Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Chiny

Chiny to rowery, herbata oraz długie kolejki, do których z każdej strony ktoś próbuje się wepchnąć. Komercyjny komunizm, masowe wszystko, jedzenie wymagające wiele i praktycznie zero angielskiego. Klasyczny kierunek backpackerski.

Podróżując po Chinach nie można zapominać, że w tym kraju nie ma demokracji i wolności słowa, za to łamane są prawa człowieka. O ile na zagranicznego turystę ma to mniejszy wpływ, o tyle kolosalnie odbija się na biednych Chińczykach.

Chiny są przede wszystkim bardzo zróżnicowane. Nie można tego kraju „zaszufladkować”, czego głównym powodem jest powierzchnia, jaką zajmuje. Zupełnie inne wrażenie z pobytu w Chinach będzie mieć ktoś, kto był w Pekinie, Szanghaju i Xi’an, a zupełnie inne ktoś, komu udało się pojeździć głębiej po prowincjach i choćby dojechać lądem do Chengdu. Ten kraj zamieszkuje ponad 50 różnych narodowości, które mają niemarginalny wpływ na to, jak różnią się od siebie Chiny północno-wschodnie od południowo-wschodnich czy zachodnie od wschodnich.

Coś, co z pewnością odczuje każdy podróżujący po wschodnich Chinach to tłok. Wszechobecny. Na ulicy, w autobusie, nie mówiąc o pociągu. Raczej dziwić nie powinien, bo Chiny to najbardziej ludny kraj naszego globu. Dziwić nie dziwi, ale nieraz przytłacza. (Andrzej Budnik)

Komu się spodoba: doświadczonym podróżnikom, potrafiącym sobie radzić w trudnych sytuacjach, poszukiwaczom kultury i zwyczajów.

Chiny (kwiecień 2010)    Factbook
 • Wiza: tylko w ambasadzie. 220 zł.
 • Ceny: Nocleg - średnio 25-50Y (10-20 zł). Butelka wody 3-5Y. Zwykły lokalny autobus na trasie Lijiang-Dali (prowincja Yunnan), około 5h jazdy (200km) – 55-70Y (22-30 zł) (12-18 zł). Najwolniejszy pociąg w najtańszej klasie na trasie Datong–Xi’an (ok. 17h) – 80Y. Obiad w tanim barze 10-15Y (4-6 zł).
 • Średni dzienny budżet: 150-200Y (21-28 USD).
 • Waluta: yuan. 1 RMB = 0.42 zł.
 • Najlepszy okres: Dla każdej części inny. Zobacz szczegóły. Generalnie: kwiecień-maj oraz wrzesień-październik.
 • Najgorszy okres: Dla każdej części inny. Zobacz szczegóły. Generalnie: listopad-luty.
 • Szczepienia: wymagane - nrak, zalecane - WZW A i B, dur brzuszny, BTP. (żółta febra, wścieklizna i japońskie zapalenie mózgu - w szczególnych przypadkach).
 • Główne międzynarodowe lotniska: Beijing, Shanghai, Guangzhou, Hong Kong, Xiamen, Jinghong, Guangzhou, Haikou, Macau.
 • Autostop: płatny.
 • Średnia prędkość poruszania się po drogach: 60 km/h.
 • Wtyczki elektryczne: różne, ale polskie pasują niemal wszędzie.
 • Języki: praktycznie żaden.

Znasz dobrze Chiny?

Uzupełnij ich opis:
dołącz do Przewodników.

 

Koniec świata poleca   

Zobacz miejsca polecane przez innych użytkowników lub poleć swojetutaj

co warto zobaczyć

  Dodaj swój sposób na dostanie się do Chin za małe pieniądzetutaj

  jak tanio dojechać