Łukasz Szolc-Nartowski - właśnie dochodzi do siebie po czternastomiesięcznej tułaczce po Azji . Fascynat leniwej egzystencji oraz poznawania życia poprzez doświadczania go na własnej skórze i we własnej osobie.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)