Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Birma (Myanmar) - Informacje praktyczne

Ceny. Średni dzienny budżet dla dwóch osób podróżujących razem - 34 USD

Przykładowe ceny (marzec/kwiecień 2009): pokój dwuosobowy z łazienką 10-15 USD. Bez łazienki około 7 USD. Butelka wody (1l) – 250-300 kyatów. Obiad od 1000 kyatów wzwyż (za 1 osobę). Przejazd z Yangon do Bagan – 12000 kyatów. Przejazd z Yangon do Inle Lake – 16000 kyatów.

 

Geografia kraju. Birma jest jednym z największych krajów Azji Południowo-Wschodniej. W północnej części jest górzyście, z najwyższą górą mierzącą 5881 m n.p.m. Południe to wybrzeże, gęsty las tropikalny.

Pieniądze. Dolary amerykańskie są obowiązkowe. Muszą być w idealnym stanie, inaczej będą w Birmie bezużyteczne. Odpadają banknoty pogniecione, poplamione, mające jakiekolwiek ślady użycia. Idealne są te nowiutkie.

Dolary można wymienić na lokalną walutę (kyat) w hotelach lub na mieście u cinkciarzy. W Yangon i Mandalay na mieście najlepszy kurs wynosił w marcu 2009 1005 kyatów za 1 USD zakładając, że wymienia się banknot 100-dolarowy. W hotelach kurs wynosił 950. W Bagan kurs wymiany wynosił tylko 930.

Nie ma problemów z wymianą pieniędzy w Yangon czy Mandalay. Wystarczy chwilę pochodzić po centrum, a na pewno podejdzie przynajmniej jeden cinkciarz oferujący swoje usługi. Lubią oszukiwać, więc trzeba dokładnie przeliczyć kasę i dolary dać im dopiero gdy stwierdzicie, że kyaty się zgadzają.

Najwyższy nominał kyata to 1000 więc wymiana powiedzmy 300 USD oznacza, że stajecie się posiadaczami worka pieniędzy.

Dolarami płaci się za hotele, wstępy i bilety na pociąg. Za jedzenie, transport drogowy, pamiątki w kyatach.

Bankomatów w Birmie nie ma.

Dostęp do internetu. Korzystanie z Internetu jest jednym z najbardziej frustrujących doświadczeń w Birmie. Net jest bardzo wolny, wielu stron w ogóle nie da się otworzyć. Ceny od 300 do 1000 za godzinę (najtaniej w Yangon). Jest dopłata, gdy nie ma prądu i trzeba używać generatora (np. w Bagan płaci się wtedy dwa razy więcej). Lepiej korzystać z Internetu rano, wtedy jest trochę szybszy niż po południu.

Telefony. Roaming nie działa, komórka jest zupełnie bezużyteczna.
Budek telefonicznych brak, ale bardzo łatwo przy drogach można znaleźć „stoiska” telefoniczne, czyli stolik i jeden lub dwa telefony plus kogoś, kto to obsługuje. Lokalna rozmowa telefoniczna kosztuje 100 (sprawdźcie tę cenę) za minutę. Do Europy dzwoni się za 5 dolarów za minutę.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Są duże problemy z prądem. Permanentnie go nie ma. Guesthousy mają generatory, ale generalnie włączają je dopiero po zmierzchu. Nie ma większego sensu brać pokoju z klimatyzacją, bo jest ogromna szansa na to, że i tak nie będzie ona działać. Generatory, które są zazwyczaj włączane wieczorami nie zasilają klimatyzacji. Do niej potrzebny jest prąd „rządowy”, a tego potrafi nie być czasem i trzy dni. Najgorzej pod tym względem jest w Mandalay.

Wtyczki - dwa płaskie bolce.

Wiza. Do załatwienia w ambasadzie w Bangkoku. Koszt to 810 bahtów. Wniosek składa się pierwszego dnia rano, odbiór trzeciego dnia po południu. Wniosek wizowy można wypełnić na miejscu w ambasadzie. Potrzebne są dwa kolorowe zdjęcia paszportowe.

Najprostszy dojazd do ambasady z Khao San Rd: dojść do rzeki, do przystani numer 13 (ta najbliższa Khao San) i wsiąść w którąkolwiek łódź płynącą na południe (w kierunku pałacu królewskiego). Koszt to 11-13 bahtów, około 20 minut. Wysiąść przy Central Pier. Zaraz obok przystani jest stacja kolejki jednotorowej. To pierwsza stacja na trasie. Przejechać jedną stację i iść dalej jakieś 500m drogą, wzdłuż której jedzie kolejka. Ambasada jest po lewej stronie.

Wizę można załatwić również za pośrednictwem poczty w Ambasadzie w Berlinie.

Opłata wylotowa na lotnisku 10 USD.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

W Polsce nie ma ambasady Birmy (Myanmaru).
Najbliższa - w Berlinie.


W Birmie (Myanmarze) nie ma polskiej ambasady.
Najbliższa - w Tajlandii.

Ambasada RP w Bangkoku
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310, Thailand
Telefon: (00-662) 645 03 67, 645 03 68, 645 03 69
Faks: (00-662) 645 03 65
E-mail: bangkok.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

Przewodnicy

Znasz dobrze Birmę (Myanmar)?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Magda Biskup - zakochana w podróżach. Od kilku lat systematycznie zmienia zawody i szuka swojego miejsca na ziemi. Cztery lata mieszkała i pracowała w Australii. Wczesniej rok w Malezji. http://careerbreak.wordpress.com

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)