Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kambodża - Highlight

Bieda i gigantyczne problemy - to pierwszy plan podróży przez Kambodżę. Ofiary min przeciwpiechotnych, dzieci śpiące na ulicach, rozgrabione zabytki, koszmarne pamiątki po Czerwonych Khmerach. Organizacje charytatywne pompujące w kraj pieniądze, śródmieście stolicy wyglądające jak po wojnie, ludzie desperacko łapiący każdej możliwości zarobku. Podróż po Kambodży to nie wycieczka, to bolesna przeprawa przez bardzo trudną rzeczywistość i konfrontacja z samym sobą.

W tym smutnym otoczeniu płynie normalne życie. Kambodża to nadal Azja (choć wrażenie pozostawia afrykańskie) – gwar, tłum i rzeka skuterów musi być. Khmerowie mają wspaniałą kulturę, którą ostatnio na nowo odkrywają. W dżungli czekają porośnięte lianami świątynie z XII w. i trasy trekkingowe, na jeziorze Tonle Sap wioski na palach, a w miastach – salony masażu tajskiego, kilka klubów i bazary ze wszystkim, co można chcieć (lub nie chcieć) kupić.

Tomek Michniewicz 

 

Kambodża to kraj kontrastów, o jakich nam Europejczykom się nie śniło. W stolicy kraju, którego większość obywateli żyje w biedzie lub nędzy, gdzie poziom analfabetyzmu sięga powyżej 60 procent, po ulicach jeździ całkiem sporo błyszczących, klimatyzowanych Lexusów. Na morzu blaszanych baraków na przedmieściach Phnom Penh pojawia się od czasu do czasu wyspa w postaci odpicowanej, pozłacanej willi.

Państwo praktycznie nie funkcjonuje – nie ma publicznej służby zdrowia, edukacji, policja jest tylko od brania łapówek i czasem od kierowania ruchem, co idzie jej tak sobie, zważywszy na porządek na stołecznych drogach. Po reżimie Czerwonych Khmerów i okupacji wietnamskiej pozostał wszechobecny syf i chaos nie do ogarnięcia umysłem.

Po otrząśnięciu się z pierwszego szoku nie pozostaje jednak nic innego jak się w Kambodży i jej mieszkańcach zakochać.

Dawid Stępniewski 

 

Znasz dobrze Kambodżę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Tomek Michniewicz - backpacker, dziennikarz, autor programu podróżniczego "Trójka Przekracza Granice". Przeciwnik kapeluszy a’la Indiana Jones i festiwalu w Opolu, miłośnik stanu na granicy wyczerpania. Redaktor naczelny serwisu KoniecŚwiata.net.

Dawid Stępniewski - Niedoszły polonista, który w związku ze swoimi marzeniami o podróżach po Ameryce Łacińskiej trafił do Kambodży, aby uczyć tam polskiego ludzi, którym język ten, mimo pierwotnych założeń, okazał się zupełnie nieprzydatny.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)