Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Chiny - Sezon i pogoda

Pogoda. Na podróż do Państwa Środka nie ma idealnej pory. Kraj ten jest tak wielki, że gdy w jednej części jest mroźna zima, w drugiej żar leje się z nieba. W wielkim skrócie kraj można podzielić na pięć części i stref klimatycznych:

Północ.
Odnotowywane są w tym terenie największe roczne amplitudy temperatur. W okres grudzień-marzec na północ od Wielkiego Muru panuje syberyjska zima, a temperatury sięgają nawet -40 stopni. Najlepszy termin na tę część Chin to okres od czerwca do końca września. Temperatura waha się pomiędzy 20 a 30 st. Czasem popada deszcz.

Chiny Centralne.
Pas kilkuset kilometrów na północ i południe od rzeki Jangcy. Trudno polecić dobrą porę dla tego regionu. Lato (maj-październik) jest bardzo gorące, a temperatury sięgają 40 stopni i więcej. W okolicy są trzy miasta zwane piecami Chin, do których nie radzę wybierać się w tym okresie – Wuhan, Chongqing i Nanking. Żar leje się z nieba. Zima jest chłodna, ale krótka (grudzień-styczeń). Najlepszy okres, o ile taki istnieje to marzec-kwiecień. Temperatury sięgają 30 stopni, ale jest wilgotno.

Południe.
Zima (styczeń-marzec) trwa stosunkowo krótko i jest łagodna. Najbardziej gorąco jest wiosną i latem (kwiecień-wrzesień), kiedy to temperatury sięgają 40 stopni i bardzo mocno odczuwa się dużą wilgotność. Lato to także pora deszczowa tym rejonie. Najlepszy okres to jesień (październik-grudzień), kiedy temperatury nie przekraczają 25 stopni , jednak zdarzają się opady deszczu.

Tybet.
Charakterystyczną cechą tego regionu jest to, że jednego dnia możecie mieć pogodę z każdej pory roku. Kiedy o świcie i w nocy panują minusowe temperatury, tego samego dnia w południe nie raz przekraczają 35 stopni. Zima to okres mocnych mrozów oraz silnych, przenikliwych wiatrów. Lato to dobry okres na odwiedzenie Tybetu, gdyż jest ciepło (20-25 st.) i słonecznie. Na tej wysokości należy pamiętać o mocnych filtrach UV, bo słońce szybko opala. Na północy Tybetu niezależnie od pory roku często zdarzają się burze pyłowe i piaskowe (latem) oraz śniegowe (zimą).

Północny zachód.
Teren pustynny sprawia, że lato jest bardzo gorące i suche. Okolice Turban to duża depresja, gdzie odnotowuje się najwyższe temperatury w całych Chinach – około 50 sopni. Zima jest z kolei bardzo chłodna. W okolicach Urumczi notuje się temperatury sięgające -30 stopni. Najlepszy okres to kwiecień-maj oraz wrzesień-październik, kiedy temperatury są najmniej skrajne, choć noce są chłodne.

Pekin.
Połowa maja-połowa lipca: można porównać do naszego lata, temperatura 30-35 stopni, sucho, bez opadów. Wtedy najbardziej odczuwalny jest jednak smog. Lipiec-sierpień: pora deszczowa. Też ciepło, ale już nie tak, jak wcześniej. Częste opady deszczu, czasem tzw. prysznic – ściana deszczu z nieba. Grudzień-marzec: zima.. Temperatury w okolicy zera. Sucho i słonecznie. Najlepszy okres na pobyt w Pekinie to wiosna i jesień. Pogoda jest ustabilizowana a temperatury w dzień - w granicach 20-25 st. Noce chłodne. (AB)

 

Sezon. Są dwa okresy podczas których lepiej sobie podróż do Państwa Środka podarować, a mianowicie tak zwane złote tygodnie. Pierwszy z okazji rocznicy Proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej (1 października), drugi z okazji Chińskiego Nowego Roku (święto ruchome). W tym czasie podróżują wszyscy, bo każdy ma najwięcej wolnego: to jest dla Chińczyków odmiana naszych wakacji, podczas których cały naród rusza odpocząć. Tłok w najważniejszych zabytkach jest niemiłosierny, do tego dochodzą braki wolnych biletów na pociągi (biura wszystko wykupują), czy noclegów. Zresztą podróżowanie pociągami w tym czasie może być przeżyciem ekstremalnym, nieporównywalnym z niczym innym na świecie. (ML)

Aktualna pogoda.
Autor

Andrzej Budnik - absolwent turystyki na krakowskim AWF, z zawodu pilot wycieczek. Azjofil spoglądający z entuzjazmem w stronę Ameryki Łacińskiej. Uwielbia niskobudżetowe wyprawy z kategorii „hardcore”. Prowadzi dziennik z podróży www.LosWiaheros.pl. Podróżuje, aby się rozwijać i zabijać monotonię szarego życia.

Michał Lubina - jest doktorantem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Zjeździł z plecakiem większość krajów Azji, docierając lądem najdalszych zakątków Rosji, Chin, a także Indii, Pakistanu, Iranu czy Bangladeszu. Autor przewodników po Litwie i Rosji oraz licznych wystaw fotograficznych – m.in. z Rosji, Chin czy Armenii. Przewodnik i autor programów po Chinach w Klubie Laurazja (www.laurazja.pl). Fascynuje się Dalekim Wschodem, a Chinami w szczególności, o których związkach z Rosją pisze doktorat. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Właśnie powrócił z półtorarocznego pobytu w Azji.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)