Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Birma (Myanmar) - Transport i poruszanie się po kraju

Podróżowanie po Birmie nie jest proste. Infrastruktura drogowa jest w bardzo złym stanie, dlatego przejazdy pomiędzy poszczególnymi miejscami są niezwykle czasochłonne. Ważne, aby pamiętać o tym planując podróż po Birmie. Spora część przejazdów odbywa się w nocy, co oznacza, że z powodu zmęczenia kolejny dzień można częściowo spisać na straty.

Autobus. Przykładowe godziny przejazdów:
• Yangon – Inle Lake - 18h
• Inle Lake – Mandalay - 11h
• Mandalay – Bagan - 7h
• Bagan – Yangon - 16h
• Hsipaw – Mandalay – 7h

Na każdej trasie jeździ kilka, a czasem kilkanaście firm przewozowych, jednak z jakiegoś niezrozumiałego powodu wszystkie autobusy wyjeżdżają o tej samej porze (np. z Hsipaw wszystkie autobusy w stronę Mandalay wyjeżdżają o 6 rano. Później przez cały dzień nie ma już na tej trasie żadnego autobusu).

Na krótszych trasach jeżdżą głównie tzw. local bus, których cechą charakterystyczną jest to, że poza pasażerami przewożą jeszcze towary i to w sporych ilościach.

Na dłuższych trasach jeżdżą autokary, które nie biorą cargo, a tylko pasażerów. Zdarzają się autokary z klimatyzacją, ale na nocne trasy ich nie polecamy, bo autokar zamienia się wtedy w lodówkę.

Ceny dla turystów są oczywiście wyższe niż dla mieszkańców

Przykładowe ceny przejazdów (marzec/kwiecień 2009):
• Yangon – Inle Lake – 16000
• Inle Lake – Mandalay - 12000
• Hsipaw – Mandalay - 4000
• Mandalay – Bagan – 6000

W Mandalay i Yangon dworce autobusowe są dosyć daleko od centrum, więc trzeba wziąć taksówkę. W Yangon kosztuje to od 4500 do 6000 w zależności od umiejętności negocjacyjnych pasażera i stopnia upartości kierowcy. W Mandalay cena wywoławcza to 6000 za 2 osoby, ale spokojnie można zejść do 4000, a przy trochę większym wysiłku do 3000.

 

Minibusy/shared taxi. Na większości tras jeżdżą tzw. shared taxis, ale ich koszt wielokrotnie przewyższa koszt autobusów.

Minibusów nie ma, ale popularne są pick-up'y, które wożą na krótszych trasach ludzi i towary. Cenowo są one zbliżone do autobusów.

Samochód. Istnieje możliwość wynajmu samochodu z kierowcą na objazd całej Birmy, albo też na dzień czy dwa. To popularny sposób na zwiedzanie okolic Mandalay.

Promy/łodzie. Między Mandalay i Bagan kursują łodzie. Ekspresowa kursuje codziennie, kosztuje 30 USD, podróż trwa 7 godzin. Zwykła łódź odpływa dwa razy w tygodniu, kosztuje 10 USD, podróż trwa 15 godzin.

Pociągi. Dosyć wolne i niepunktualne. Do dwóch razy wolniejsze niż autobusy. Zwykła klasa dosyć tania (np. Mandalay – Hsipaw 3 USD za 13 godzin podróży).

Autostop. (dodaj swoje informacje)

Taksówki. Drogie. Nie ma liczników. Taksiarze zazwyczaj troszkę rozumieją po angielsku. Przykładowe ceny: Yangon centrum do dworca kolejowego – 5-6 tys. kyatów; Yangon centrum–lotnisko – 6tys kytów; Mandalay centrum – dworzec autobusowy – 3-4 tys. kyatów.

Riksze. Tylko rowerowe, widać je głównie w większych miastach. Np. pół dnia objazdu atrakcji Mandalay 4 tys. za dwie osoby.

Rower. Wynajem kosztuje zazwyczaj od 1000 do 1500 za dzień (w zależności od miejsca). Dobry sposób na zwiedzanie Bagan i okolic Inle Lake.

Samolot. Dobry pomysł dla tych, którzy nie mają dużo czasu (transport lądowy jest bardzo wolny). Kilka lokalnych linii: Myanmar Airlines (rządowe i uważane za dosyć niebezpieczne), Bagan Airlines, Mandalay Airlines, Yangon Airlines. Przelot z Bagan do Mandalay około 80 USD. Bilety można kupować z dnia na dzień. Agencji sprzedaży jest sporo.

Metro. Brak.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Połączenie lotnicze z Tajlandią (Air Asia, Bangkok Airways), Malezją, Singapurem i Indiami (Kalkuta). Granice lądowe niepolecane (wymagane są drogie pozwolenia).

Przewodnicy

Znasz dobrze Birmę (Myanmar)?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Magda Biskup - zakochana w podróżach. Od kilku lat systematycznie zmienia zawody i szuka swojego miejsca na ziemi. Cztery lata mieszkała i pracowała w Australii. Wczesniej rok w Malezji. http://careerbreak.wordpress.com

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)